Pracovní desky z technického kamene

Technický kámen je materiál, konkurující přírodnímu kamenu. Je méně pórovitý než mramor a zároveň finančně výhodnější než žula. Je neporézní, odolný a nenese záporné vlastnosti přírodních kamenu. Inspirujte se!

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/8ujbrwqglh73e­siqpyfw8e6z7hhq6tx­8wbc5e4hn.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„8ujbrwqglh73e­siqpyfw8e6z7hhq6tx­8wbc5e4hn“ /> Sykora.eu

Technistone je konglomerovaný kámen, který je svým složením jedinečný a nezaměnitelný materiál. Více než 90% výrobku tvoří jakostní přírodní suroviny jako křemen nebo granit. Dále je doplněn zrcadlovými a skleněnými granuláty, pryskyřicemi a barevnými pigmenty. Díky tomuto složení je Technistone hustější, bez pórů a neviditelných trhlin. Je lisován do deskoviny, která se později opracovává dle požadavků. Ve spojení s nejmodernější technikou vzniká materiál, splňující nejpřísnější kritéria pro použití v kuchyních, koupelnách a interiérech obecně.

Vlastnosti

 1. Odolný vůči mechanickému poškození, vůči poškrabání a oděru
 2. Odolnost vůči teplotám do 120 °C
 3. Bezpórovitost
 4. Široká škála využití – kuchyňské desky, koupelnové desky, schodiště, dlažba…
 5. Odolnost vůči chemikáliím
 6. Antibakteriální a hygienický
 7. Nenasákavost
 8. Barevná stálost a vysoký lesk

Cena pracovní desky z Technistonu: od 4.000 Kč za běžný metr

Technistone byl prvním kamenem tohoto druhu vyrobeným na území České republiky, a to v Hradci Králové v roce 1992 ryze českou firmou. Je tvrdým, neporézním materiálem a přímou náhradou přírodního kamene.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/sc8b14umb2×a­ykk6ducek27j8i4sv1­bm3scdd6kk.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„sc8b14um­b2×aykk6ducek27j8i4sv1­bm3scdd6kk“ /> Granitholec.cz

Různé síly, povrchové úpravy a opracování hran Materiál je vždy vyráběn na míru a přání zákazníka, a to v různých formátech, tvarech a sílách. Nejmenší síla je 12 mm, ale tento rozměr není možný u všech vzorů. Nejčastěji se využívají pracovní desky o síle 20 nebo 30 mm.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/69zevhehtu2zrdi9slb7­s4tii0uc16h1ox8j­gch2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„69zevheh­tu2zrdi9slb7s4ti­i0uc16h1ox8jgch2“ />

Pracovní deska z technického kamene s nerezovým dřezem montovaným zespodu a varnou deskou v rovině. Místo klasického odkapávače jsou použité vyfrézované drážky a vyspádovaná plocha směrem do dřezu. Výhodou řešení je i fakt, že spotřebitel nepřijde o pracovní místo kvůli odkapávači, ale naopak, i tento prostor může nadále využít jak pracovní plochu.

Flickr.com

Standardní kamenná deska má rozměr 140 × 304 cm. Nevýhodou je, že pokud je pracovní deska Vaší kuchyně větší, nebo jste zvolili tvar kuchyně do L či U, nevyhnete se viditelným spojům se spárami. Spára se dle možností umísťuje na nejméně zřetelné místo, nejčastěji pod varnou desku.

Technický kámen je štípatelný a není ohýbatelný, další často zmiňovanou nevýhodou u spotřebitelů je jeho pocitově studený povrch. Sice jeho odolnost vůči poškrábání a poškození je opravdu vysoká, ale když k tomu náhodou dojde, je bohužel velice obtížně opravitelný. Materiál nelze nadlepovat, pokud se špatně řízne, také není možné ho libovolně zmenšovat nebo dotvářet na místě. Není opravitelný bez viditelných následků, vždy zůstanou v místě opravy méně či více patrné stopy.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/3513gz4dg1wxxd77918m­g3r2k2fya3bn5hlc04ch­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3513gz4­dg1wxxd77918mg3r2k2fy­a3bn5hlc04ch“ />

Povrchové úpravy pracovní desky z Technického kamene

Exclusivestone.cz

Také je možnost zvolit si z několika povrchových úprav:

 • Lesk – nejžádanější ze všech povrchů, není nutná impregnace
 • Antique – střední úroveň lesku, povrch je příjemný na dotek
 • Mat – nižší úroveň lesku, jde o nový moderní povrch
 • Broušení – na dotek velice hladký, nízká úroveň lesku, protiskluzový po­vrch
 • Břidlice – plastická vlnková struktura, minimální úroveň lesku, snadnější údržba než broušený povrch
 • Braš – jedinečný povrch s hrubou strukturou, kterou tvoří viditelné kulové prohlubně, velice nutná je impregnace a údržba, kvůli zachování vlastností technického kamene.
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/uk402uvnu96qx1mok­zto3e6m610qxr01n46d05tf­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„uk402uv­nu96qx1mokzto3e6m610qx­r01n46d05tf“ />

Pracovní deska z technického kámene s nerezovým dřezem montovaným zespodu a nerezovým odkapávačem

Soliter-kk.cz

Technický kámen je odolný vůči teplotám vyskytujícím se v kuchyni a nehořlavý (hořící krabička zápalek a podobně). Teplotní odolnost je přímo úměrná tloušťce pracovní desky. Náhlé a krátkodobé položení hrnce s vroucí vodou nezpůsobí poškození povrchu desky o tloušťce 20 – 30 mm. Vždycky ale třeba dát pozor na oblast výřezů a krajů, které jsou samozřejmě náchylnější. Pokud na toto místo působí teplota vyšší než 120 °C, může dojít ke vzniku prasklin. Proto se doporučuje používat izolační podložky.

Tip:

Na bílých, světlých a černých deskách může dojít ke vzniku šmouh od kovových předmětů, které vznikají posouváním silou po desce. Je možné je však odstranit speciálními přípravky.

Výhodou desky z Technistonu, jako i jiných kamenných desek je možnost frézování odkapové plochy, odkapových drážek, ale i montáž dřezu do roviny a shora. Existují řady Transluent a Fresh, kde jsou ve složení nahrazena zrcadla sklem a dané modely lze přesvětlit. Tato vlastnost se využívá při aplikaci Technistonu pro komerční účely, jako prosvícení loga a podobně.

Údržba a čistění

I navzdory vysoké odolnosti kamene vůči mechanickým a chemickým vlivům je potřeba vykonávat pravidelnou údržbu a čistění výrobku. U kuchyňské desky se nevyžaduje speciální údržba, stačí používat klasické neabrazivní čistící prostředky.

Dnešní trh nabízí velké množství speciálních výrobků ke zvýšení ochrany a proti skvrnám. Údržba ale vždy závisí na druhu opracování povrchu, na umístnění výrobku a mechanickém zatížení. Doporučuje se neošetřovat materiál volně prodejnými nekoncentrovanými výrobky, ale vždy raději zvolit čistící výrobek přímo doporučen výrobcem desky. Výrobce desek informuje na svých stránkách o tom, že: ´povrch výrobku totiž neodolává dlouhodobě působení silných alkálií /NaOh, KOH/ a ani krátkodobě neodolává kyselině fluorovodíkové. Tyto chemikálie jsou obsaženy v některých čistících prostředcích, které jsou na trhu dostupné´.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/fcy3858t7gs1lm0876vc­g3d3fbbvg2b6mklzc5md­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„fcy3858­t7gs1lm0876vcg3d3fbbvg2b­6mklzc5md“ />

Pracovní deska z technického kamene o minimální tloušťce 1,2 cm

Sykora.eu

Před samotným čistěním je nutno provézt zkoušku na malé ploše a až po jejím zhodnocení aplikovat prostředek na celou desku. Po ošetření povrchu odstraňte uvolněné nečistoty a umyjte desku čistou vodou. Delší působení agresivních čistidel může narušit povrch.

Uživatel by měl dodržovat následující zásady:

 • Materiál nevystavujte přímému ohni, ani na něj nepokládejte rozžhavené předměty, na desku lze pokládat pouze předměty do 120 °C
 • Dbejte zvýšené opatrnosti při manipulaci s kovovým nádobím, i nejtvrdší kámen se může nepřiměřeným úderem zničit
 • Nepoužívejte ocelovou drátěnku k čistění povrchu desky
 • Nepoužívejte kovovou paličku, pokud opracováváte maso přímo na desce
 • Při ušpinění desky kapalinami (čaj, káva, šťávy z ovoce atd.) nevystavujte desku jejich dlouhodobému působení a odstraňte je co nejdřív
Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také