Promyšlené barvy kuchyňské podlahy

Barevnost kuchyňské podlahy se odvíjí od zvoleného materiálu. A protože podlahovin jen dnes nepřeberně typů, možnost sladit podlahu se zbytkem kuchyně není problém. Problém je jen správně vybrat a kombinovat.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/sxt0jrzb4r4u6m2dns45­l0z562d7wpguy­e5ctwf5.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„sxt0jrz­b4r4u6m2dns45l0z562d7wpg­uye5ctwf5“ /> Ikea.com

Je tady ale háček – dnešní kuchyně není jednoznačně definovaná místnost o čtyřech stěnách. Pokud je částí otevřeného obytného prostoru, podlahy v jednotlivých na sebe navazují a nesmí se „tlouct“. Nebo volíme do celého obytného prostoru podlahovinu jedinou. Sice se odedávna na kuchyňskou podlahu doporučují spíše nenápadné světlejší barvy – ale dnes, kdy se kuchyně jednou skoro podobá laboratoři, jindy zase obýváku plného dřevěných dýh, ovšem nic není předepsáno. Všechno záleží na našem vkusu, případně kreativitě bytového architekta.

Nejprve je tedy musíme odpovědět na otázku – jaká je naše kuchyně? Velký volný prostor bez stěn, jen částečně nebo pouze opticky oddělený od obývacího pokoje – prostor ztrácející své pevné hranice? Nebo je kuchyně uzavřená samostatná místnost? Malá paneláková kuchyňka anebo jen kuchyňský kout?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/0wz0vx4c191b5fh34h6i­40wu4q6m43p9poh­cwl3×.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„0wz0vx4­c191b5fh34h6i40wu4q6m43p­9pohcwl3ד />

Vzor, který přitáhne pozornost. Černobílá dominantní podlaha.

Ikea.com

Pokud je kuchyně součástí otevřeného prostoru, musím brát v potaz, že i podlahová plocha tvoří jeden celek. Je náročnější na volbu skladbu a návaznost barev. V případě že je kuchyně oddělená, je to jednodušší. Barvu podlahy přizpůsobujeme menšímu prostoru a menšímu poštu předmětů: především stěnám a nábytku – kuchyňské lince a jídelnímu koutu. A postupujeme obezřetně: Prostor kuchyně je členitý a proti jiným místnostem přeplněný. A to přeplněný i barvami. I když barevně sjednotíte barvu skříněk, stěn a podlahy, stále zbývá mnoho dalších věcí, které kuchyni barevně doplňují a někdy až tříští.

Do malé kuchyně zvolíme spíše světlé studené barvy podlahy, do velké si můžeme troufnout s temnými včetně antracitové. Využít můžeme jemné vzory a žilkování, ve velké kuchyni přijdou ke slovu geometrické vzory i nápadné pruhy. Také mozaiky vyskládané z různobarevných čtverců a trojúhelníků.

Tip:

Jak nakombinovat podlahu s kuchyňskou linkou?

 • K šedé lince -olivová nebo malinově červená podlaha
 • K bílé lince – jakákoliv barva podlahy; pruhované marmoleum v anilinových barvách, geometrické vzory jemnější do malé kuchyně a rozmáchlejší do velké.
 • K nerez spotřebičům – temně hnědá nebo antracitová podlaha
 • K angreštově zelené lince – bledě modrá nebo modrozelená podlaha
 • K tmavě hnědé dýhované lince – podlaha v barvě vanilky nebo slonové kosti

Do kuchyně patří podlahy odolné, vodotěsné, měkké a se snadnou údržbou

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/e1c10nlzfwg9am­dkhd41pke0ma7ox4dg1e­fys84×.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„e1c10nl­zfwg9amdkhd41pke0ma­7ox4dg1efys84ד />

Perský koberec v malé kuchyňce? Proč ne. V tomto případě zdařile sjednocuje černou podlahu s bílým nábytkem.

Ikea.com

Tyto vlastnosti splňuje linoleum (marmoleum), vinylová a kaučuková podlaha a levnější PVC. Všechny jsou na trhu ve stovkách barevných odstínů. O něco méně barevných možností nabízí laminátová a dřevěná plovoucí podlaha; ty jsou samozřejmě také tvrdší. Zatratit nemusíme ale ani dlažbu. Efektní bývají i kombinace podlahovin. Pokud chceme do kuchyně koberec, tak jen kusový, s nesmekavou spodní stranou a ne do pracovní části, ale jenom pod jídelní stůl.

Co umějí barvy

Oranžová – teplá barva vyvolávající dobrou náladu

Žlutá – světlé odstíny žluté zvětšují prostor a působí povzbudivě

Bílá – elegantní a vzdušná barva, vedle které vyniknou kontrastní doplňky

Zelená – optimistická, uklidňující a snižující napětí

Červená – dynamická a hřejivá barva zvýrazní pracovní část kuchyně

Nutnost „přehledné“ barvy

Lidé často vybírají podlahu s tím „aby na ní nebylo všechno vidět“, čímž je myšleno, aby nebyla vidět špína a podlaha se nemusela stále utírat. V kuchyni by to ale mělo být naopak – kuchyňská podlaha je specifická tím, že se musí stírat často. Jde o pracovní prostor, kde nám při vaření pořád něco padá či ukapává. A to, co spadne na zem, by na podlaze mělo být viditelné, aby se to dalo odstranit – jinak nám hrozí uklouznutí. Ne nadarmo se v kuchyni stává nejvíce domácích pracovních úrazů.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/3qss5zb8bk73oj­q7l0bl51gf48p765444e­idmsku.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3qss5zb­8bk73ojq7l0bl51gf48­p765444eidmsku“ />

Příklad téměř bílé podlahy. Se stříbřitými spotřebiči, bílým nábytkem a stěnami tvoří čistě působící celek.

Ikea.com

Podlaha by tedy měla být bezpečná materiálem, ale i přehledností – vhodným odstínem barvy a strukturou. Proto je lepší podlaha matná; neměla by házet silné lesky. Ideální je v tomto směru podlaha kaučuková, která kromě zvuku utlumuje i světelné odrazy a odlesky. Navíc si ji můžeme vybrat téměř v jakémkoliv odstínu. Vynikající do kuchyně i je i vinylová podlaha. PVC se hodně vyskytuje v odstínech hnědé: rádo totiž imituje dřevo, parkety i dlaždice. Ale už se najdou i jasné přímé barvy a poměrně zajímavé vzory v různých odstínech.

A ještě pár barevných kuchyňských tipů

 • Kuchyňské podlaze sluší světlé odstíny studených barev. Zelená, žlutá, oranžová – barvy bylin, vajec a pomerančů. Ale vidíme i zdařilé kombinace teplých přímých barev včetně těch dříve v kuchyni nezvyklých jako fialové a modré.
 • Barvy vybíráme z hlediska prostoru stejně jako pro jiné místností: platí, že světlé barevné tóny nebo lesklé podlahy místnost opticky zvětší, temné a matné zmenšují.
 • Do úzké kuchyně zvolte na podlahu příčné pruhy, které kuchyni opticky rozšíří. Mohou být barevné a kontrastní (linoleum) nebo nenápadné a jemné – třeba dekor bambusu u plovoucí podlahy nebo PVC.
 • Jednobarevnou podlahu budete muset častěji uklízet. Stejně jako jednobarevné dokonale hladké podlahoviny.
 • V pracovní části kuchyně mohou být živější barvy, v jídelní jsou vhodné tlumenější – platí to i pro podlahu.
Tip:

Zvolte do kuchyně jednu základní barvu v několika odstínech na podlahu, žaluzie nebo závěsy, na stěny, strop a textilie (ručníky, utěrky, ubrusy, ubrousky a prostírání). Celá místnost bude elegantní a barevně klidná. Nebojte se ale nedostatku barevných valérů: kuchyni barevně dostatečně rozjasní nádobí, spotřebiče a nábytek.

Odstíny barev ověříme i na přirozeném světle

 • Odstín zvolené podlahoviny jinak vypadá v obchodě a jinak potom doma. Zásada výběru barvy podlahy je ta, že musíme vidět podlahu z té vzdálenosti, z které se na ni budeme dívat doma a pod úhlem světla, jak na ni bude doma dopadat.
 • Neměli bychom si vybírat barvu podlahy ze vzorníků na pultě ani na vertikálních rolích – nedíváme se tedy na podlahovinu vystavenou ve výši očí, ale vždy tak, jak ji budeme vidět doma – tedy na zemi. Vždycky si necháme rozvinout na podlahu role PVC či linolea na zemi posuzujeme i plovoucí podlahy.
 • V prodejnách nákladnějších plovoucích podlah jsou velké vzorníky, které si položíme na podlahu a vyjdeme s nimi i na ulici před obchod.
 • V obchodě bývá umělé světlo, ale to v kuchyni při vaření večeře a večerním stolování také. Jak bude vypadat podlaha doma přes den, posoudíme jen na přirozeném světle. V podlahovém studiu nám prodejci fundovaně poradí.
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/5vivd9teh­lyj6b196yl40n5175cjhe­is5dhoitgn.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„5vivd9teh­lyj6b196yl40n5175cjhe­is5dhoitgn“ />

Jídelní kout podtrhuje klidný barevný odstín plovoucí podlahy.Quick-Step

Pol-pitera.ru
Tip:

Jak nakupovat podlahu

• Vzít v úvahu dispozice kuchyně – jestli je to otevřený prostor nebo uzavřená místnost

• Podle barvy kuchyňského nábytku si vytipovat dvě tři barvy podlahy

• Rozhodnout se pro vhodnou podlahovinu, materiál. Vyzkoušet si její odolnost, pevnost, životnost, vhodnost do dané místnosti, vodotěsnost, měkkost, bezpečnost, zkontrolovat zásady údržby

• Zjistit její barevné škály

• Dívat se z odstupu, položit kousek na podlahu, nechat si na zemi rozvinout roli. Jen tak uvidíme svou budoucí podlahu v reálu, tak jak bude doma vypadat

• Pokusit se přinést domů kousek vytipované podlahoviny a vyzkoušet ji v světelných podmínkách svého domova

• Posoudit barvu při umělém i přirozeném světle

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také