Podkrovní okna

Podkrovní prostory nám obvykle umožňují použití střešních oken, které mají oproti klasickým nespornou výhodu, a totiž, že propouštějí více světla. Je však potřeba vybrat tato okna správně, abychom byli spokojení s jejich užíváním.

Shutterstock.com

Správná velikost

V obytných místnostech je doporučeno stanovit velikost okenních otvorů dle velikosti podlahové plochy. Platí poučka, že dobře prosluněná místnost by měla mít okno větší než je 10% její podlahové plochy. Příklad: vaše místnost je veliká 3 × 4 metry, má tedy 12 m2 → okenní otvor by měl mít tedy alespoň 1,2 m2, konkrétní rozměry by pak mohli být například 0,8 × 1,5 m. Nutnou plochu okenního otvoru můžete také rozdělit do několika menších oken, což je na jedné straně výhodné z hlediska rovnoměrnějšího rozložení světla v místnosti, na straně druhé to však přináší vyšší pracnost a větší množství zranitelných detailů.

Typ otevírání

Je několik různých způsobů manipulace s oknem, které volíme především dle rozložení nábytku a výšky umístění okna. Jedním z nejčastějších typů jsou okna kyvná, která mají otevírání umístěné na své horní hraně. Používáme je tam, kde není dobře přístupný spodní okraj okenního otvoru z důvodu umístění nábytku či malé výšky nadezdívky.

Pokud… jste z nějakých důvodů nuceni umístit okno do velké výšky, kde nedosáhnete na otevírací mechanizmus, výrobci vám vyjdou vstříc a váš problém vyřeší např. otevíráním na dálkové ovládání (více informací v článku Elektricky ovládaná střešní okna) či pomocí otevíracích tyčí nebo provázkových systémů.

Druhým nejčastěji používaným typem jsou okna výklopně kyvná. Ty mají otevírání umístěné na spodní straně okna a oproti oknům kyvným mají výhodu, že při otevření nezasahují do vnitřního prostoru a poskytují nerušený výhled. Je však třeba zajistit vhodný přístup k jejich otevírání.

Nevýhodou těchto oken může být nutnost vyššího parapetu, jež neposkytuje komfortní výhled při sezení.

Velux.cz

Kvůli snadnému otevírání by horní hrana okna neměla být výše než 2 metry na podlahou.

Velux.cz

Nestandardní řešení

Nároční uživatelé ocení možnost vytvoření atypických řešení na míru. Může se jednat například o střešní okno, které lze jednoduše přeměnit na malý balkon pomocí výsuvných zábradlí v jeho spodní části. Pokud je toto okno zavřené, vypadá jako obyčejná sestava dvou střešních oken, avšak po jeho otevření nabídne svému uživateli komfort v podobě dokonalého výhledu do okolí.

Toto řešení vám může částečně vynahradit absenci terasy.

Okna-stresni.cz

Okenní sestavy

Střešní okna se také dají kombinovat do větších okenních sestav, které vám poskytnou větší výhled a lepší prosvětlení. Z hlediska realizace se ovšem jedná o komplikovanější řešení, které je velmi náchylné na nekvalitní provedení, které se časem může projevit např. nežádoucím zatékáním.

Okenní sestavy nepatří mezi nejlevnější řešení, neboť je potřeba provést nestandardní úpravy jako např. přerušení pozednice.

Sylmarokno.cz
Tip:

Aby střešní okno co nejefektivněji distribuovalo světlo do interiéru, je třeba také správně tvarovat jeho ostění. Horní hrana by měla být vodorovná a spodní naopak svislá, zajistí vám to také lepší obtékání okna teplým vzduchem od radiátoru, což pomůže zamezit kondenzování vlhkosti na okenní tabuli ( více tipů jak zabránit kondenzaci na střešních oknech najdete v článku Kondenzace vody na podkrovních oknech).

Špatně tvarovaným ostěním zbytečně snižujete množství slunečního světla dopadajícího do interiéru.

Stresni-okna.cz

Jaký zvolit materiál?

Střešní okna se standardně vyrábějí buď dřevěná nebo plastová. Okna dřevěná mají nesporné estetické kvality, jež jsou často vyžadovány místními stavebními a památkovými úřady, z hlediska užívání však nesou několik komplikací. V první řadě je třeba pravidelně provádět jejich údržbu novým nátěrem, pokud tuto nutnost zanedbáte, může se stát, že vám vlhkost vnitřního prostředí degraduje okna do takové míry, že je budete muset vyměnit za nová. Není tedy vhodné je používat v prostorách s vyšší koncentrací vlhkosti jako jsou koupelny, prádelny či kuchyně. Plastová okna naproti tomu nevyžadují žádnou zvláštní údržbu a přebytečná vlhkost se z nich dá jednoduše setřít bez nějakých trvalých následků. V dnešní době je však také možné provést na dřevěném okně vrchní plastovou vrstvu a to klidně jen z jejich vnitřní strany,památkáři tak budou spokojení, že na střeše jsou okna dřevěná, zatímco uživatel může v interiéru využívat výhod plastového povrchu.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také