Potravinové skříně

V kuchyni neskladujeme pouze nádobí, pomůcky k přípravě pokrmů a malé spotřebiče. Jedním z nejdůležitějších úkolů je uskladnění jídla. Ne každý prostor je velkorysý natolik, že poskytuje samostatnou spižírnu v těsné návaznosti kuchyně. Ideálním řešením jsou potravinové skříně. Na rozdíl od klasických komod má ´potravinka´ průduchy, díky kterým je zajištěna trvanlivost potravin.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/jpyxfol5e1p3bnpb­wpgqhyv9oglkq6yp­g6kc052t.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„jpyxfol5e1p3bnpb­wpgqhyv9oglkq6yp­g6kc052t“ /> Completehome.com­.au

Rozeznáváme dva základní typy potravinových skříní. Prvním typem je skříň, které po otevření nebo vysunutí vyjíždí ven celý vnitřek. Uživatel tak hned vidí, co všechno a kde má v skříni uskladněné. Tento typ skříní zajistí dokonalý přehled o jejím obsahu a po designové stránce je velice atraktivní. Celkový efekt skříně lze podpořit umístěním osvětlení v půdě korpusu. Světlo se rozsvítí pokaždé, když ´potravinku´ otevřete. Výsuvní skříně jsou vybaveny masivním posuvným mechanizmem a stabilizačním horním vedením. Pokud jde o drátěné provedení, můžou veškeré drobnosti a nečistoty propadnout do spodních partií. Při volbě pevného dna jednotlivých polic se tomuto handicapu lehce vyhneme. Nevýhodou je, že dvířka skříně jsou více namáhaná, jelikož nesou poměrně těžký náklad. Také vy musíte vynaložit větší sílu na vysunutí obsahu vysoké skříně, plně naložené potravinami.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/wm836bt9lu60s2463k39­e82px22e5wwmos­cu6f53.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„wm836bt­9lu60s2463k39e82px22e5ww­moscu6f53“ /> Kesseboehmer.com

Druhým typem je vysoká skříň s otvíravými dvířky, za kterými jsou v sloupci nad sebou umíněné skryté zásuvky. Zásuvky můžou mít skleněná čílka, nebo tzv. galerii, pro lepší přehled o jejich obsahu. Uživatel si nemůže stěžovat na namáhavou manipulaci, vždy sáhnete konkrétně po tom šuplíku, který chcete otevřít. Problém nastane, jestli zapomenete, kde je co uskladněné a musíte otvírat a zavírat zásuvku po zásuvce. Provedení vnitřního systému může být různé. Od umělohmotných zásuvek, drátěného programu až po luxusní chromové provedení v kombinaci se sklem.

K základním a nejpoužívanějším potravinovým skříním patří:

  1. Otvíravá potravinová skříň Tandem
  2. Zásuvková skříň typu Space Tower
  3. Plnovýsuvní skříň, např. typu Dispenza

Kromě jemnovaných typů existují různé kombinace, jako například typ. Convoy a jeho modifikace od značky Kessenbőhmer a jiné.

Otvíravá potravinová skříň ´TANDEM´

Ze všech typů potravinových skříní drátěného typu nabízí právě Tamdem největší množství úložného prostoru. Jeden regál visí na dveřích skříně, druhý se vysune současně s otevřením dveří. Police jsou buď celodrátěné, nebo s antislip nesmekavým dnem. Nosnost vnitřní police je 8,5 kg, u vnější činí 3,5 kg. Celková nosnost představuje 70 kg. Dvířka se otevřou až do úhlu 110 stupňů. Potravinová skřiň Tandem je použitelná pro korpusy o šířkách 450 mm, 500 mm nebo 600 mm.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/zrctiyn3gpdek45gj­zvxnwcwdfur3im­tesd35nu2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„zrctiyn3gpdek45gj­zvxnwcwdfur3im­tesd35nu2“ />

Potravinová skříň Tandem s antislip bílým nesmekavým dnem

Larson.co.za

Tento mechanizmus je vhodný u skříní, jejichž výška dosahuje minimálně 1700 mm. Existují i menší mechanizmy pro středně vysoké skříně, ale většinou pouze v celodrátěném provedení. Výhodou Tamdemu je fakt, že po otevření skříně má uživatel okamžitý přehled o celém obsahu a vidí všechny komponenty od dna až po půdu. Kromě toho jsou potraviny přístupné ze všech stran a při otvíraní není nutné vynaložit větší sílu. Oproti plnovýsuvu disponuje Tamdem tím kladem, že existuje i varianta v šířce 600 mm. U výsuvu však není tato dimenze ideální, protože dvířka jsou značně zatěžována a je nutné použít větší sílu.

Zásuvková skříň ´Tower Space´

Potravinová skříň SpaceTower nadchne každého uživatele svojí funkčností, přehledností a designem. Nepředstavuje žádný složitý ani poruchový mechanizmus. Jde o skříň obsahující několik zásuvek nad sebou. Každá zásuvka se pohybuje na vlastním pojezdu, nezávisle na ostatních. Zásuvky se snadno obsluhují. Pokud se Vám podaří vysypat nebo vylít nějakou potravinu do jejího vnitřku, zásuvku jednoduše vytáhnte ze skříně a vyčistíte. Jedno patro unese i 65 kg zátěže.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ytjew1k4mi7v0p­5s6yklrgz9t2gwwj­c4m36gi1ua.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ytjew1k4mi7v0p­5s6yklrgz9t2gwwj­c4m36gi1ua“ />

Potravinová skříň SpaceTower je přístupná ze všech tří stran.

Planungswelten­.net

Nespornou výhodou ´potravinky´ je možnost modifikace její šířky, výšky i hloubky. Díky tomu se uzpůsobí velikosti konkrétní domácnosti. Čílka zásuvek můžou být skleněná nebo s galerií, což umožňuje dokonalý přehled jejich obsahu. Vysoké boky šuplíků umožní uskladnění i vyššího příslušentví. Výsuvy lze vybavit systémem Servo-drive*. Pak stačí zatlačit na čelo zásuvky loktem nebo bokem a výsuv se otevře jakoby sám od sebe.

Plnovýsuvná potravinová skříň

Výsuvné potravinové skříně jsou oblíbeným řešením v kuchyních, hlavně v případě stísněného prostoru. Lze je pořídit v šířkách 300mm, 400 mm nebo 450 mm. Existují i ve větších dimenzích (500 mm nebo 600 mm), ale z hlediska zatížení celého mechanizmu a skříně samotné se větší šířka nedoporučuje.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/75di5pohih­kv7nh8pqqxdw36ckq0i96mkx­io4v6z.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„75di5po­hihkv7nh8pqqxdw­36ckq0i96mkxi­o4v6z“ />

Plnovýsuv Dispenza značky Kessenbőhmer

Bbtradekitchen­sandbedrooms.co­.uk

Jak výsuv funguje? Vysunutím dveří směrem ven vyjede sloupec košů nebo polic a zastaví se v konečné poloze. Výsuvná část se pohybuje v kolejnicích na dně korpusu a v jeho půdě. Tyč, na které jsou upevněné police, obsahuje háčky, díky kterým si můžete nastavit polohu polic dle Vašich potřeb. Nosnost plnovýsuvu se pohybuje kolem 100 kg. Největší nevýhodou je přístup pouze ze dvou stran. Pokud skříň naložíme těžkými věcmi, musíme vynaložit značnou sílu na jeho vysunutí.

Jiné typy potravinových skříní

Kromě klasického typu Dispenza existují i jiné druhy, resp. její modifikace jako třeba typ Swing, nebo Diagonal. Jejich přidaná hodnota spočíva v tom, že po vysunutí do koncové polohy lze s mechanizmem otáčet nebo diagonálně naklánět.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/eluj02yt22en7­ry5uq7ndmdh1ex­lmfwx3n5n7jwi­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„eluj02yt22en7­ry5uq7ndmdh1ex­lmfwx3n5n7jwi“ />

Potravinová skříň Dispenza Swing značky Kassenbőhmer

Tulipe.in

Plnovýsuvné skříně můžou mít také různé varianty provedení. V nabídce jsou drátěné koše, speciální police, ale existuje napříiklad i plnovýsuv pro vlastní korpusy.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/lf7ey2eeh­p9yt5hqg4q7dcn3mhhta­ewxztrx4prv.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„lf7ey2e­ehp9yt5hqg4q7d­cn3mhhtaewxztrx4prv“ />

Potravinová skříň Conovy Premio značky Kassenbőhmer

Kesseboehmer.com

Firma Kossenbohmer zaujala věřejnost také potravinovou skříní Convoy. Vyrábí se v provedení – Centro, Lavido a Premio. První typ bychom mohli přirovnat k čelnímu plnovýsuvu s několika inovacemi po designové stránce. U dalších dvou typů jde o otvírací skříň. Při otevření dveří vyjede sloupec polic, který je uchycen buď do masivní kolejnice ve dně korpusu,nebo také na dvířkách.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také