Přikrývky, které hřejí i chladí

Hledáme obvykle přikrývku teplou, ale ne příliš, tak akorát. Přikrývku hebkou na omak, ale nezapomínáme ani na její dostatečnou velikost. Přikrývky se stejně jako matrace dají dělit podle mnoha hledisek – podle materiálu, výhřevnosti, rozměrů, antialergické úpravy i třeba způsobu praní. Materiálů na moderní přikrývky je nepřeberné množství a jejich sofistikované kombinace vytvářejí zajímavé výrobky, v jejichž množství je těžké se vyznat.

Vyspimese.cz

Jak jsou přikrývky velké – a je to dost?

Krásně se spí pod širokou pokrývkou na dvojpostel – člověk se totiž neprobouzí. A nebudí se třeba proto, že se zabalil do hodně velké přikrývky, takže mu při obracení v noci nikdy netáhne na nohy nebo záda.

Běžný rozměr přikrývky na jednolůžko bývá 135×200 centimetrů, případně ještě o 10 centimetrů širší. Pro někoho to nemusí být dostatečná šíře. Délka samozřejmě závisí na tělesné výšce, vyšší lidé volí délku 220 cm nebo ještě delší, pokud se šije přikrývka na míru. Ale šířka může být nedostatečná i u člověka jen 160 cm vysokého, který se ale v noci hodně převaluje a má neklidné spaní – tomu je pak přikrytí úzké a často ho například zebou záda.

Řešení? Vyzkoušejte přikrývky o rozměrech 200×200. Nic tím nezkazíte, naopak – bude se vám spát nerušeně. U takto rozměrné přikrývky se někdy setkáme také s termínem „francouzská přikrývka“, čímž je myšlena vlastně velká přikrývka na dvojlůžko, dvojpřikrývka. Francouzská přikrývka mívá běžné rozměry 200×200cm, 200×220 cm, sežene se i rozměr 200×240 cm a u firem, které si samy šijí, lze objednat i jiný rozměr.

Podobnosti s matracemi

Kromě vysoce kvalitní bavlny se k výrobě přikrývek využívají především rouna z dutých vláken různých kvalit a schopností. Tato vlákna mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti a bývají odolná vůči mikroorganismům. Některé materiály, se kterými se setkáváme v matracích, se vyskytují také v přikrývkách. Například Aloe vera – když se jí impregnuje potah přikrývky, dosáhne se antialergického účinku. Aloe vera navíc příznivě působí na pokožku. Převážná většina moderních přikrývek je lehká a vysoce hygienická, mnoho je jich doporučováno alergikům. Tomu nahrává jejich složení ale také fakt, že se mohou prát i při 60 až 95°C.

Nejednotná stupnice výhřevností

Podobně jako mají matrace tužší a měkčí stranu (a také teplejší v podobě líné pěny a chladivější v podobě studené pěny) tak i některé moderní přikrývky mají na jedné straně hřejivější bavlnu a na druhé například chladivější sa­tén.

Souprava přikrývky a polštáře CLINIC ze dvou vrstev rouna dutého vlákna; je to měkká a lehká výplň typu Amball. Protože se může prát při 95°C, je vhodná pro alergiky – tato teplota spolehlivě ničí roztoče.

Vyspimese.cz

Pokrývky se dají rozdělit na dvě základní velké skupiny: na přikrývky celoroční (ty mohou být středně anebo vysoce výhřevné) a přikrývky sezonní (lehké, letní). Někteří výrobci přikrývky ale také označují stupnicí letní přikrývka, středně teplá přikrývka a teplá přikrývka. Anebo jednoduše zimní či letní přikrývka. Pro velmi výhřevnou přikrývku se také ještě vyskytuje termín a kategorie thermo. Je to proto značení nejednotné a orientační a vždy je potřeba i zapátrat po kvalitě materiálu, jeho množství.

I tenká přikrývka může být velmi teplá

Moderní technologie nahrazují někdejší tloušťku materiálu a využívají se i takzvaně tepelně regulační materiály. Pro sílu přikrývky a její výhřevnost už neplatí přímá úměra. Výhřevnost závisí na použitém materiálu a technologii výroby, ale už nikoliv na síle přikrývky – tedy její hmotnosti.

Moderní tepelně izolační a tepelně regulační materiály lépe drží tělesnou teplotu a tak se jich už nemusí používat vysoká vrstva. Kromě dutých vláken najdeme v přikrývkách stále také peří. Kromě čistě péřových přikrývek je na trhu také přikrývky, které kombinují tradiční materiály (bavlnu na potahu a péřovou výplň) s „kosmickou“ technologií z výzkumů kosmické agentury NASA, která se problémem, jak udržovat tělesné teplo ve skafandrech tak, aby se tělo nepřehřívalo ani nechladlo.

Jaké bývá složení obvyklé přikrývky

Výplň: duté vlákno (polyester), případně kombinace s peří nebo samotné peří

Potah: jemná bavlna, satén nebo mikrovlákno (polyester)

Logické je tedy využití výzkumu v oblasti lůžkovin. Výsledkem je v moderních přikrývkách takzvaná outlastová vrstva, což je systém jakýchsi miniaturních kapsiček, které umějí do sebe absorbovat teplo z lidského těla a následně je (když nám začíná být ve spánku zima) je zase distribuovat ven. Tak se nezpotíme a neprochladneme. Příklad kombinující bavlnu, prachové peří a moderní materiál je outlastová vrstva z materiál Temprakon. Vlastně je to peří podšité jakýmisi miniaturními váčky, které od našeho těla zahřívají, teplo udržují a zase je vypouštějí v případě potřeby ven. Použité jsou v přikrývkách Tempur Fit v letní a středně hřejivé verzi. Přikrývky i s peřím se perou – při 30°C.

Kolik přikrývky váží?

Přikrývky jsou tak lehké, že někdy u těch nejlehčích můžeme mít pocit, že spíme bez přikrytí v nějaké příjemně teplé místnosti, skoro je na sobě necítíme. Například lehoučký a nadýchaný materiál Thinsulate váží pouze 120 g na jeden m2. Tento materiál je při nízké hmotnosti velmi výhřevný a požívá se proto i na zimní bundy, do rukavic a podobně. Obsahuje jej například tenká nadýchaná přikrývka Milenium duo, kterou můžeme najít jako typ „s dvouvrstvou náplní a vzduchovou kapsou“. Jinak pokrývky mohou vážit například 1110 g (140×200cm) nebo lehčí přikrývka například 1200 g (200×200 cm).

Tip:

Dvě přikrývky v jednom potahu – pod jakými názvy je najdeme:

  • Dvojpřikrývka
  • Přikrývka s dvouvrstvou náplní a vzduchovou kapsou
  • Duo verze
  • Thermo verze

Dvojpřikrývky (dvě v jednom) se vzduchovými kapsami

„Přikrývky umí zabraňovat unikání tepla díky tomu, že jejich vnější potahové tkaniny vytvářejí uvnitř pokrývky vzduchové kapsy“, pod tímto popisem je obtížné něco si představit. Myslí se tím ale jednoduše to, že místo jedné silnější přikrývky se také vyskytují dvě slabší v jednom potahu. A je to lepší: taková přikrývka má pak výborné termoregulační vlastnosti, právě vzhledem k vrstvám vzduchu uvnitř.

A. Gembalová

Jsou to vlastně dvě přikrývky tenčí spojené v jednu silnější. A jen ten způsob spoje se liší: přikrývka Curem Exclusive má tyto dvě přikrývky po obvodu spojené páskou, přikrývky značky Tempur Fit mají dvě přikrývky jen volně vložené do jednoho potahu. V obou případech mezi přikrývkami ale vzniká kýžená a důležitá vzduchová kapsa, která zvyšuje výhřevnost. Navíc si v létě zákazník z potahu může jednu přikrývku vyjmout a spát jen pod jednou. Prodávají se samostatně nebo v soupravě s polštářem.

Čím se plní polštáře?

Na rozdíl od samostatných ortopedických polštářů z celistvé pěny jsou polštáře prodávané v setu spolu s přikrývkami plněné jemnou pohyblivou výplní z takzvaného kuličkového dutého vlákna. Bývá to směs polyesterových kuliček případně doplněných pěnovými (PUR, polyuretanovými) delšími válečky či tyčinkami. Tento obsah má různé pozitivní vlastnosti. Kuličkové duté vlákno se také dá samostatně koupit, 300 gramů přijde asi na 110 Kč.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také