Povrchové úpravy dřevěných podlah

Klasický výběr mezi lakem, olejem a voskem se dnes neustále rozšiřuje o další možnosti povrchových úprav dřeva pro docílení požadovaného vzhledu. Sami výrobci s povrchy často experimentují, aby mohli zákazníkovi nabídnout neotřelý reliéf podlahy. Níže uvádím nejčastěji nabízené úpravy povrchu.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/ggr1i98etrcdr0buc­g2kro8cjf6wgswhf70p9q02­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ggr1i98­etrcdr0bucg2kro8cjf6wg­swhf70p9q02“ /> Download3dhou­se.com

Kartáčování

Tzv. “drásání“. Jedna z nejoblíbenějších povrchových úprav, kdy se pomocí kartáčů se zataveným brusným zrnem vydrásá z povrchu měkká část dřeva výrazněji než přírůstky tvrdého dřeva. Tím se zvýrazní přirozená struktura dřeva, reliéf je plastičtější. Pro kartáčování jsou vhodné především dřeviny s výraznou kresbou (např. dub, jasan).

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/yp4aaun9b2lja­if9qtfywf4l2×a­ide3vmvpp6tmv­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„yp4aaun9b2lja­if9qtfywf4l2×a­ide3vmvpp6tmv­“ /> Princparket.cz

Katrování

Poslední dobou jde také o velmi oblíbenou úpravu. Katrováním vzniká reliéf příčných zářezů, povrch bývá pak často ještě překartáčován pro zvýraznění struktury. Na takto upravené podlaze není znát tolik opotřebení, případné škrábance a vrypy se v katrovaném povrchu ztratí. Úprava se často používá do prostor s vyšším zatížením.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/x54g69w6g1a­y6q9rsqvv7bgs781lqo­oj08qujw5f.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„x54g69w­6g1ay6q9rsqvv7bg­s781lqooj08quj­w5f“ /> Princparket.cz

Umělé postaršení

Může být ruční nebo strojové. Povrch dřeva se pomocí kovových nástrojů uměle potluče, při dobrém provedení vznikne efekt staré, zachovalé podlahy. Na úpravu je třeba zkušeností a estetického cítění, aby podlaha působila dobře jako celek. Už z principu takto vytvořeného reliéfu si pak uživatel příliš neláme hlavu s nově vzniklými škrábanci a vrypy.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/42o32oib98ap­m4q9ull8pfdyq07g7­3k7blmz7ki0.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„42o32oib98ap­m4q9ull8pfdyq07g7­3k7blmz7ki0“ /> Princparket.cz

Hoblování

Ručním hoblováním vzniká nepravidelná textura povrchu. Nejčastěji se dělá podélné, případně šikmé hoblování, ale lze také vytvářet různé vzory. Vytvořením reliéfu je povrch také zajímavý na dotek.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/tk6nsauh35a2lik8sig­7jrilphp78wb2i­at856az.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„tk6nsau­h35a2lik8sig7jril­php78wb2iat856az“ /> Princparket.cz

Hladký povrch

Klasická a nejčastější povrchová úprava. Její výhodou je snadná údržba a renovace. Z estetického hlediska jsou pro uživatele nejnáročnější první známky opotřebení, které opticky narušují dokonalou hladkost povrchu. Při dobré péči však časem vznikne efekt postaršení přirozeně se zachováním pocitu kvality.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/ors3bckp07z7m5­4plxqb8wmwanmiw­bwkkjx1nivo.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ors3bckp07z7m5­4plxqb8wmwanmiw­bwkkjx1nivo“ /> Princparket.cz

Fáze

Jedná se o zvýraznění spár mezi podlahovými prvky sražením hran. Tato úprava zdůrazní způsob kladení podlahy a opticky zmírní viditelnost případných spár, vzniklých seschnutím parket. Hrana může být vytvořená ručně pro rustikálnější vzhled nebo strojově přesně.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/2udprvv0i03oc1j­rwlr4039bmt8gmtkjxm5o­ja4m.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„2udprvv0i03oc1j­rwlr4039bmt8gmtkjxm5o­ja4m“ /> Princparket.cz

Opalování

Tato designová úprava se provádí především ručně. Efekt ohořelého povrchu si nachází své příznivce. Opalované podlahy často dotváří atmosféru vinoték, restaurací s krbem, interiérů s kamny.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/m28ki2j96lm2v2n92pcz­7fra5chfhtfkbghpgv7z­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„m28ki2j­96lm2v2n92pcz7fra5chfhtf­kbghpgv7z“ /> Princparket.cz

Moření

Mořením se změní barevný tón dřeva při zachování jeho struktury. Nejčastěji užívanými typy mořidel jsou: mořidla na vodní bázi, mořidla lihová a mořidla s organickými rozpouštědly. U dřevin odolných běžným způsobům moření se používají mořidla dvousložková – v první fázi se aplikuje tzv. předmořidlo, na něj pak mořidlo. Zbarvení je pak výsledkem chemické reakce výše uvedených složek.

Čpavkování

Používá se u dřevin s vyšším obsahem tříslovin (např. dub). Principem je reakce těchto tříslovin s amoniakem, kterou dojde ke ztmavení dřeva. Účinek závisí na množství tříslovin ve dřevě a době, po kterou je dřevo působení čpavku vystaveno.

Bělení

Cílem metody je zesvětlení odstínu, barevné sjednocení podlahy. Používá se roztok peroxidu vodíku a hydrogenuhličitanu amonného. Během aplikace nesmí přijít do styku s kovy.

Lak

Cílem lakování dřevěných podlah je vytvoření tvrdého a vysoce odolného povrchu, který je nenáročný na údržbu a čištění. V nabídce jsou laky s různými stupni lesku – od vysokého lesku až po matný vzhled. Nejodolnější a nejdražší metodou je lakování z výroby (až 6 vrstev laku vytvrzovaných UV zářením). Další možností je lakovat podlahu po položení. Výhodou tohoto způsobu je jednolitý výsledný povrch, nevýhodou je, že se do čerstvého laku může dostat prach. Dalším úskalím je zatečení laku do spár, což způsobí slepení parket a podlaha tak nemůže při změnách vlhkosti pracovat rovnoměrně v celé své ploše. Vznikají pak nepřiměřeně velké spáry. Zatékání se zamezí správným použitím základního laku, na který se teprve aplikují vrstvy vrchního laku. Nevýhodou lakovaných podlah je uzavření povrchu dřeva (dřevo tzv. „nedýchá“), viditelnost opotřebení, ztráta haptického kontaktu se dřevem samotným, nemožnost lokální opravy a náročnost renovací (v podnicích je nutná provozní přestávka). Výhodou je snadná údržba a méně častá potřeba renovací (jednou za cca 3–5 let v zatížených provozech).

Olej

Povrchová úprava olejem zachová přirozenou krásu dřeva. Dřevo je ošetřeno do hloubky, povrch není uzavřen. V zatížených provozech jsou potřeba častější renovace (přeolejování cca 3× do roka – v domácnostech stačí 1× za cca 3 roky), ale nejsou tak náročné jako u lakovaných podlah. Možné jsou i lokální opravy. Můžeme použít UV oleje nebo přírodní. Přírodní oleje jsou náročnější na údržbu, které však není třeba se obávat. Renovace podlahy napuštěné přírodními oleji je úspornější a jednodušší. V poslední době jsou oblíbené barevné oleje, díky kterým si může uživatel sladit barvu podlahy s okny nebo dveřmi. Při výběru odstínu bych také zohlednila přírodní barvu dřeva, protože bude při mechanickém poškození prosvítat. Je to nevýhoda oproti mořidlům, která probarvují dřevo do hloubky.

Vosk

Zvýrazní barvu a přirozenou strukturu dřeva. Je náročnější na údržbu než olej. Aplikuje se za tepla nebo za studena, dle druhu vosku. Na povrchu vytvoří ochranný film, který se dále leští.

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také