Podkrovní ložnice

Při zařizování ložnice v podkroví je důležité dodržovat specifické zásady, které vám zajistí správné provedení a rozložení nábytku a díky tomu také klidné a pohodlné spaní.

Shelterness.com

Výhody a nevýhody podkrovního spaní

Vzhledem ke své poloze vysoko nad městským ruchem, nabízí podkrovní ložnice dostatek klidu pro nerušený spánek, milovníci romantiky také ocení výhodu střešních oken, kterými lze v noci pozorovat hvězdy a v neposlední řadě díky šikmým stropům a viditelným trámům takové ložnice působí velmi útulně a přímo vybízí k lenošení.

Jak regulovat výkyvy teplot podkrovních prostor v letním a zimním období se dočtete v článku Teplo a zima v podkrovním bytě.

Na druhé straně vás díky poloze pod rozpálenou střechou může v letních obdobích velmi obtěžovat přehřívání vnitřních prostor, klidný spánek může narušit silný déšť intenzivně bubnující do okenních tabulí a šikmé plochy vám kromě dojmu útulnosti přináší řadu omezení z hlediska umístění nábytku. Spaní v podkrovní ložnici je zkrátka kompromisem, který nemusí vyhovovat každému.

Poloha oken

Nejdůležitějším prvkem, který nás limituje při umístění nábytku je poloha střešních oken a jejich orientace ke slunci. Představa pozorování noční oblohy přímo nad vaší postelí může být sice velmi romantická, ale vybere si daň na praktické manipulaci s oknem. Takové okno se bude obtížně otevírat a mýt a co teprve, pokud ho zapomenete zavřít při dešti – z postele budete mít bazén. Pod střešními okny se také často nacházejí radiátory a vzhledem k efektivnímu vytápění není vhodné je zakrývat čelem postele.

Tip:

I v případě kdy postel není umístěna přímo pod oknem je důležité sledovat, kam míří sluneční paprsky, pokud je totiž vaše okno orientováno jižním směrem, může se vám stát, že vám postel nepříjemně ohřeje.

Uhomeal.com

Výška nadezdívky

Dalším velmi limitujícím prvkem je prostorové a výškové uspořádání střešní konstrukce, především výška nadezdívky – ta určuje maximální výšku čela postele. Pokud se vám postel pod šikmý strop vejde máte ale jen napůl vyhráno, záleží také na sklonu střechy – ten ovlivní zda se na posteli také pohodlně posadíte. Je tedy vhodné jestliže máte nad čelem postele ještě rezervu, nejlépe v řádech desítek centimetrů. V případě nízkých nadezdívek s malými sklony střechy je lepší najít pro postel vhodnější místo (u štítové stěny či vnitřní příčky), mohlo by se vám totiž stát, že vám rychle vydýchaný vzduch pod nízkým stropem naruší pohodlný spánek. Často ovšem bývají vhodná místa s dostatečnou výškou zabrána úložnými prostory, které se jinam nevejdou, v takové situaci je vhodné zvážit buď nízké úložné prostory, které uvolní místo pro spaní, či zhotovení nižší postele na míru, jenž však nebude tak pohodlná ke vstávání.

V podkrovní ložnici je nepostradatelným doplňkem kvalitní zastínění střešních oken, které vám mimo jiné pomůže v boji s přehříváním od slunečních paprsků.

Pokud je to možné, umístěte postel na místo s největší výškou místnosti, taková poloha vám často zajistí také dostatečný prostor po stranách postele a tím pohodlný přístup např. při úklidu či stlaní.

Ložnice v podkroví a feng shui

Z hlediska tradičního čínského učení není podkrovní prostor příliš vhodný ke spaní. Šikmé plochy totiž nepřirozeně tlačí proudící energii a vy se díky tomu můžete probouzet vysílení a neklidní. Problémem mohou také být viditelné trámy střešní konstrukce, které do svého okolí díky ostrým hranám vyzařují agresivní energii. Těmto jevům se dá předcházet správným umístěním postele pod části stropu, které nejsou sešikmené, pokud to však není možné, můžeme strop alespoň opticky zvýšit pomocí svítidel svítících vzhůru, či sešikmení zamaskovat vodorovným podhledem například z pruhů látky.

Klasická postel s nebesy vám pomůže eliminovat negativní účinky šikmých ploch i viditelných trá­mů.

Coopaction.com
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také