Plast v koupelně

Plast – materiál bez kterého si lze soudobou koupelnu jen těžko představit. Skrývá se ve stavebních konstrukcích ve formě vodovodního a odpadního potrubí, sifonů, odtokových žlabů, splachovacích nádržek a vodovodních kartuší. Běžně se s ním setkáváte u sanitárního zařízení jako jsou vany, sprchové vaničky, WC sedátka, sprchové zástěny a hlavice, splachovací nádržky.

Laufen.com

Existují plastová umyvadla a dokonce i klozety. Plast můžete použít pro povrchovou úpravu stěn a podlahy. Samozřejmostí jsou pak plastové doplňky všeho druhu a moderní plastový koupelnový nábytek.

Hlavní tendencí výrobců je plast vizuálně potlačit. Vany a vaničky vyráběné v bílé barvě mají splynou se sanitární keramikou. Sprchové hlavice se zase tváří jako pochromované nebo nerezové (toho je dosaženo nanesením tenké vrstvičky kovu). Najdou se ale i výrobky které svůj materiál hrdě přiznávají a využívají možnosti téměř nekonečného výběru barev a tvarů. Ty pak můžete využít jako zajímavý a výrazný akcent vaší koupelny.

Vlastnosti a výhody

Hlavním přínosem pro koupelny je dokonalá odolnost plastů vůči vlhkosti a vodě. Dobře odolávají změnám teplot, nerezaví, jsou nenasákavé a dobře omyvatelné. Snadno se ve výrobě tvarují, mají nízkou hmotnost a příznivá je většinou také jejich cena.
Lze je čistit běžnými saponáty. Vyvarovat byste se měli čistícím prostředkům na bázi písků, které mohou plast poškrábat.

Podlahy a stěny

Vinyl, PVC

Do mokrých provozů můžete použít povlakové krytiny na bázi plastů jako jsou PVC (polyvinylchlorid) a Vinyl. Výhodami těchto podlah je snadná pokládka, jednoduchá údržba, pružnost a odolnost vůči vodě a oděru. Obzvláště vinyl, jehož povrch je tvrdší než PVC, dobře odolává vzniku rýh a škrábanců. Někteří výrobci také nabízí zvýšenou odolnost vůči chemikáliím nebo úpravu snižující riziko uklouznutí na mokré podlaze. Klasicky se PVC a vinyl pokládá na podlahu. Vyloučené není ale ani jejich lepení na stěny. Vzhledem ke své tloušťce jsou tyto podlahy vhodné pro podlahové vytápění.

Velkým plusem je přijatelná cena (od 300 Kč/m2) a především široká škála, barev a vzorů. Volit můžete mezi podlahami jednobarevnými (s drobnou žíhanou nebo jakoby pískovou texturou) nebo podlahami imitujícími dřevo, kámen, korek nebo dokonce i dlažbu.

Quick-step.cz

Prodávají se ve formě klasických širokých rolích (svařovaných pásech) nebo jednotlivých do sebe zapadajících dílů (lamel či čtverců). K dokonale rovnému a vyschlému podkladu se lepí celoplošně nebo pokládají stejně jako plovoucí podlaha ve formě jednotlivých dílců. Těm se ale raději (jak lepeným, tak pokládaným) kvůli velkému množství spár v koupelně vyhněte. Hladký podklad beze spár a zbytků lepidel či předchozího povrchu je opravdu důležitý. Pokud toto pravidlo nedodržíte, můžete si být jistí že vám nerovnosti časem prokreslí i do nové podlahy.

Pechar.cz

Tyto krytiny bohužel nejsou vhodné přímo do prostoru s tekoucí a stojící vodou. Tedy do sprch a van. Každý výrobce nabízí materiály s různými odlišnostmi. Při koupi se tedy raději vždy informujte na vhodnost použití konkrétního výrobku. Pozor si také dávejte aby nedošlo k záměně s povlakovými podlahami na bázi přírodních materiálů jako např. marmoleum a linoleum.

Laminátové podlahy

Ačkoliv běžné laminátové podlahy nejsou do vlhkého prostředí vhodné, existují i jejich odolnější, do koupelen určené varianty. Problémem u laminátových podlah je nosná deska, která je běžně vyrobena z nasákavé dřevovláknité desky. Na ní je umístěna folie s dekorem a pak samotný odolný laminátový povrch.

Quick-step.cz

Voděodolné laminátové podlahy se pokládají běžným způsobem (jako plovoucí). Jsou ale opatřeny speciálním zámkovým spojem, který je zajištěn silikonovým těsnícím tmelem a jsou také vybaveny voděodolnou nosnou deskou HDF. Jde například o podlahy Alsafloor Aquastar. V této kolekci můžete vybírat z 8 druhů dekoru imitujících dřevo. Širší výběr nabízí např. Berry Floor, kolekce Riviera. Dřevěnou lodní palubu pak imitují např. podlahy Quick Step, řada Lagune. Výhodou laminátových podlah je nízká cena (od 460 Kč/m2), snadná montáž a vysoká odolnost.

Quick-step.cz

Laminátové podlahy jsou na dotek spíše studené. Tuto nevýhodu lze ale vyřešit instalací podlahového topení. Stejně jako u vinylu NELZE tuto krytinu použít do prostor sprchových koutů. Laminátové podlahy nevyžadují speciální povrchové úpravy jako lakování nebo voskování. Jejich údržba je jednoduchá. Stačí běžný vysavač a vlhký mop. K dostání jsou prostředky určené přímo na laminát. Pozor si dejte na přípravky, které na podlaze vytvářejí ochranný film. Podlahu mohou poškodit také brusné čistící prostředky.

Omyvatelné tapety

Odolávají vodě i páře, jsou omyvatelné mýdlovým roztokem a odolné vůči oděru. Všechny tyto vlastnosti mají vinylové (popř. i PVC) tapety. Jejich horní vrstva je tvořena plastovou hmotou. Nosné jádro je z papíru. Čím silnější je plastová vrstva, tím odolnější je tapeta. Tyto tapety se na rozdíl od tapet papírových a vliesových nemusíte bát použít do koupelen (mimo sprchové kouty a prostory van s každodenním sprchováním) a kuchyní. Vybírat můžete z velkého množství vzorů a barev.

Tapety-do-bytu.cz
Tapety-do-bytu.cz

Vsadíte-li na moderní nebo historií inspirovaný dekor, dostanete do své koupelny zajímavý grafický prvek. Nic nepokazíte ani tapetami jednobarevnými. Raději se ale vyhněte imitacím obkladů a dřeva které v tapetovém podání působí většinou dost nevěrohodně. Tapety ideálně zkombinujte s omyvatelnými nátěry. Taková koupelna pak bude mít minimum spár a může být zajímavou alternativou ke klasickým obkladům.

Tapety-do-bytu.cz
Tapety-do-bytu.cz
Tapety-do-bytu.cz

Obkladové panely

Velkoformátové obkladové panely jsou nejčastěji vyráběny z plastových polymerů. Svým designem mohou napodobovat obklad nebo mohou naopak tvořit moderní celobarevné, hladké a lesklé povrchy.

Zařizovací předměty

Nejvýraznějším plastem na poli zařizovacích předmětů je akrylát patřící do skupiny termoplastů. Vyrábí se z něj především vany a sprchové vaničky. Je to materiál dobře tvarovatelný, tvrdý, chemicky odolný a v porovnání s litinou (klasické smaltované vany) také lehký a cenově dostupnější. Akrylátový povrch lze na přání opatřit speciální antibakteriální úpravou. Při výrobě se skládá z několika vrstev. Skořepina (spodní vrstva) vany je vyztužena dřevotřískovou deskou. Na desku se nanáší skelné vlákno s pryskyřicí. Finální (povrchovou) vrstvu tvoří vrstva probarveného akrylátu. Stejně jako u van litinových záleží kvalita výrobku na tloušťce akrylátové vrstvy. Standardních je 4 až 5mm. Lepší vany mají horní vrstvu o tloušťce 6 až 8mm. Akrylát se snadno poškrábe a proto se vyhněte abrazivním čistícím prostředkům.

Bílé akrylátové vany firmy Laufen ve dvou odlišných tvarových provedeních. Přísná geometrie se skosenou hranou nebo oblé měkké tvary.

Laufen.com

Uplatnění v koupelně najde také silikon, který se používá především u sprchových hlavic v místech kde ústí voda. Díky své hladkosti brání především usazování vodního kamene. Sklo můžeme nahradit lehčím a levnějším plexisklem. Hojně využívaný je také ABS plast. Vyrobeny jsou z něj hlavně sprchové hlavice, které jsou na závěr pokoveny chromem nebo nerezovou ocelí. Z ABS plastu můžeme koupit i velmi kvalitní záchodová sedátka. Ty se vyrábí také z termoplastů a duroplastů. Z materiálů na bázi polyesteru se vyrábí také umyvadla. U nich si musíte dávat pozor na možné poškrábání a poničení chemikáliemi mezi které patří i agresivní barvy na vlasy.

Moderní plastové umyvadlo

Ikea.com

Nábytek

Plastový koupelnový nábytek a doplňky se nejčastěji vyrábí z polypropylénů nebo ABS plastů. Jejich cena je obvykle odvislá od velikosti formy do které se výrobky odlévají. Cenově běžně dostupné jsou především menší kusy.

Ikea.com
Ikea.com
Ikea.com
Ikea.com
Ikea.com
Laufen.com
Laufen.com
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také