Pracovní desky

Základem každé kuchyně je pracovní deska. Právě na ni je kladen velký důraz při výběru vhodného materiálu. Podléhá největšímu opotřebování a zatížení, je nejnamáhanějším a s výjimkou spotřebičů nejpoužívanějším elementem kuchyně. Kromě jiného je také výraznou finanční položkou v rámci kuchyňské sestavy.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/xvulynqlc43su­ayiuoscdyrid8dce­drf85u8ncb2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„xvulynqlc43su­ayiuoscdyrid8dce­drf85u8ncb2“ /> Shutterstock.com

Požadavky na pracovní desky se liší uživatel od uživatele. Podstatné je, jaké má člověk od výrobku očekávání, do jaké míry vůbec kuchyň využívá a k jakým účelům.

Její odolnost je denně zkoušena teplem, vodou, kuchyňskými předmět. Jiné vlastnosti upřednostní vícečlenná rodina s dětmi, kde příprava několika druhů jídla je na denním pořádku a která tráví v domácnosti podstatnou část dne. Jinou kuchyňskou desku si zvolí člověk ´cestovatel´, který využívá svůj byt na občasné přespání a rychlé příležitostné stravování. Jiné nároky má například dvoučlenná domácnost, která obědvá v práci a na večeři zajde ráda do města, nebo si připraví něco malého jednou za čas.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/81861×bj8ma­vr90acrnwki0×2bn3­kkou1zu7qiok.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„81861×b­j8mavr90acrnwki0×2bn3­kkou1zu7qiok“ />

Keramická pracovní deska tloušťky 20 mm v kombinaci s obkladem stejného dekoru. Prostor za obkladem je funkčně využitý pro uskladnění bylinek, nebo třeba láhví oleje, octu ….

Sykora.eu

Antibakteriál­nost – částice, které obsahuje deska uvnitř i na povrchu brání rozmnožování bakterií.

Dnešní trh nabízí velké množství zajímavých materiálů, které se od sebe liší cenou, kvalitou, ale i jednoduchostí údržby a estetickými vlastnostmi. Hlavními přednostmi pracovní desky by měla být odolnost proti mechanickému poškození, nárazům, vysokým teplotám, chemickým látkám a taktéž antibakteriálnost. Nepochybně taky snadná údržba a vzhledová atraktivita. Měla by být plně funkční a poskytovat pohodlí při práci. Pracovní desky také podléhají módním trendům a barevné sladění například s povrchem dřezu, nebo mobiliářem interiéru je vždy vítané. Barevné provedení a struktura můžou zdůraznit nebo naopak potlačit celkovou atmosféru v kuchyni. Ovlivňují vnímání velikosti a tvaru ploch.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/m7z7suunkse­emlbt6k89o275d­nk0v4uspr6teel­d.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„m7z7suun­kseemlbt6k89o275d­nk0v4uspr6teel­d“ />

Zajímavě lze využít i různé výškové úrovně.

Cesarphoto.cz

Důležitý je také tvar. Většina domácností sice volí klasické pravoúhlé tvary, ale ti, který se nebojí originality nebo experimentu, často sáhnou po kulatém ostrůvku nebo oblé pracovní desce. Na trhu jsou k dostání desky dřevotřískové s laminátovým povrchem, dřevěné, z umělých pryskyřic, z přírodního či umělého kamene… Objevují si i nerezové, betonové či korkové, méně časté jsou pracovní desky ze skla.

Výška pracovní desky

Výška pracovní desky je přizpůsobená pro práci ve stoje a odvozena od druhu vykonávané činnosti. Základní výška pracovní plochy je cca 860 mm a tato výška vyhovuje lidem menšího vzrůstu do 170 cm. Zvýšená pracovní plocha, kolem 910 mm vyhovuje lidem o vzrůstu 180 cm a víc.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/avloqgwh2yz1cf3qu­22f6lz0txidkjg0zks4wswl­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„avloqgwh2yz1cf3qu­22f6lz0txidkjg0zks4wswl­“ />

Zvolte si správnou výšku pracovní plochy.

Sykora.eu

Většina domácností má dnes veškerou pracovní plochu ve stejné výšce. Po správnosti by však měla být poloha varné desky a dřezu odlišná. Varná deska by se měla nacházet o něco níže než dřez, a to z důvodu lepšího přístupu a pohledu do hrnců. Ideální výška dřezu je 100 cm od země, optimální výšku poznáte podle toho, když se postavíte ke kuchyni a položíte dlaně na dno dřezu, vaše záda by měla být v rovné poloze.

Pracovní deska je nejvíc namáhána část kuchyňské linky. Jak vybrat ideální kuchyňskou desku? Který materiál zvolit, aby splňoval naše požadavky? Vyberte takové řešení, kterého nebudete litovat v našich dalších článcích.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také