Podkrovní koupelna - z nevýhody výhoda

Zřídit v podkrovním prostoru koupelnu nebývá vždy lehký úkol. Je potřeba si poradit s řadou specifických komplikací jako nízká nadezdívka, šikmé stropy a často nedostatek prostoru. Na druhé straně nám podkrovní koupelny mohou poskytnout několik zajímavých výhod.

Denní světlo

Podkrovní koupelny bývají velmi dobře osvětlené díky střešním oknům, která propouštějí více světla než okna klasická a především ženy ocení, že mohou mít dostatek denního světla při líčení. A nejen to, dostatečný přísun denního osvětlení vám také poskytuje možnost umístění rostlin, které mohou vaši koupelnu přímo rozzářit. Vybírejte ovšem takové, které mají rády větší vzdušnou vlhkost.

Efektivní větrání

Střešní okna jsou také velmi výhodná z hlediska větrání prostor koupelny. Teplá pára vzniklá při koupání stoupá vzhůru a střešním oknem je tak odváděna naprosto přirozeně. Problém ovšem nastává v zimním období, kdy se vám příliš nechce okna otevírat kvůli studenému průvanu,ochlazovaná plocha okenní tabule je pak přímo lapač pro zkondenzované páry. Je tedy vhodné při koupeli využívat alespoň otevření štěrbinové ventilace, kterou bývá většina střešních oken vybavena.

Pokud vás trápí jen malá výška stropu, ale vaše koupelna je půdorysně dostatečně velká, můžete si navrhnout například komfortní lázeň na míru.

V levé části, za toaletou a bidetem, je zhotovena instalační předstěna. Ta může být široká podle vašich potřeb a vzhledem k dostatku půdorysných rozměrů.

Zařízení na míru

Stejně jako v ostatních podkrovních místnostech, ani v koupelně se často nevyhnete použití zařízení navrženého přesně na míru danému prostoru. V koupelnovém provozu se obvykle jedná o atypické řešení sprchových koutů, které jsou vytvářeny řemeslně pomocí obkladů. Nedostatečná výška stropu totiž často zabraňuje použití standardizovaných sprchových boxů.

Tip:

Pokud se vám líbí samostatné vany na nožičkách, můžete je umisťovat i podkrovních koupelnách. Nezapomínejte však, že potřebují dostatečný prostor alespoň ze tří stran, aby mohly správně vyniknout.

Nízké stropy

Nejčastějším problémem podkrovních koupelen bývá nedostatečná výška stropu pro pohodlné používání zařizovacích předmětů. Pokud například nebudete mít nad toaletou dostatečný prostor, může se vám stát, že se při vstávání budete bouchat do hlavy a na druhé straně, pokud nemáte dostatečný prostor nad umyvadlem, neumístíte si nad něj zrcadlo. Tyto problémy se dají zmírnit použitím instalačních předstěn, díky kterým se zařizovací předměty posunou více do místnosti, kde je větší výška stropu.

Pokud máte prostoru hodně, můžete interiér koupelny vylepšit použitím nezvyklého prvku, např. solitérního křesla.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také