Posuvné dveře

V nedávných letech se v mnoha českých domácnostech staly velkým hitem posuvné dveře do pouzdra. Trochu v pozadí dnes vnímáme posuvné dveře na stěnu nebo do zárubně. Cílem tohoto článku je popsat tyto typy posuvných dveří a zhodnotit jejich využití.

Dvernisystemy.cz

Oblibu si posuvné dveře získaly zejména pro úsporu místa. Tuto jejich výhodu využijete v menších prostorách. Může se jednat o koupelny, wc, šatny a skladovací prostory, kde by jinak mohla při otevření dveří vzniknout kolize. Představte si například kuchyň se spíží o velikosti 1m x 1m, kde Vám dveře překáží, ať už je otevíráte dovnitř nebo ven. Uvítáme je i během rekonstrukce panelákového bytu, kde se dveře často otevíraly do úzké chodby.

Dalším důvodem pro jejich použití je zajímavý vzhled a možnost využití u nadstandartní šířky otvoru. Jako architektovi se mi světlost dveří mezi chodbou a obytným prostorem šířky běžných 90 nebo dokonce 80 centimetrů zdá mnohdy nedostatečných. (Pokud mluvíme o dveřích šíře 80 centimetrů, mluvíme většinou o vnitřním rozměru zárubní.) Vstup do obytné místnosti by měl odpovídat její velikosti a důležitosti. U vstupu do obytné místnosti se také často pohybuje více příslušníků rodiny a to různým směrem. Z těchto důvodů je dobré zde umístit dveře minimální šířky 125 centimetrů. Někdy se také stane, že je zde žádoucí prostup světla a optické propojení místností, které vede k pocitovému zvětšení prostorů. (Například když potřebujete, aby skrz dveře pronikalo světlo do chodby.) Z těchto důvodu jsou vhodné širší dveře – aby však otevřené „nepřekážely“, je vhodné použít posuvné.

Shutterstock.com

Do moderních prostorů navrhují architekti dveře přes celou výšku místnosti, ty se otevírají pojezdem upevněným ke stropu, který může být i vestavěný do podhledu. Za pěkné dveře se člověk nemusí stydět, proto bych zde doporučila dveře před stěnu. Designové nemusí být jen dveře, ale i pojezdové kování. Posuvnými dveřmi je také možné dělit celé místnosti. Předělení místností je v moderní vzdušné architektuře vítané. Prostor tak získává větší variabilitu, která se přizpůsobuje našim potřebám. Jako příklad bych uvedla oddělení spacího koutu.

Clearmont.cz

Dle typu dveří lze za sebe zasunout i více dveřních křídel. Každá posuvná část má vlastní kolejnici.

Značné výhody pak nabízí celoskleněné dveře se satinovaným povrchem, které propouští světlo, propojují pocitově prostory, ale nabízí i částečné soukromí. Toto řešení si dnes lidé žádají například u oddělení kuchyňských koutů.

Sapelky.cz

Interiérové posuvné dveře se nejčastěji vyrábí jako bezprahové. Z tohoto hlediska usnadňují pohyb tělesně postižených. Pro osoby na vozíčku je posuv jednodušší než otevírání dveřního křídla. Je nutné ale dbát na světlou šířku otvoru minimálně 80 centimetrů. Například běžné dveře do pouzdra vyčnívají po zasunutí o 10 cm, proto je nutné navrhovat dveře minimální šířky 90 centimetrů. Dveře obvykle nelze zasunout úplně, protože zde musí zůstat úchyt. I toto lze však obejít například speciálním úchytem v hraně dveří.

Posuvné dveře interiérové bychom mohly dělit do tří základních kategorií:

  1. Posuvné dveře do pouzdra
  2. Posuvné dveře před stěnu
  3. Posuvné dveře do zárubně nebo jedno křídlo před druhé

1. Posuvné dveře do pouzdra

Umožňují zajíždění dveřního křídla do zdi. Dnes Vám je nabídnou v každé prodejně dveří, protože většina typů dveří je s tímto systémem kompatibilní. Výjimku můžou tvořit dveře atypických rozměrů. U některých dveří např. příliš vystupuje profilace a do pouzdra se kvůli své tloušťce nevlezou. Pouzdro je možné osadit do příčky zdění i sádrokartonové o minimální tloušťky 10 centimetrů i do nosné stěny. Do stěny o šířce 10 centimetrů se dají zasunout pouze dveře o tloušťce 4 cm, běžněji se proto používají pouzdra do příčky 12,5 centimetru. U rekonstrukce i novostavby je ale potřeba stavební pouzdro včas zakreslit do projektu a počítat zde s překladem nad celým pouzdrem! Požadavek na posuvné dveře je nutné sdělit architektovi už ve fázi studie, protože je nutné vymyslet, kam se dveře posunou. Neměli bychom kvůli pouzdru zmenšovat normou danou světlost otvoru u obytných místností 80 centimetrů a u koupelny a wc doporučených 70 centimetrů.

Eclisse-jap.cz

Dveře do pouzdra lépe zvukově i prachově těsní než zbylé typy. Další výhodou je, že dokonale ladí se zbytkem otevíravých dveří v bytě (s dřevěnou obložkovou zárubní). Pro jednokřídlé dveře lze objednat pouzdro o maximální světlé šířce otvoru 1500 mm a maximální výšce 2900 mm. Za standart se považuje šířka 600 mm – 1200 mm a výška 1970 mm a 2100 mm. U dvoukřídlých dveří je maximální rozměr šířky 3000 mm a výška 2900 mm. Běžně používaným rozměrem jsou dveře šířky 1200 – 2450 mm a opět nejčastěji používané výšky 1970 mm a 2100 mm. Při rozhodování mezi těmito výškami u novostavby bych neváhala a zvolila 2100 mm.

Stavebnipouzdro­.cz

Kromě klasického pouzdra pro dveře jednokřídlé a dvoukřídlé existují ještě další typy pouzder. Dveře dvoukřídlé lze například zasouvat teleskopicky jen do jedné strany. Nebo lze křídla dvou vedle sebe umístěných dveří zasouvat do zákrytu viz. obrázek. Tloušťka stěny je pak 20 centimetrů. Do organicky ztvárněných interiérů jsou připraveny dveře do oblouku. Nejčastěji nabízená jsou dveřní pouzdra z pozinkovaného plechu s horním hliníkovým pojezdem. Jedná se o zcela skryté řešení pouzdra i posuvu. Stavební pouzdro je při správné montáži do zděné stěny nebo do sádrokartonové příčky zcela neviditelné.

Sapeli-dvere.cz

Na první pohled se dveře liší tím, že nemají kliku. Místo ní je nejčastěji použita mušle zapuštěná do dveří. Mušle mohou být dřevěné nebo můžete vybírat ze široké nabídky kovů a jejich úprav. Na vzhledu kování si dejte záležet, protože elegantní interiér, dělají kvalitně vyřešené detaily. Použijte vzhled kovu, který se nachází i na jiném kování ve Vašem interiéru nebo na svítidlech, lištách apod. Některé mušle obsahují i zámek. Kromě mušlí se používají svislá madla. Výběr kování je kolikrát složitější než výběr dveří a nemusíte se nechat omezovat tím, co vám nabízí prodejce dveří.

Vaše dveře mohou být vybaveny zavíračem, který dveřní křídlo při zavírání zpomalí a samovolně zavře do konečné polohy. Systém tichého dorazu lze instalovat i dodatečně. Další speciální výbavou zlepšující zvukové vlastnosti dveří mohou být kartáče po obvodu spáry mezi dveřmi a zárubní. Dveře do pouzdra se obvykle objednávají zároveň s ostatními interiérovými dveřmi. Platí pro ně tudíž stejné zásady a možnosti výběru. Do jednoho interiéru používejte, co nejméně typů dveří. S výběrem dveří vždy souvisí i výběr zárubně. Zde je potřeba doplnit, že existují i pouzdra pro bezobložkové dveře nebo pouzdra zcela bez zárubně. Tento vzhled je ideální využít v celém bytě nebo domě.

2. Posuvné dveře před stěnu

Lze instalovat i bez velkých stavebních úprav. Jejich použití je proto při rekonstrukcích méně náročné. Některé posuvné systémy lze instalovat svépomocí. Nevýhodou dveří může být nezbytný prostor u stěny, který dveře zaujmou po otevření.

Modernibyt.du­mabyt.cz

U těchto dveří je rozhodující design kování. Nejčastěji je posuv upevněn do stěny cca 3 centimetry nad otvor, ale může být kotven i do stropu. U nenosného stropu např. z SDK je nutná příprava! Horní pojezd mi něčím připomíná výběr garnýží – dřevěný „kaslík“ by si už dnes asi nikdo nepořídil. Do moderních mírně technicky laděných interiérů se hodí kování hliníkové nebo nerezové. Skrytý pojezd zase nabízí technicky promyšlené řešení, které je elegantní a vyzdvihuje samotné křídlo dveří. Doporučila bych například teleskopický pojezd, který není při zavření vidět – např. ulterior na prvním obrázku. Na dalších obrázcích jsou systémy Minima, Rollo a Unikmatic. Z předchozích vět vyplývá, že pokud vybíráte dveře na stěnu, zaměřte se na kování. Většina výrobců nabízí obdobný systém pro dveře plné i pro dveře skleněné. Posuv si určitě vyzkoušejte! Zejména s většími skleněnými dveřmi může být těžší manipulace. Je u nich potřeba dbát na plynulý a tichý chod pojezdu, tlumení dojezdu i ergonomické madlo. Celoskleněné dveře by měly být z bezpečnostního skla (například connex).

Decoracion.fa­cilisimo.com

Pokud máte obavy z rozbití skla, zvolte kalené sklo, které je velmi pevné a pružné. Skleněné dveře se nehodí do každého prostoru a je potřeba je začlenit do nového návrhu interiéru jako výrazný prvek. Zejména ve spojení s kovy a s bílou barvou působí studeně. Skleněné posuvné dveře bývají nejčastěji zavěšeny na hliníkové kolejnici. Můžete si vybrat z povrchové úpravy eloxovaného hliníku nebo broušené nerezi.

Stavebnictvi3000­.cz

Každý dodavatel má jiný výběr ze skel. Základní bývají čiré, čiré barevné (planibel) a průsvitné (pískované, mléčné, matelux atd.), ornamentální a pískované dekory. Dle mého názoru není příliš dobré používat obrázkové motivy. Dveře by přece jen měly být více nadčasové a pravděpodobně je nebudete za pět let měnit s výměnou dekorací a motivů na tapetách. Pokud zvolíte sklo čiré a následně ho budete chtít částečně zneprůhlednit, použijte nalepovací folii (imitace pískovaného skla).

3. Posuvné dveře, u kterých zasouváme jedno křídlo před druhé

Shutterstock.com

Hodí se všude tam, kde nechceme prostory úplně oddělit zvukově ani pocitově např. mezi zádveří a chodbu, jídelnu a obývací pokoj, šatnu a ložnici. Křídlo dveří se obvykle posouvá před pevnou část. Na obrázku je vidět, jak se dvě prostřední křídla odsunou do stran před křídla pevná a uprostřed vznikne široký průchod. U těchto dveří je možný samostatný nebo synchronizovaný posuv.

Dizajnersi.pl
Dorma.com

Do této kategorie je možné zařadit i celoskleněné posuvné dveře, které se také obvykle skládají z posuvných a pevných skel. Kování určené pro tyto systémy umožňuje i pevný celoskleněný nadsvětlík viz. obrázek. Dalším mimořádným řešením může být automatické otevírání, kterým jsou vybaveny dveře na posledním obrázku. Nehlučný provoz těchto dveří je na magnetické bázi.

Dveře do Exteriéru

Okenní výplně mají dnes už velmi dobré tepelně izolační i zvukové vlastnosti, proto se jejich plochy v návrhu moderních domů zvětšují. Také jednotlivá okenní křídla navrhují projektanti stále větších rozměrů a to ruku v ruce s technickým pokrokem.

Shutterstock.com

U moderní architektury členíme okna vodorovně i svisle co nejméně. Kromě vzhledu lze návrh málo dělených okenních ploch odůvodnit i tepelně technickými parametry, kdy nejvíce tepla uniká právě rámy otevíravých oken. Představte si například francouzská okna o výšce 2,4m a šířce např. 1,2m – 2,5m. Taková okna nemohou u současného obytného prostoru chybět. Široká francouzská okna najdou uplatnění vždy, když chceme propojit s interiérem terasu nebo zahradu. Jak ale takové plochy otvírat? Můžeme zde navrhnout, tak jako je to na obrázcích, plochy pevné neotevíravé a dveře posuvné.

Shutterstock.com

Parametrem, který limituje velikost okna je jeho váha. Největší okna lze vyrobit pomocí hliníkových profilů. Pozadu ve vývoji ale nezůstávají ani okna dřevohliníková, dřevěná i plastová. Dle kování rozdělujeme francouzská okna na sklopně posuvná nebo zdvižně zasouvací (HS portal). Typ sklopně posuvných umožňuje zároveň sklopné otevření. HS portal se používá u větších formátů a umožňuje mít otevřenou plochu širokou i přes 10m. Každé okno má vlastní kolejnici a mohou se otvírat před sebe. Tento systém se poslední roky teprve vyvíjel a starší typy se vyznačovaly horšími tepelně izolačními vlastnostmi a hůře těsnily.

Na rozdíl od interiérových dveří zde není samozřejmé, že dveře budou mít nízký práh, tedy že budou řešeny bezbariérově. Nabízí ho jen někteří výrobci u HS portalu. Pokud okno bude mít ve spodní části rám, nevadí, vnitřní a venkovní podlaha by ale měla být ve stejné výškové úrovni. Okna lze objednat s trojsklem i dvojsklem. Vždy ale porovnávejte součinitel prostupu tepla U pro celé okno včetně rámu. Ceny jednotlivých výrobců se výrazně liší. Obecně platí, že nejdražší budou okna hliníková, nejlevnější okna plastová.

Kateřina Janečková

Další podobné články

Přečtěte si také