Podzim - období inspirace z veletrhů a výstav

Podzimní období je ideální na proměnu interiéru. Probíhá totiž spousta zajímavých veletrhů a my si chceme interiér vylepšit na nadcházející vánoční období.

Kam za inspirací v Česku

Veletrhy na podzim probíhají většinou po celé ČR, nejznámější jsou však pražské jako FOR ARCH (15. – 19. 9. 2015), FOR INTERIOR a FOR DECOR (1. – 4. 10. 2015). Navazují na jarní FOR HABITAT a brněnský MOBITEX. Nedávno zahájil veletržní sezónu na výstavišti v Letňanech kontraktační veletrh FOR HOME DECOR a další zajímavé nás čekají. Je pravdou, že české veletrhy jsou stále takovou směsicí všech možných veletrhů dohromady a bohužel, často na veletrhu interiérů najdete i stánky s korálky, čaji a jinými nesouvisejícími produkty, nicméně rok od roku se situace výrazně zlepšuje a objevují se stále důvody, proč se jít na český veletrh podívat a nasbírat inspiraci. Novinkou na pražských veletrzích jsou „koutky architektů a designérů“, kteří vždy zařídí jednu část haly na určité téma a mají za úkol místnost zařídit pouze z produktů od vystavovatelů. Tato místa jsou návštěvníky hodně ceněna a navštěvována.

Podzimní sezonu doplňuje i již 17. ročník největší přehlídky designu Design blok. Letos na výstaviští v Praze Holešovicích.

Veletrhy v zahraničí

Veletrhy a akce však neprobíhají jen v naší republice. Kdo je designu trochu blíže, jistojistě zná světoznámý veletrh Maison et Objet, který se koná 2× ročně v Paříži. Je doslova královnou všech veletrhů a sjíždějí se sem lidé z celého světa. Ten podzimní již proběhl 4. – 8. září a další se koná vždy v lednu. Kdo z Vás by si nechtěl nechat tuto podívanou plnou inspirace ujít, doporučuji, aby si udělal výlet minimálně na 3 dny. Jelikož 8 obrovských hal opravdu nelze projít za jeden den. První 3 dny je veletrh pouze pro podívanou a poslední den se veškeré zboží dá i zakoupit. Najdete zde nejen spoustu světoznámých firem, i designérů, ukázky zařízených místností od slavných jmen, ale také poslední technologické výstřelky do interiéru, můžete navštívit spousty přednášek a poradenských stánků, zakoupit knihy a časopisy s posledními trendy a spoustu dalšího. Výraz „stánky“ je ve spojení s tímto veletrhem opravdu směšný, jelikož společnosti se předhánějí v dokonalosti a pompéznosti svých showroomů, které vypadají, než stánky, spíše jako hotové domy. Je to opravdová nádhera!

Zkrátka výletem na tento veletrh přijedete domů obohaceni a plni inspirace. Já osobně mám vždycky po návratu pocit, že můj interiér je naprosto mimo.

Další zajímavé zahraniční veletrhy, které stojí za to vidět, jsou například italský Saloni, který se specializuje spíše na nábytek nebo pak rakouské veletrhy o bydlení, které také probíhají na jaře a na podzim.

Vše na jednom místě

Výhodou veletrhů je, že se v krátkém čase a na jednom místě dozvíte, co se ve světě designu děje nového, jaké jsou trendy v bydlení, a pokochá se každý, koho baví novinky, doplňky, nápady.

A pro Ty z vás, kteří nechtějí běhat po městě a zrovna si nelibují ve shánění doplňků a interiérového vybavení, budiž lákadlem, že na veletrzích máte vše na jednom místě a často také se zajímavou výstavní slevou.

Tak vzhůru pro inspiraci.

Zuzana Šubertová (Epes Rádes)

Přečtěte si také