Pracovní desky z corianu

Cokoliv si představíte lze z corianu udělat. Zapomeňte na striktní pravoúhlé linie. Popusťte uzdu svojí fantazii a vykreslete Vaší kuchyni.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/hzaax8khi6y4im5­877ezx32mm7ljtk7u­gy745zcr.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„hzaax8khi6y4im5­877ezx32mm7ljtk7u­gy745zcr“ /> Rady-bytoveho-designera.cz

Corian je jeden z nejznámějších materiálu na světě. Vyvíjí se od sedmdesátých let až dodnes, proto se může chlubit desítkou barev a druhů. Má širokou škálu využití. Můžeme ho vidět v domácnostech, v komerčním prostředí jako jsou hotely, zdravotnická zařízení, obchody či administartivní provozy. Corian vyrábí americká společnost Du pont. Skláda se z 1/3 akrylátové pryskyřice a 2/3 přírodních minerálů. Hlavním minerálem je trihydrát hliníku, což je ruda, pocházející z bauxitu.

Pracovní desku z corianu lze udělat ve třech finálních úpravách – saténově matné, leklé a nebo vysoce lesklé. Možnosti aplikace jsou téměř neomezené. Jeho pevnost a bezespárové provedění ho předurčuje ke konstrukci velkých architektonických projektů. Jeho povrch může být tvarován, aby dokonale odpovídal požadavkům zadání. Je vhodný pro vertikální i horizontální plochy.

Vlastnosti

  1. snadná údržba
  2. hygienický – nemá póry ani dutiny
  3. možnost bezespárového provedení
  4. možnost tvarování a vytváření netypických tvarů, oblých rohů
  5. neporéznost – neabsorbuje tuky, pachy ani oleje
  6. velké množství barev a vzorů
  7. obnovitelnost materiálu – při poškození je vždy možnost opravy
  8. trvanlivost
  9. vysoká cena
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/m2sjh9guf­cnnyq5rvzfowme43nzl7el­tcm425×yo.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„m2sjh9g­ufcnnyq5rvzfow­me43nzl7eltcm425×y­o“ />

Pracovní deska a pult pro příležitostné stolování z corianu. Materiál umožňuje provedení oblých rohů,amorfních tvarů a bezespárového povrchu.

Decor1988.co.uk

Snadná obnovitelnost desky

Z hlediska opravitelnosti a životnosti nemá tento materiál konkurenci. Je možné opravit kamennou desku, pokud na ní urazíte roh? Co se stane když necháte dohořet cigaretu na laminátové pracovní desce? Který materiál Vám umožní bezespárové provedení rohových kuchyňských sestav nebo nekonečné dokonalé plochy? Corian je homogenní a trvanlivý materiál, který je vůči nárazu odolný. Pokud přijde poškození povrchu, nezoufejte. Poškozený kus se vyřízne a na inkriminoané místo se vlepí kousek stejného materiálu. Co s poškrábaným povrchem? Jednoduše se přebrousí a vyleští. Deska vypadá znova jako nová.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ywi5hxgh54n03­6u70eh7a09ihu­krnldirjlwvein­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ywi5hxgh54n03­6u70eh7a09ihu­krnldirjlwvein“ />

Pracovní deska z corianu s vyfrézovanými odkapovými drážkama

Houzz.com

Další výhodou corianu je jeho teplý povrch, příjemný na dotek. Díky procesu sublimace lze na desku taky natisknout třeba fotografii a dále materiál tvarovat. Jeho struktura a charkter umožňuje osazení dřezu ze spodu i do roviny. Také lze použít integrované dřezy přímo v stejném materiálu. Do desky je možné vyfrézovat odkapové drážky, spád směřem k dřezu nebo intarzovat jiný materiál, jako třeba nerezové odkládací prvky na horké předměty a podobně.

Materiál lze tepelně tvarovat. Pokud je vystaven dlouhodobě teplotám okolo 180 °C, stane se tvárným. Pak je prostřednictvím různých forem vytvarován do konečného vzhledu.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/nad5iobuq8yh9437u3­dprciilzslue4hddp6z9fh­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„nad5iobuq8yh9437u3­dprciilzslue4hddp6z9fh“ />

Corian umožňuej vytvářet organické formy a nepravidelné tvary

Ofdesign.net

Bezespárové provedení

Lepení desky je realizováno pigmentovým lepidlem ve stejné barvě jako deska. Při přeleštění a přebrousení vyteklého lepidla lze vytvořit dokonalou rovinu bez viditelných spár. Pracovní deska může souvisle pokračovat v obklad stěn, bez patrné mezery, s oblým přechodem. Díky zaobleným obkladům máte jistotu, že v blízkosti dřezu nebude místo s nahromaděnou vlhkostí nebo nečistotami.

Mechanická odolnost

Na pracovní desce byste neměli klepat řízky ani krájet přímo na jejím povrchu. Vzniknou kosmetické vady a rýhy, které ale jsou odstranitelné. Doporučuje se použít vždy prkýnko. Pokud dojde k výraznému poškození desky, je nutné kontaktovat výhradního dodavatele.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/0p35peyqsjxkkq03kqz6­212trleiddd76c8vy3je­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„0p35peyq­sjxkkq03kqz6212trle­iddd76c8vy3je“ />

Cokoliv si představíte lze z corianu udělat.

Treffcomplemen­ti.com
Tip:

Pozor u tmavých barev!

Tmavé barvy mají obyčejně vyšší obsah pigmentů než světlejší a snadněji se poškrábou. Je nutné věnovat jim větší pozornost při údržbě i provozu. Také se nedoporučují na vysoce namáhané plochy, ale spíše k dekorativním účelům.

Chemická odolnost

Běžné domaćí tekutiny, jako je káva, ocet, džus, kečup, červené víno a jiná barviva nemají na materiál žádný vliv. Pokud jde o dlouhodobé působení, může dojít k estetickým vadám. Ty jsou ale jen povrchové, materiál je totiž nenasákavý a do hloubky chemikálie neproniknou. Pokud se deska dostane do kontaktu se silnými chemikáliemi /odstraňovač nátěrů, čističe kovů, acetonové odlakovače, čističe na trouby/, je nutné její porch okamžitě umýt mýdlovou vodou. Při dlouhodobém působení dojde k poškození desky.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/umi7c5b60sm4j­a1t4gpl80c598j1lb7db5s6v­anx.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„umi7c5b60sm4j­a1t4gpl80c598j1lb7db5s6v­anx“ />

Nekonečný bezespárový povrch a integrovaný dřez s vyfrézovanou odkapovou plochou

Muebleriaeuro­art.com

Tepelná odolnost

Corian dokáže odolat teplotě do 100 °C. Vyšší teplota může jeho povrch narušit, ale přesto jde pořád o opravitelnou vadu. Vždy používejte podložku odolnou vůči teplu, prkýnko a jiné příslušenství. Není vhodné položit na desku horkou pánev, především litinovou. Efektní je instalovat v rámci desky třeba nerezové odkládací plochy.

Tip:

Pozor na vroucí vodu z kohoutku!

Vroucí voda z tohoto kohoutku může způsobit poškození povrchu desky, změnu barvy nebo praskliny. Na tento typ poškození se nevztahuje 10-letá záruka!

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/fmiaemr7gok­duag3sp2q7kqvl­0r92fck6×7wuz97­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„fmiaemr7gok­duag3sp2q7kqvl­0r92fck6×7wuz97“ />

Varný panel instalován do roviny s deskou a integrovaný dřez stejného materiálu

Interioresmini­malistas.com

Údržba

Za běžného provozu v kuchyni stačí odstranit většinu skvrn vlhkým hadříkem z mikrovlákna, běžným sprejem na povrchy nebo mýdlovou vodou. Povrch se čistí krouživým pohybem houby nebo hadříku. Dvakrát měsíčně je vhodné použít jemný krémový abrazivní prostředek, kvůli zachování lesku pracovní desky. Na nepříjemné skvrny nebo nedopalky od cigaret se doporučuje opět abraziviní prostředek nebo čistící žínka na nádobí s brusnou vrstvou Scotchbrite. Způsob údržby se liší také od povrchové úpravy pracovní desky. Při matné úpravě se většinou užívá již vzpomínaný mokrý hadřík, mýdlová voda a prostředky na bázi amonikau.V pŕípadě náročnějších skvrn lze použít žínku Scotchbrite a na dezinfekci činidlo pro domácnost.

U středně lesklé úpravy se na odstranění vytrvvalých skvrn používá bělící čistící krém nebo žínka s brusnou vrstvou.

Vysoce lesklá úprava si vyžaduje místo abrazivní žínky použití houby. Také lze využít leštěnku a měkký hadřík. Doporučuje se vždy provézt přeleštění celého povrchu.

Dřezu ze stejného materiálu musí být věnována zvláštní péče. Jednou do týdne odstraňte veškerou mastnotu a zbytky jídla. Pak nastříkejte na dřez roztok tekutého bělidla pro domácnost a vody /3:1/ a nechejte působit přes noc, ne však více než 16 hodin. Dřez bude nádherně čistý.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také