Poslední otázky před výběrem podlahy

Pojďme se projít po Vašem novém bydlení. Pokud ještě nestojí, stačí rozbalit výkresy / skicy a začít se procházet v duchu. Odpovědět si při tom na pár otázek…

Pennyrudolph.com

Jaký mám celkový dojem z bytu / domu?

Slovo „dobrý“ nestačí. Popište své pocity. Někdo rád vzdušnost, rozlet, modernost, nadčasovost, proměnlivost, jiný útulnost, hřejivost, soukromí, tradici, stálost. Výběr podlahy je skvělá příležitost, jak si prostor ještě lépe přizpůsobit.

Jsou mi všechny prostory tak akorát velké?

Malý pokoj ještě nemusí být méně než velká místnost. Bydlení by mělo odrážet Vaši aktuální situaci a potřeby, chcete-li se zde cítit doma. Máte-li však pocit, že by Vám bylo lépe, kdyby byl prostor přece jen větší, vybírejte světlejší odstíny podlah a jemnější kresbu. Prostor opticky přifoukne menší formát obkladu, parket. Vyplatí se nechodit do extrémů, stačí vzít „o číslo menší“ formát než běžně – vyhnete se tak pitoresknímu dojmu z pokoje. Větší místnosti podtrhnou široké palubky a velkoformátová dlažba. Snesou i tmavou podlahu, aniž by působily stísněně. Máte-li však tmavé podlahy rádi a nevadí Vám malý prostor, směle do toho. Výjimky potvrzují pravidla!

Houzz.com
Tapja.com

Cítím se někde stísněně?

Může to být příliš úzkou nebo dlouhou chodbou, nízkým stropem, nedostatkem světla, atd. Místnosti ve tvaru nudle většinou potřebují trochu rozčlenění, asymetrie, zkrátka více života. Pokud podlaha nenavazuje na zbytek bytu, orientujte podélný formát podlahy tak, aby se prostor rozšířil (jako když se rukama rozepřete mezi zdi, které chcete oddálit).

Je mi někde chladněji nebo tepleji než by mi bylo příjemné?

Ano, když je venku 30+ ve stínu, je Vám horko skoro všude. Tady jde spíš o orientaci ke světovým stranám, jestli je byt někde přehřívaný a jinde naopak chladný. A také o pocitové teplo nebo chlad z prosvětleného nebo tmavého prostoru. Barevnost místnosti dokáže posunout vnímání teploty až o 3 °C. Barva je opravdu mocným nástrojem! Na zodpovězení této otázky není špatné vypnout případnou klimatizaci, ať na ní pak nejste závislí.

Haybert.com

Kam svítí slunce?

Tmavá podlaha slunce táhne a pokoj se tak přirozeně více ohřívá. Může to být dobře anebo taky ne. Mějte na paměti, že osluněná část podlahy se dříve vyšisuje a zesvětlá. To lze řešit výběrem UV stabilnější krytiny, v případě přírodních materiálů se barevným změnám nevyhnete, ale nezoufejte. Osobně si myslím, že vyšisování (nebo i poškrábání běžným užíváním) přírodních materiálů podlah má své nezaměnitelné kouzlo a bydlení neztrácí nic ze své elegance. V případě vyšisovaných umělých podlah to vnímám spíše jako závadu.

Yatzer.com

Jak je bydlení orientováno vůči světovým stranám?

Pokud jsou místnosti orientovány příznivě, tedy ložnice není na jihu a obývací pokoj na severu, přikláním se k tomu podtrhnout typem podlahy charakter světové strany. Tmavší, nenápadnější, chladnější na sever, světlejší a teplejší na jih, světlejší a chladnější na východ, strukturované a teplé na západ. To není dogma, v některých bytech to může velice dobře fungovat přesně naopak. Váš pocit má přednost před faktem na jakou stranu je pokoj orientován.

Wallsk.com

Která místnost je pro mě nejdůležitější / nejkrásnější / nejsilnější?

Důležitý bod, ze kterého se dá dobře vyjít. Tento prostor si zaslouží nejluxusnější, nejkvalitnější, nejnáročnější a nejdražší podlahu v bytě nebo domě. A klidně si ji dopřejte u sebe v ložnici. Nestyďte se za to, není-li Vaším nejluxusnějším prostorem pokoj pro návštěvy a obývací pokoj! Toužíte-li po bydlení, které bude mít nezaměnitelnou atmosféru, neváhejte investovat tam, kde to s Vámi rezonuje, a na všem ostatním drze a okatě ušetřit!

Vnímám proporce jednotlivých místností jako příjemné pro to, co zde budu dělat?

V této fázi už příčku asi posouvat nebudete. Podélně orientovaný pokoj ještě trochu protáhnete podélně orientovaným formátem podlahy, zkrátíte jej příčně orientovanou podlahou.

Truckbackgrou­nd.com

Mám někde pocit spěchu nebo jakéhosi ustrnutí?

Odpověď má opět co dočinění s orientací např. parket. Podélně orientované urychlují, příčně orientované pocitově zpomalují. Chcete v prostoru pobýt nebo jím jen procházet? Celkové pojetí bydlení však má přednost před detaily. Není výhrou mít v každé místnosti jinak orientovanou podlahu.

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také