Pohovka z europalet

Pohovka je sestavená z europalet a tří dílů starší matrace v novém potahu. Rozložit se dá jednoduše na nízké dvojlůžko. Vyšla levně – její cena je cena nových palet plus nový potah staré třídílné matrace z chalupy; připočte se ještě 6 prkýnek, filcové podložky, hřebíky a brusné kotouče.

Jan Fiedler

Pohovka je vyrobená ze čtyř velkých (120×80 cm) a dvou polovičních 60×40 cm) europalet; ty poloviční jsou postavené vertikálně a tvoří bočnice. Palety jsou k sobě pospojované jen minimálně, proto se pohovka dá případně přeskládat, rozložit na spaní a manipulace s ní je velmi snadná. Základnu tvoří dvě palety položené na délku a dvě palety na šířku; pohovka je tedy rohová, do L. Takto sestavená měří na délku dva metry. Může se ale přestavět podle nálady nebo potřeby – přesunutím se dá vyrobit pohovka dlouhá 240 centimetrů.

Tip:

Dřevo na všech paletách je jemně sbroušené, ideální je použít vibrační brusku. Postačí palety do hladka sbrousit na všech vnějších stranách, uvnitř to není vždycky nutné. Tam se mohou případně jenom zarovnat hrubší nerovnosti.

Spodní a horní dvojice palet jsou na sebe jenom položené.

Jan Fiedler

Snadné sestavení

Spodní základnu pohovky a její půdorys tvoří jedna paleta na délku a jedna na šířku. Horní dvojice palet je na ně pouze položená – kdykoliv se tak dají rozhodit a vytvořit jiný tvar pohovky nebo nízkou postel. Velká hmotnost palet zaručuje, že se při sezení nebo ležení ani nepohnou.

Celkově je paletové dřevo na pohovce více vidět než třeba na posteli z palet. Palety jsou specifické v tom, že někdy mohou obsahovat dřevo i z několika druhů stromů; jsou potom nerovnoměrně zbarveny a dřevo je jiné kvality. Je proto dobré zaměřit se na detaily a kvalitně je zpracovat.

Jan Fiedler

K boku přiléhají bočnice vyrobené z palet poloviční velikosti. Z jedné strany (do prostoru místnosti) je bočnice přišroubovaná k užší straně spodní palety (delší strana bočnice a užší strana základnové palety mají 80 cm). Zadní bočnice postavená ke stěně je fixovaná směrem od stěny a dosahuje do poloviny spodní části. V případě potřeby je možné bočnice rychle odšroubovat, to pokud chceme gauč přestavět nebo rozložit na nízkou širokou postel, třeba na přespání návštěvy.

Tip:

Na spodní část palet je důležité nalepit filcové podložky určené pod nábytek. Najdete je v každém hobby obchodu nebo ve stolařských potřebách na internetu; cena za sadu je do deseti korun. Podložky zabrání poškrábání podlahy v případě, že se paletami občas hýbe. Filc navíc velmi usnadňuje manipulaci na hladké podlaze, palety po ní dobře kloužou.

Na sezení majitelé a současně výrobci pohovky použili matrace ze starého gauče z půdy na chalupě. Potáhli je novou odolnou látkou. Matracové díly mají rozměry 80×60 cm, což výborně koresponduje s velikostí palet, přesně je pokryjí.

Jan Fiedler

Protože europaleta má výšku 14 centimetrů, dřevěná část pohovky bez sedáku je vysoká 28 cm, celková výška potom závisí na tloušťce matrace; může to být 42 cm při 15 cm silné matraci. Poloviční paleta bočnice je postavená na šířku, bočnice je tedy 80 cm široká a 60 cm vysoká – nad sedací plochu gauče přesahuje asi o 18 cm.

Područky a poličky na bocích pohovky

Na horní hranu bočních dílů jsou přišroubovaná jemně broušená prkna přesně seříznutá na požadovaný rozměr tak, aby překryla úzký otvor v boku palety. Prkna fungují jako područka. Do bočnice jsou vložena ještě dvě prkna do spodních „pater“, ta slouží jako poličky na odkládání drobností, na knížku a podobně.

Ke svéráznému, poněkud rustikálnímu nábytku ze surového dřeva výborně ladí sněhobílý designový lustr, moderní lampa i výrazná barva obrazu na stěně.

Jan Fiedler

Minimální úpravy dřeva a snadné čištění

Dále na této pohovce už není dřevo palet nijak upravované. Udržuje se jednoduše – přetře je vlhkým hadříkem. Pokud by začalo žloutnout, může se přetřít jemnou bělicí lazurou.

Tip:

Pokud to někdo upřednostňuje a rezignuje na přírodní barvu dřeva, je samozřejmě možné si dřevo barevně přizpůsobit a natřít je na jakýkoliv odstín kolorovací lazurou vhodnou do interiéru. Barva dřeva a potahu může být pak kontrastní nebo stejná, jen odlišená sytostí odstínu.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také