Plynové varné desky

Proč ještě vařit na plynu

Proč ještě tak mnoho z nás lpí na vaření na plynu, když v porovnání s elektrickým nenabízí vlastně nic nového? Běžná deska má čtyři hořáky nabízející různé výkony a průměry (na trhu jsou i s pěti či šesti hořáky). Už po desetiletí nemáme jinou možnost než nastavit regulátor na maximum, zapálit (dnes už většinou piezo-elektrickým zapalovačem) plamen – a to je vše.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/cxayvqhul­g8×iz77pz4h7e­yun3wwyejx990y20y7­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„cxayvqhul­g8×iz77pz4h7e­yun3wwyejx990y20y7“ /> Whirpool

Příčina tkví zřejmě v naší konzervativnosti. Většina domácností vaří podobným způsobem, jako vařili rodiče toho, kdo v kuchyni kraluje.

Další z příčin je historického charakteru. V městských lokalitách se první rozvody plynu objevovaly od začátku 19. století. Za průkopníka bývá považován anglický inženýr a vynálezce William Murdoch, který zavedl osvětlení svého domu už v roce 1792.

V době, kdy se začalo s hromadnou elektrifikací měst, existovaly ve větších městech husté sítě plynových rozvodů. To se samozřejmě netýkalo jen Anglie, ale i Itálie, odkud se dnes dováží velké množství plynových varných desek. Pro zastánce vaření na plynu to má obrovskou výhodu: italské výrobky obvykle nesou pečeť místní designérské tradice a nad mnohou devadesát centimetrů širokou varnou deskou osazenou pěti nebo šesti hořáky zaplesá srdce kuchaře.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/ej08gfapc2fuv­jxv4u6d5nin00c0i­o6nrba7lf1×.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ej08gfap­c2fuvjxv4u6d5nin0­0c0io6nrba7lf1ד />

Nádherný design, je však otázka, zda se tu hospodyňka nebude bát vařit, aby něco neumazala

Franke

Je hlavně praktický

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/z69d08khsgg95o­ac2mv4f9eqx1jdam5hep­zkgb4v.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„z69d08k­hsgg95oac2mv4f9eq­x1jdam5hepzkgb4v“ /> Bosch

Plyn je hlavně praktický. Můžete okamžitě podle potřeby redukovat intenzitu a teplotu plamene, není třeba čekat, až plotýnka vychladne.

Na druhou stranu – přestože výrobci často tvrdí, že je možné používat jejich nádobí pro jakýkoliv druh ohřevu, může někdy docházet při intenzivním ohřevu k deformaci dna nádoby. To se týká zvláště [link product-landing-page=„23632“]p­ánví[/link], které se kvůli dosažení co nejvyšší teploty kladou na nejvýkonnější ho­řák.

Pro

  • nezatěžují se elektrické rozvody
  • nádherný design
  • blesková regulace výkonu pomocí manuálního ovládání
  • nižší cena

Proti

  • mastný prach v kuchyni
  • jen v lokalitách s rozvodem plynu
  • nebezpečí výbuchu při úniku v rozvodech

Pokud lze v poslední době vysledovat nějaký trend v designu plynových varných desek, pak je to zřejmě příklon k technice, jakou známe z profesionálních kuchyní. V obchodech najdete až devadesát centimetrů široké desky z nerezu s litinovými mřížkami a držáky hrnců.

Zajímavou inovací jsou také hořáky, které nabízejí nástavec pro umístění pánve wok, kterou na sklokeramickou plotýnku nepostavíte. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří potřebují ohřívat na desce pekáč – některé modely se nabízejí s podlouhlými hořáky.

Svého času byli výrobci okouzleni možnostmi sklokeramiky a začaly se nabízet (a dodnes nabízejí) i varianty, kdy jsou plynové hořáky umístěné a hladké skokeramické desce. Velmi efektní provedení – dokud nezačnete na podobné desce vařit. Na hladké lesklé desce je vidět každá kapička, každé smítko. V rodinách, kde se vaří nejméně 3× denně, musí být péče o takovou desku k zbláznění.

Ovládání z čela skoro nenajdete

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/77r2p75jde­uosuml8yknwqtqkdjrctg­lgyu0rrfb.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„77r2p75­jdeuosuml8yknwqtqkdjrctg­lgyu0rrfb“ /> Nardi
Není nic horšího, když si koupíte levnou plynovou desku a zjistíte, že drátěná mřížka je křivá, takže na ní pánev s omastkem nestojí rovně. Lepší jsou litinové mřížky (z profesionální kuchyně).

Nelze jednoznačně říci, zda je lepší, když je ovládání vepředu varné desky, či po stranách. Názory na to se i v internetových diskuzích liší, záleží zřejmě na tom, na co jsme zvyklí.

Od dob, kdy bylo běžně ovládání plynové desky integrované do čílka vestavné trouby, uplynulo hodně vody. Dnes už se upřednostňuje zcela funkci desky a trouby rozdělit (trouby se už většinou umisťují do výše očí), proto bývá i ovládání nezávislé. Ovládní “postaru” se už vidí jen zřídka. Pro výrobce je snazší a univerzálnější nabízet dva nezávislé spotřebiče a sestavovat je do různých akčních setů podle toho, jak potřebují vyprázdnit sklady.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/z38d8qx6×ha­kyzqmcefha2um­jvfpg7el0efj46k7­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„z38d8qx­6×hakyzqmcefha2um­jvfpg7el0efj46k7“ />

Design se přizpůsobuje dlouhým vodorovným liniím skříněk kuchyňské linky

Baumatic

Exkluzivita velkého prostoru

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/bvbfsxeaj­sekn1npl2vpf7nm­8dpyipwqf6×ka1wn­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bvbfsxe­ajsekn1npl2vpf7nm­8dpyipwqf6×ka1wn“ /> Bosch

Není nic pěknějšího, když máte dost místa a můžete si dopřát širší desku. I deset centimetrů navíc proti standardu 60 centimetrů vám dá křídla. Zvlášť když pátý nejsilnější sporák umožňuje použít pánev wok (mívá až kolem 4 kW). Na takovýto sporák klidně umístíte i velký hrnec na vaření tlačenky nebo jitrnic.

Přitom tokové desky nejsou drahé. Za podobné náklady byste pořídili pěknou indukci. A když už máte do bytu zavedený plyn, tak proč si toho neužít.

Marek Burza

Další podobné články

Přečtěte si také