Pracovní desky z umělého kamene

Poznejte rozdělení umělých kamenů a rozšiřte svoje možnosti ve výbavě vaší kuchyně.

1) Co je konglomerovaný kámen?

Jde o materiál, který je tvořený převážně z přírodních složek (více než 90%), jako je například písek, křemen, granit, mramor atd. Ostatní podíl pozůstává z barevných pigmentů, akrylátových pryskyřic, příměsů a pojiv nebo střepů skla a zrcadel. Na trhu mezi konglomerované kameny patří například Technistone, Silestone, Mramorit a další.

Svými mechanickými vlastnostmi je srovnatelný s přírodním kamenem. Je probarvený v celé své ploše a tloušťce a díky skutečnosti, že pojivo lze obarvit nabízí obrovskou škálu jakýchkoliv barev, které se v přírodě ani nevyskytují. Povrch kamene je uzavřený, což zabraňuje tvorbě plísní a šíření mikroorganizmů. Toto se především děje v pórech a trhlinách u přírodního kamene. Také nečistoty se tím pádem nemají kde zachytávat a jednou z hlavních výhod je pak snadná údržba a čistění. Pro spotřebitele je důležitá informace, že materiál je možné dodat ve velkých formátech a také jeho cena je o mnoho příznivější než u přírodní žuly nebo mramoru.

2) Co je polymerní kámen?

Jde o materiál, u kterého poměr přírodních složek bývá asi dvoutřetinový. Jako přírodní materiál se užívá bauxit nebo hliníková hornina. Pryskyřice, užívána jako pojivo obohacuje kámen o schopnost tvarování teplem. Nižší tvrdost materiálu přináší výhodu při výrobě, a to snížené náklady na stroje a na opracování. Na trhu mezi polymerní kameny patří například Corian, Varicor, Coralit, Staron a další.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také