Podkrovní koupelna

Podkrovní koupelna vzbuzuje ve většině lidí romantické představy o útulném relaxačním prostoru pod samotným nebem. Z pohledu návrhu se však jedná spíše o složitě vybavitelný a ne příliš praktický prostor. Při návrhu se proto snažte z nedostatků udělat přednost a zužitkovat i na první pohled nevyužitelná místa.

Insidecor.cz

Možnosti jsou závislé od celkového půdorysu a především od výšky nadezdívky a sklonu střechy v sešikmených částech místnosti. Místo s maximální výškou (rovným stropem) raději využijte pro volný průchod koupelnou, případně pro umístění sprchy a umyvadel. Vanu, toaletu a nábytek můžete umístit do šikmých míst. Nezapomeňte ale na zásadní pravidlo: umístění předmětů pod šikminou nás nesmí nijak omezovat v pohyby a jejich užívání.

Umístěním toalety pod střešní okno, získáte navíc pár centimetrů. Vzhledem k tomu, že byt se nachází v posledním patře se nemusíte obávat ztráty soukromí. Úhel pod kterým by na vás někdo z venku viděl odpovídá spíše pohledu z letadla, než z protějšího domu.

Insidecor.cz

Pod šikminu se dá nejjednodušeji vsunout toaleta. K pohodlnému užívání takto osazeného předmětu potřebujete nadezdívku výšky min 110cm a střechu se sklonem 45°. V těchto podmínkách je možné pohodlně stát přibližně 70cm od obvodové stěny. U toalety, kdy je délka mísy cca 50cm a instalační přizdívka či nádržka zaberou zhruba 15cm to tedy nepředstavuje žádný problém.

vany musíte počítat s tím, že stojíte-li vevnitř jste zhruba 10cm nad podlahou. Při osazení vany 20cm od stěny (místo využijete na odložení sklenky vína, šampónů nebo knihy) a šířce vany 80cm (vana je osazená rovnoběžně se stěnou) tedy potřebujete výšku nadezdívky min 160cm, tak abyste v ní mohli uprostřed pohodlně stát a zároveň se osprchovat. Pokud vám stačí opláchnout se vsedě a vanu využíváte jen zřídka, nebo je vana osazená kolmo na stěnu, postačí nadezdívka výšky 110cm.

Každé z umyvadel je umístěno pod střešním oknem, čímž získává ještě více prostoru. Všimněte si také jak architekti řeší umístění zrcadel.

Bydleni.idnes.cz

V této koupelně jsou umyvadla umístěná pod šikmou částí střechy. Pohodlné používání zajišťuje dostatečně hluboká nábytková deska.

Myhomecz.cz

Minimální výšku nadezdívky 160cm vyžaduje také osazení umyvadla a sprchového koutu. U sprchy, obzvláště té s vyvýšenou vaničkou, ale volte raději více a nebo ji umístěte na stěnu rovnou. U umyvadla zase počítejte s tím, že v zrcadle se uvidí pouze lidé do výšky 160cm a nebo je potřeba umístit zrcadlo na stranu. Využít můžete například velké zrcadlo na dveřích, skříňce nebo menší teleskopické zrcadlo po boku umyvadla.

Pokud je výška nadezdívky nedostačující můžete si vypomoci a postavit před ní ještě předstěnu. Ta vám sice zmenší půdorysný prostor koupelny ale na oplátku umožní pohodlné umístění zařizovacích předmětů i do sešikmených částí. Ty se díky přizdívce dostanou blíže středu koupelny, tedy do místa s větší výškou. Volným prostorem mezi stěnami pak můžete vést instalace nebo jeho část využít ke skladování. Nebo místo s minimální nadezdívkou vužijte alespoň k umístění atypických skříněk na uložení hygienických a čistících potřeb. O trochu více místa získáte i vhodně umístěným střešním oknem.

Šikmá část je využita pro úložnou skříňku.

Archiweb.cz

Všechny uvedené rozměry platí pro výšku člověka 180cm. Každá domácnost je ale individuální. Pokud jste tedy menšího vzrůstu můžete si dovolit pohodlně využít i prostory menší. Nebojte se si celou situaci doma zinscenovat s metrem a tužkou v ruce. Jde o to abyste se v daném místě mohli pohodlně postavit, sednout a ohnout bez toho aniž byste naráželi hlavou do zdi.

Minimální doporučené výšky nadezdívek u střechy se sklonem 45°.

Lucie Surá

Za zmínku ještě stojí, že minimální výška rovné části stropu je dle normy 230cm. Doporučujeme ji ale udělat shodně s ostatními obytnými místnosti. Tzn. u rodinného domu min 250cm, v bytovém domě pak 260cm. Pokud vám pod stropem prochází trám nebo jiná menší překážka musí pod ní zbýt min 210cm na pohodlný průchod.

Koupelna pod nebesy s úžasným výhledem do krajiny. V tomto případě rádi zapomeneme na to, že se ve vaně nedá pohodlně postavit. Ke každodennímu sprchování totiž slouží především sprchový kout.

Ateliermun.cz

Podkroví je atypickým prostorem a vyžaduje proto také atypická řešení. Pokud chcete prostor pořádně využít, oceníte nábytek vyráběný na zakázku. Ten může zabíhat až do zkosených míst a přizpůsobovat se různým tvarům a výškám. Počítejte také s tím, že do sešikmené části neosadíte klasický sprchový box. Použijte ho tedy tam kde je stěna rovná, nebo si nechte ve sklenářství uřezat zástěnu přesně podle rozměrů. Využít můžete také nabídky některých výrobců a kout si nechat na míru upravit od nich. Dalším řešením je kout klasicky vyzdít a obložit. Máte-li dostatek místa dodá koupelně šmrnc solitérní vana dostatečně odsazená od stěny, nebo i samostatné stojící umyvadlo.

Podkrovní koupelna má ale také jedno velké plus. Tím je střešní okno. Využijte možnosti dostat do místnosti co nejvíce denního světla a přirozeně ji vyvětrat. Vzhledem k tomu, že jste v posledním patře a okna nejsou kolmá je také málokdy dovnitř vidět ze sousedních domů. Není proto vždy nutné řešit odclonění (snad jen kvůli přílišnému slunci) a vy si můžete naplno užívat horkou vanu spolu s pohledem na noční oblohu.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také