Pevné postelové rošty

Pevný rošt je ideální pro milovníky tvrdších postelí. Skládá se z rámu a dřevěných pevných latěk. Je vhodný především pod pružinové matrace včetně taštičkových. Ale pokládají se na ně i latexové a pěnové matrace.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/476atg22d5sl87d1u­u47iwghenm3js3b34cjr2­yb.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„476atg22d5sl87d1u­u47iwghenm3js3b34cjr2­yb“ /> Loznice.cz

Podstatou pevného roštu je to, že jeho laťky jsou pevně připojeny k okraji (ať už k okraji roštu nebo rámu postele) a nepruží. Pevné dřevěné rošty se tak skládají z rámu nebo jen z latěk, to podle toho, kam je potřeba rošt vložit. Rošt z rámu a latěk, které jsou pevně k rámu přichycené, se dává do rámu postele, které má uvnitř kování nebo příčníky. Na ty se rošt s rámem položí (např. obrázek roštu Solid).

Pokud už ale postel uvnitř má olištování, jakýsi rám, na něj se položí rošt bez rámu – jsou to pevné, asi dva centimetry silné, laťky spojené volně. (např. obrázek roštu Rolo).

Tip:

Proč pevný rošt pod pružinovou matraci

  1. Aby měly pružiny zespodu oporu
  2. aby se pružiny nezničily – nesmějí se ohýbat

• Pevné laťkové rošty jsou především vhodné pod takové matrace, které se nedají polohovat – tedy pod pružinové matrace, které se nemají ohýbat.

• Na pevný rošt je ale možné položit jakoukoliv matraci – kromě pružinových i pěnové i latexové

• Výhodou pevných roštů je jejich nízká cena – už asi od 500 korun

• Položíme-li měkčí matraci na pevný rošt, získáme o něco tvrdší ležení.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/t0sax48q2ny­die33zxdf7yyq8dgbf9g3jf­l3o14t.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„t0sax48­q2nydie33zxdf7y­yq8dgbf9g3jfl3o14t“ /> Loznice.cz

Pevný rošt je možné polohovat

Polohování máme spojeno s lamelovými rošty. Ale pozor – i pevné laťkové rošty se dají polohovat. Příkladem je rošt Festo s automatickým polohováním. Má funkci automatického odpojení elektřiny, když není motorové polohování v provozu. Takový rošt je možné koupit v cenách asi od 5 tisíc korun.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/lb5k5qswvxq93eq­dgch4gfao43amyp­hhjpbrlhx4.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„lb5k5qs­wvxq93eqdgch4gfa­o43amyphhjpbrlhx4“ /> Noon-matrace.cz

Pevný rošt si nejlépe rozumí s pružinovými matracemi

Pevný – tedy nepohyblivý a nepružný – rošt pod sebou nutně potřebují pružinové matrace. Aby fungoval její ortopedický efekt a pružinová matrace nás optimálně podpírala, musí pružina pružit jen jedním směrem – a to nahoru. Dole musí být fixovaná deskou nebo pevnými laťkami stabilního roštu. Matrace s pružinami se tedy nepokládají na pružný podklad – lamelový rošt. Kdyby pružiny pružily i směrem dolů, bylo by to kontraproduktivní: celý podpůrný efekt pružin by vymizel.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také