Plísně v podkrovním bytě

Bojujete ve svém bytě s plísněmi, které se neustále tvoří na oknech, stěnách i stropech? Pak vás určitě bude zajímat co předchází jejich vzniku a jak se proti nim účinně bránit.

Chatar-chalupar.cz

Plesnivá okna

Nejnáchylnějším místem pro vznik plísní bývají střešní okna. Souvisí to nejen s jejich často nekvalitní montáží, ale také s tím, že jsou obvykle dřevěná. Abyste zamezili jejich trvalé degradaci, je třeba poctivě přistupovat k jejich údržbě a opatřovat je novým nátěrem vždy, když dojde k jeho opotřebení.

Důležité je mikroklima

Nový nátěr okna ovšem slouží pouze k prodloužení jeho životnosti, nelze očekávat, že odstraní příčinu vzniku plísní. Ta se ukrývá ve vlhkosti vznikající běžným provozem domácnosti a především v její distribuci do okolí. Pokud totiž vodní páry doputují ke konstrukci, která má chladnější povrch než je vzduch v místnosti, můžou zde začít kondenzovat a vlhké konstrukce se pak stanou životadárnou půdou pro vznik plísně. Proto tento jev pozorujeme nejčastěji na oknech, která jsou v zimním období ochlazována venkovním vzduchem a dochází na nich ke kondenzaci par. V takovém případě pak věnujeme zvýšenou pozornost našim větracím návykům, ale také správnému provedení střešního okna – podrobnější informace v článku o kondenzaci vody na podkrovních oknech.

Ochraňte svoje okna včas, pokud by došlo k přílišnému poškození vlhkostí a plísněmi, museli byste je možná už rovnou vyměnit za nové.

Servis-stresnich-oken.cz

Ani plastová okna vás před plísní nezachrání.

Nazeleno.cz

Nezatéká?

Pokud plíseň vznikne na vnitřních stěnách, může to mít hned několik příčin. Především vás to může upozornit na nedostatečné zateplení obvodových konstrukcí, které způsobuje jejich přílišné ochlazování a následnou kondenzaci par. V podkrovním bydlení se to však obvykle týká pouze štítových stěn. Pokud se vám objeví vlhké mapy ve střešním podhledu, bude se spíše jednat o problém se zatékáním do střešní konstrukce. Jedná se však o nárazovou vlhkost, která by neměla mít dopad na vznik plísní jako takový, pokud však již plísní trpí jiné konstrukce v bytě, je možné že se díky svým spórám přenesou i na tato vlhká místa. Dále také mohou konstrukce degradovat vlivem zemní vlhkosti, to však zpravidla nebývá problémem podkrovního bydlení.

Pokud neopravíte střechu proti zatékání, můžete tak podpořit šíření plísní.

Shutterstock.com
Tip:

Pokud se budete plísně zbavovat pouze různými postřiky (např. savem), pamatujte, že se nejedná o efektivní řešení problému. Je třeba hledat skutečné příčiny, které vždy tkví v množství vodních par v interiéru a jejich vhodným odvětráním či naopak nevhodným zkondenzováním na vnitřních konstrukcích.

Stříkat plísně neustále savem je neúčinné řešení, které ohrožuje vaše zdraví.

Shutterstock.com
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také