Pracovna v ložnici

Pokud žijeme v malém bytě, jistě budeme chtít efektně a prakticky využít každý jeho centimetr a nemáme-li jinou možnost, než umístit pracovnu přímo do ložnice, asi nám nezbyde nic jiného než se s tímto problémem vypořádat co nejlépe.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/fqfcusjeq­q97gevfokg4932k15ftnn­eler16dxzt.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„fqfcusjeq­q97gevfokg4932k15ftnn­eler16dxzt“ />
pinterest
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/nlbuh5028o2waz3sin70­jo4ixrtzxn91a59nf­min.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„nlbuh50­28o2waz3sin70jo4ix­rtzxn91a59nfmin“ />
pinterest

Pracovna v ložnici má svá pro i proti. Podívejme se na ně postupně : Pokud žijeme v bytě sami, tedy byt obývá pouze jedna osoba, je jasné, že nám pracovna v ložnici může naprosto vyhovovat.

Záleží, jak velkou pracovní plochu ke své práci potřebujeme a kolik času zde trávíme.

Hlavní je fakt, že při práci nikoho nerušíme a naopak nikdo neruší nás. Obzvlášť ve večerních a nočních hodinách, kdy partner již uléhá do postele, ale my stále pracujeme v plném nasazení u pracovního stolu v ložnici. Světlo a hluk, který se rozléhá ťukáním do klávesnice a klikáním myši by jistě partnera při spánku mohl rušit. Na druhou stranu, pokud pracujeme pouze v ložnici, budeme mít možná tendenci se s pracovními dokumenty expandovat do ložnice více, než by bylo dobré a večer zjistíme, že si nemáme kam lehnout. Také budeme nuceni být prakticky nepřetržitě pouze v této místnosti a pro naše psychické zdraví to možná nebude nejlepší.

Tip:

Máme-li pracovnu v ložnici a pracujeme-li zde opravdu intenzivně celý den, nezapomínejme na přestávky, odpočinek nebo procházky na čerstvém vzduchu.

Zde máme tedy několik pravidel:

  • pracovna v ložnici ANO, pokud není jiná možnost v bytě
  • ANO, pokud žijeme sami a můžeme pracovat kdykoliv potřebujeme
  • ANO, ale pokud zde pracujeme intenzivně – snažme se držet od sebe práci a spánek a dělat pravidelné přestávky
  • ANO, zvlášť pokud zde pracujeme jen velmi zřídkakdy na svých domácích projektech a koníčcích

Pokud s námi v bytě žije partner či jiná osoba a spí s námi v ložnici, je nutné myslet i na jeho denní zvyky a režim. Mohlo by se stát, že jej budeme při naší práci opravdu rušit. Můžeme být sice potichu jako myšky, ale pracujeme-li na počítači, není to úplně nehlučná činnost a v noci, kdy je všude klid se všechno rozléhá více. Také budeme určitě svítit a to by opět mohlo druhou osobu rušit z klidného spánku. Je tedy i zde nutné určit si pravidla :

  • pracovna v ložnici ANO, pokud není jiná možnost v bytě – zvažte raději umístění např. do kuchyně či obývacího pokoje
  • ANO, pokud dodržujeme nějaký časový harmonogram a v době, kdy partner jde spát zde již nepracujeme
  • ANO, pokud je v místnosti dobře oddělená a izolovaná zóna pro spaní a zóna pro práci, ovšem to půjde velmi těžko, pokud se třeba nezavřeme do skříně
  • ANO, pokud neprovádíme hlučnou činnost a světlo je nějakým způsobem zastíněno od spící osoby. Určitě např. malování nebo různé rukodělné činnosti nebudou příliš hlučné a budeme-li svítit pouze malou stolní lampičkou nebudeme příliš rušit druhou osobu.

Pokud však v ložnici s námi spí malé dítě, raději zvolme pro pracovnu jiné umístění. Malé děti spí i přes den a právě v té době můžeme pracovat. Pak je jistě v jiné části bytu volné místo na práci. Ovšem pokud žijeme v garsonieře s dítětěm a potřebujeme zde i pracovat, pak je každá rada drahá. V tomto případě je vhodné oddělit opticky právě ložnici a dětskou postýlku a malou pracovničku si vytvořit někde blízko okna u kuchyňské linky, např. využívat jídelní stůl. Na zeď si můžeme dát nějaké úložné prostory a police, kam budeme pracovní dokumenty odkládat v době, kdy použijeme stůl ke stolování.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/aiut6zvj724qfyj­goxyt8jnuk5phn­ha4bpa9kptw.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„aiut6zvj724qfyj­goxyt8jnuk5phn­ha4bpa9kptw“ /> pinterest

Pokud chceme mít jen pracovní kout k občasnému užívání, např. ke koníčkům, kterým se věnujeme pouze zřídkakdy o víkendech, spokojíme se jistě s menším pracovním stolem, židlí a stolní lampou.

V dnešní době ovšem přibývá profesí, které nevyžadují každodenní odchod do kanceláře a řada lidí pracuje z domova. Pak je nutné, aby tato pracovna splňovala nejen prostorové představy, ale také byla praktická, ergonomicky promyšlená a designově příjemně dotvářela interiér ložnice.

Pracujeme –li více než 4 hodiny na počítači a sedíme-li u stolu, je nutné abychom se cítili dobře i po pár hodinách práce.

Na trhu je dnes řada kancelářských židlí, které nás nutí držet svá záda ve správné poloze. Sedavá práce totiž velmi ovlivňuje naše zdraví a celkovou psychickou stránku našeho života. Můžeme si pořídit také ergonomické pomůcky jako třeba podložku pod notebook, podložku pod myš, speciálně tvarované ergonomické klávesnice, zkrátka drobnosti, které ale přináší větší pohodlí při práci.

Nemáme- li tedy jinou možnost, než mít pracovnu v ložnici, je nutné zařízení ložnice vytvořit tak, aby zde bylo možné pohodlně pracovat i spát. Je nutné obě činnosti od sebe opticky a prakticky oddělit a to můžeme mnoha způsoby. Asi nejméně nákladným může být textilní závěs, který bude pracovnu od ložnice oddělovat a zase spojovat. Je to velmi rychlé řešení a pokud zvolíme materiál hustý a světlo nepropustný, mohl by zastínit i večerní světlo lampy v pracovně.

Další možností je rozmístit nábytek tak, aby v prostoru za šatními skříněmi vznikla malá pracovna. Stačí sem umístit stůl a dobré osvětlení a můžeme celkem nerušeně pracovat. Pokud nepracujeme v noci může být vlastně pracovna součástí ložnice a to velmi hrdě. Stůl můžeme zakomponovat do nábytkové stěny se skříněmi a ke stolu pořídíme nějakou hezkou stylovou židli a lampu.

Nezapomínejme na design, vždy se dá všechno uspořádat a zorganizovat velmi prakticky efektivně a přitom velmi přitažlivě na pohled.

Podívejme se nyní na nějaké obrázky pracoven, které jsou velmi atraktivní :

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/affikli5e7ut­c89nkorgbl0l99y12i­i0z2483d7f.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„affikli5e7ut­c89nkorgbl0l99y12i­i0z2483d7f“ /> pinterest

Tato pracovna umístěná v ložnici je velmi elegantní, designové křesílko a lampa dodávají pracovně velmi seriozní atmosféru, materiály a barvy zase prozrazují, že zde asi pracuje pravděpodobně muž. Černá knihovna vsazena do niky je skvělou volbou, můžeme tak své knihy mít stále po ruce a zároveň získáme úložný prostor k pracovnímu stolu.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/q2pwoa9b1kklpej­baaxjlgar04kr1i­wyo5e84lme.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„q2pwoa9b1kklpej­baaxjlgar04kr1i­wyo5e84lme“ /> pinterest

Opět vidíme, že pracovní koutek v ložnici může být opravdu velmi malý. Pokud je zajímavě řešen, jako v tomto případě, kdy je stůl pouze vysouvací deska, máme tak k dispozici pracovničku velmi jednoduchým způsobem a zase rychle uklizeno. Stylová designová židle dodává tomuto prostoru moderní ráz a zajímavé zásuvky nám pomohou mít vše pečlivě uspořádáno a zorganizováno.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/cu8×qjvm5lwg8en­hqprolscnzrwrjcsid­d78vwa2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„cu8×qjv­m5lwg8enhqprol­scnzrwrjcsidd78vwa2“ /> pinterest

Malá pracovna v ložnici a hned pro dva lidi. Proč ne. Vidíme jednoduše vytvořený pracovní stůl uložením desky na komodu. Protože je to instalováno u okna, máme dostatek denního osvětlení, pokud budeme chtít pracovat později, můžeme využít lamp. Vše je laděno v bílé neutrální barvě a proto tato pracovna působí velmi vzdušně a neruší dojem ložnice.

Lucie Vlachová

Další podobné články

Přečtěte si také