Pevné postelové rošty

Pevný rošt je ideální pro milovníky tvrdších postelí. Skládá se z rámu a dřevěných pevných latěk. Je vhodný především pod pružinové matrace včetně taštičkových. Ale pokládají se na ně i latexové a pěnové matrace.

Loznice.cz

Podstatou pevného roštu je to, že jeho laťky jsou pevně připojeny k okraji (ať už k okraji roštu nebo rámu postele) a nepruží. Pevné dřevěné rošty se tak skládají z rámu nebo jen z latěk, to podle toho, kam je potřeba rošt vložit. Rošt z rámu a latěk, které jsou pevně k rámu přichycené, se dává do rámu postele, které má uvnitř kování nebo příčníky. Na ty se rošt s rámem položí (např. obrázek roštu Solid).

Pokud už ale postel uvnitř má olištování, jakýsi rám, na něj se položí rošt bez rámu – jsou to pevné, asi dva centimetry silné, laťky spojené volně. (např. obrázek roštu Rolo).

Tip:

Proč pevný rošt pod pružinovou matraci

  1. Aby měly pružiny zespodu oporu
  2. aby se pružiny nezničily – nesmějí se ohýbat

• Pevné laťkové rošty jsou především vhodné pod takové matrace, které se nedají polohovat – tedy pod pružinové matrace, které se nemají ohýbat.

• Na pevný rošt je ale možné položit jakoukoliv matraci – kromě pružinových i pěnové i latexové

• Výhodou pevných roštů je jejich nízká cena – už asi od 500 korun

• Položíme-li měkčí matraci na pevný rošt, získáme o něco tvrdší ležení.

Loznice.cz

Pevný rošt je možné polohovat

Polohování máme spojeno s lamelovými rošty. Ale pozor – i pevné laťkové rošty se dají polohovat. Příkladem je rošt Festo s automatickým polohováním. Má funkci automatického odpojení elektřiny, když není motorové polohování v provozu. Takový rošt je možné koupit v cenách asi od 5 tisíc korun.

Noon-matrace.cz

Pevný rošt si nejlépe rozumí s pružinovými matracemi

Pevný – tedy nepohyblivý a nepružný – rošt pod sebou nutně potřebují pružinové matrace. Aby fungoval její ortopedický efekt a pružinová matrace nás optimálně podpírala, musí pružina pružit jen jedním směrem – a to nahoru. Dole musí být fixovaná deskou nebo pevnými laťkami stabilního roštu. Matrace s pružinami se tedy nepokládají na pružný podklad – lamelový rošt. Kdyby pružiny pružily i směrem dolů, bylo by to kontraproduktivní: celý podpůrný efekt pružin by vymizel.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také