Podle čeho vybrat konkrétního designéra či archite

Oboru interiérového navrhování se v dnešní době věnuje velký počet profesionálů, ať už architektů, či designérů. Jak si mezi nimi vybrat toho, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/otxc8kbzep­zfasm8fur9by7mc3­zmk6h598cif9ab­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„otxc8kbzep­zfasm8fur9by7mc3­zmk6h598cif9ab“ /> Inspiredhomede­signs.com

Velmi důležitým faktorem, na který byste při výběru měli brát zřetel, je vzdálenost mezi vámi a odborníkem. Přestože v dnešní době máte snadný přístup k pohotové elektronické komunikaci, nic nemůže nahradit osobní konzultace – a věřte, že jich je pro kvalitní návrh často potřeba mnoho.

Z počátku návrhu počítejte se schůzkami přibližně 1×týdně, ovšem v pozdější fázi, kdy už je třeba navštěvovat vzorkovny a vybírat finální materiály, může být vaše spolupráce ještě častější. Samozřejmě záleží také na tom, jaký rozsah služeb očekáváte, ale i při menších návrzích je osobní přístup výhodou. Lokální odborníci také mívají dobrý přehled o místních firmách a dostupných materiálech či výrobcích a mohou vám tím například ušetřit nějaké finance za jejich dovoz.

Tip:

Výběrem profesionála z vaší lokality podporujete také místní dodavatele, řemeslníky, obchodníky a tím i vývoj vašeho regionu.

Jiná situace nastává pokud si přejete spolupracovat s konkrétním návrhářem pro jeho zkušenosti, dovednosti či styl, který vyznává. V takovém případě jistě není vzdálenost pro vás určujícím kritériem.

Reference = odkaz na konkrétní realizace, jež jsou dílem odborníka, či se na nich spolupodílel, často jsou k dispozici ve formě fotografií hotových děl (ovšem někdy je k nahlédnutí pouze seznam projektů či významných klientů).

Dalším významným vodítkem při výběru správného profesionála je také to, jaký upřednostňujete styl a v jakém interiéru chcete žít. Jednotlivý odborníci se totiž stylově mohou lišit, což je naprosto přirozené, neboť do každého návrhu se promítá osobnost toho, kdo jej stvořil. Je tedy důležité si ujasnit zda inklinujete např. spíše k jednoduchému, čistému, třeba až minimalistickému interiéru, či zda máte raději pestrý, útulný interiér plný zajímavých doplňků. Pokud v tom zatím nemáte jasno, může vám pomoci naše série článků Styly interiérů a bydlení, kde můžete shlédnout o jednotlivých stylech podrobné informace včetně ukázek konkrétních interiérů.

Dalším neméně důležitým hlediskem pro správný výběr jsou reference, jimiž se vám odborník může prokázat – reflektují se v nich zkušenosti jednotlivce či ateliéru se skutečnými realizacemi. V dnešní době k nim již máte snadný přístup z pohodlí svého domova – přes internetové vyhledávače, lokální inzerci nebo specializované časopisy. Dobré reference jsou známkou kvalitního odborníka a na jejich základě si také můžete udělat představu o jeho stylovém zaměření.

Nezapomínejte však, že dobrý návrhář by měl být schopen se vám flexibilně přizpůsobit a styl, se kterým ještě nemá zkušenosti pro něj může být příjemnou výzvou s kvalitním výsledkem.

Je velmi výhodné, pokud vám někdo z vašeho okolí doporučí odborníka, se kterým již spolupracoval a má s ním dobré zkušenosti, můžete se tak vyhnout riziku, že narazíte na neprofesionálního člověka, který by vám v krajním případě mohl svým návrhem způsobit spoustu nepříjemností – jak se takové situaci vyhnout se můžete dovědět z našeho článku Jak poznat nekvalitního profesionála?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/sqaagvybki­ne1t4tquni6so­etfxp7ke2×mvju­c2u.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„sqaagvyb­kine1t4tquni6so­etfxp7ke2×mvju­c2u“ />

Pokud odborník nesídlí ve vašem okolí, počítejte s tím, že strávíte mnoho času na cestách.

Shutterstock.com

Tápete, kde přesně kontakty vyhledat? Mohou vám pomoci tyto odkazy:

Jaké jsou tedy všechny kroky při správném výběru profesionála?

  • Ujasněte si v jakém stylu si představujete svůj budoucí interiér (nebo alespoň rámcově jeho rozsah – s finálním výběrem vám už může pomoci odborník)
  • Vyhledejte si kontakty na jednotlivé profesionály/a­teliéry – sídlící nejlépe ve vašem okolí (hledejte na internetu, v lokální inzerci, časopisech.. a hlavně se nezapomeňte zeptat svých známých)
  • Prohlédněte si dostupné reference a vyberte si odborníky, kteří vás zaujali
  • Oslovte vybrané designéry/archi­tekty – můžete využít elektronické komunikace a rozeslat vaše zadání více odborníkům najednou,nebo pokud preferujete osobní přístup – domluvte si telefonicky osobní schůzky
  • Nyní je před vámi první schůzka s odborníkem – jak se na ni připravit se dozvíte z našeho článku Jak se probíhá návrh s designérem/ar­chitektem?
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také