Pracovní desky z masivu

Pracovní deska z masivu vnese do Vašeho interiéru kousek přírody a zútulní domácí prostředí.

Docxie.com

Masivní pracovní deska z přírodního dřeva je klasika, kterou dnes vyhledává stále více lidí. Dřevo představuj teplý materiál, který vykouzlí pocit útulna a domácí pohody. Je originálem, díky své jedinečné struktuře a dekoru. Na výrobu dřevěných desek nelze použít jakoukoliv dřevinu. V praxi se osvědčilo hlavně dubové a bukové dřevo kvůli své tvrdosti. Zajímavý je taktéž exotický teak, který má velkou výhodu v tom, že je nenasákavý. Buk a dub takové štěstí bohužel nemá, proto je nutné opatřit jejich povrch lakem, olejem nebo voskem. Ochranný nátěr je potřeba opakovat pravidelně. V poslední době se kuchyňské desky dělají i z bambusu, vypadají nápaditě, jsou tvrdé a odolné vůči vodě.

Masivní pracovní deska

Rules.sk

Masivní pracovní desky jsou vyráběny slepením hranolů z masivního dřeva, tzv. spárovka. Dřevo je přírodní materiál, který pracuje. Mění se působením času a vlhkosti. Ve spárovce jsou jednotlivé hranoly pootočené tak, aby bylo pnutí co nejvíc eliminováno, deska pracovala co nejméně a nekroutila se.

Povrchové úpravy masivní pracovní desky

Masivní pracovní deska musí být povrchově upravena tak, aby odolala zvýšené zátěži v kuchyni nebo koupelnách. Ošetřuje se přírodním olejem, který je přidáván do hloubky dřeviny a zabraňuje nabobtnání a poškození povrchu. Také dodává dřevu odolnost vůči vodě, plísním a dřevokazným houbám. Povrch dřeva se stává tvrdším a lepší odolává vlhkosti a povětrnostním vlivům díky termizování. Jde o proces, kdy se dřevo zahřeje na 160 – 220 °C a dochází k jeho karamelizaci. Barva dřeva se mění na medovohnědou až tmavě hnědou. Povrch se pak opět opatří znova přírodním olejem s obsahem nanostříbra. Tmavší nádech v celém průřezu získá masivní deska dýmením, což znamená, že deska je hloubkově upravena působením amoniaku. Ten samozřejmě postupně vyprchá a dřevo je po jeho působení tvrdší, odolnější a lehčí.

Masivní pracovní deska v podobě příležitostného stolování

Sykora.eu

Vlastnosti

  1. Vzhled přírodního materiálu
  2. Dostupná cena
  3. Povrch teplý na dotek
  4. Opravitelnost desky probroušením
  5. Měkký materiál
  6. Menší odolnost vůči poškrábání

Cena pracovní desky se může lišit. Rozhodujícími parametry jsou druh dřeva, úprava, tloušťka, počet otvorů, osazení dřezu nebo varného panelu. Běžný metr se pohybuje kolem 1.500 Kč – 5.000 Kč.

Jak zacházet s deskou z masivu

Dřevo není materiálem, který se vyznačuje velkou odolností vůči poškození. Při krájení je nutné vždy používat krájecí prkýnko. Při kontaktu desky s ovocnou šťávou nebo jakoukoliv z kuchyňských chemikálií je potřebné nečistotu ihned odstranit. Rozpálené dno kuchyňského nádobí představuje také nenávratné poškození pracovní desky. Pokud se Vám nepodařilo uchránit masivní desku před poškození, nemusíte zoufat. Desku lze totiž zbrousit, povrchově ošetřit a je jako nová. Tímto způsobem se lze zbavit i povrchové patiny, způsobené užíváním. Právě ta a rostlý povrch masivu jsou ale devízy, které většina majitelů ocení.

Pracovní deska z masivního dřeva

Ghoofie.com

Pracovní desky z masivu jsou často nahrazované laminátem. Dřevo jako materiál je sice nepopsatelně krásné, ale rozhodujícím faktorem bývají často jeho nedostatečné hygienické vlastnosti. Dřevo totiž neustále pracuje, mění svůj tvar i objem. Při zvýšené vlhkosti se na dřevěných površích tvoří póry a vlhkost, včetně bakterií a mikrobů se vsají dovnitř. Po vysušení se póry uzavřou, bakterie jsou tím pádem izolované pod povrchem dřeva a zničené. Při hladkém povrchu pracovních desek se dají viditelné nečistoty snadno odstranit, ale neviditelné mikroorganizmy na jejich povrchu zůstávají a dostávají příležitost k množení.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také