Postel z europalet

Doma vyrobená postel je jednoduše složena ze čtyř obroušených europalet a jedné velké matrace široké 160 cm a dlouhé 200 cm. Kdo miluje vysoká lůžka, může si ještě jednu vrstvu palet přidat.

Jan Fiedler

Půdorys postele tvoří čtyři nové světlé europalety o rozměru 120×80 cm. Europalety kupujeme zásadně nové a zkontrolujeme, jestli jsou pouze tepelně (nikoliv chemicky) ošetřené. Dvě palety blíže stěně se dotýkají svou užší stranou. Na ně navazují další dvě, tentokrát k sobě přisazené stranou delší. Když sečteme celkovou délku (120cm + 80 cm) máme dvoumetrovou postel širokou 160 centimetrů.

Každá paleta stojí kolem 250 Kč, základ kalkulace je tedy 250 Kč x 4 palety, k čemuž se přičte cena matrace a brusné kotouče.

Broušení palet

Než se začne postel skládat, je nutné palety sbrousit elektrickou bruskou. Nejlepší je použít brusku vibrační. Palety u postele (na rozdíl třeba od stolku) nebudou příliš viditelné, téměř vůbec. Takže pod matrací je celkem zbytečné je příliš pečlivě sbrušovat, zejména na vnitřních stranách. Měly by se ale důkladně a na povrchu jemně sbrousit jejich obvodové strany. Záležet si ale dejte na dokončení povrchové úpravy na těch částech, které budou tvořit noční stolky.

Se světlým dřevem palet a laťkového čela koresponduje lepenková hlava jelena na zdi. Dřevo vyniká na zajímavém odstínu zelené, kterou je vymalovaná stěna.

Jan Fiedler

S broušením spodních částí palet a vnitřků se to nemusí přehánět; když si na druhou stranu ale dáte záležet, bude se vám spodní dřevěná část postele lépe udržovat bez prachu, povrch se dá lépe setřít vlhkým hadříkem.

Z palet se stane rošt o vysoké nosnosti

Každá europaleta má vysokou nosnost; 1000 až 2000 kg podle toho, jak rovnoměrně nebo nerovnoměrně je na ni položena zátěž. Je tedy zřejmé, že na výrobu postele bohatě stačí, paletový rošt bude mnohonásobně předimenzovaný. Není se tedy potřeba bát, že by se některé prkno prasklo. Pro zajímavost – pokud jde o nosnost, stačily by také takzvané düsseldorfské palety, které unesou 500 kg.

Rozsvícené lampičky dodávají větší plasticitu laťkovému čelu postele a zajímavě nasvěcují stěnu a paroží.

Jan Fiedler

Okraje palet vytvořily malé noční stolky

Tím, že jsou palety sesazené k sobě tímto způsobem, u hlavy přesahují do stran. To je výhodné, protože přesahy se dají vtipně využit jako nízké noční stolky. Mají rozměr 80×40 centimetrů. Kdo chce i tady nechat vyniknout krásu přírodního dřeva, nechá paletu jak je a ignoruje to, že jsou v horní ploše nočního stolku mezery. Je ale také možné na noční stolky položit silnější pevné sklo, pak se dosáhne celistvé horní plochy stolku a postel dostane zase trochu jiný švih.

Místo jedné matrace dvě

Ani když vedle sebe položíme na paletovou konstrukci matrace dvě rozměrů 80×200 cm, nebudou se rozjíždět stejně jako palety pod nimi. Vše je dostatečně fixováno vlastní vahou a není potřeba palety k sobě nijak fixovat ani spojovat matrace.

Mezi matrace je jen dobré vložit matracový předěl, který se užívá ke sjednocení spací plochy a překlenutí mezery mezi matracemi.

Přesah dvou palet položených na šířku umožňuje jejich konce využít jako noční stolky.

Jan Fiedler

Výšku postele je možné jednoduše změnit

Při výšce palety 14 cm a dvaceticentimetrové matrace vyjde celková výška lůžka na 34 cm. Luxusnější vyšší matrací si postel zvýšíme a zajistíme i vyšší komfort spaní. Chcete-li vyšší postel, je možné zdvojnásobit výšku dřevěné základny a položit na sebe dvě vrstvy palet – potom bude mít lůžko (v případě 20 centimetrové matrace) výšku 48 cm. To je mnohem pohodlnější při uléhání a vstávání.

Palety tvoří pevný rošt

Palety se chovají jako opravdový pevný laťkový matracový rošt. Pokud pruží, tak zcela neznatelně, jsou pevné a poskytují tělu stabilní oporu a tvrdší ležení. Pružnost tedy musí lůžku dodávat kvalitní matrace. Pevný rošt vyžaduje především matrace pružinová, která se nedají polohovat, ale na palety můžete položit i jakékoliv matrace pěnové nebo latexové.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také