Papírové tapety

Měníte rádi a často design interiéru? Díky výrazně nízké ceně těchto tapet se častých změn nemusíte bát. V některých místnostech nemusí jít pouze o rozmar, ale o vítanou a prospěšnou změnu.

U papírových tapet si můžeme dovolit i výraznější odvážné vzory. Tento materiál není tak odolný a díky příznivé ceně nebude problém je častěji měnit.

Photowall.com

Papírové tapety mají obvykle oproti ostatním tapetám výrazně nižší cenu (cca 100 – 300 Kč za 10m roli), což je jejich největší výhoda. Můžeme najít výrobky z raženého, potištěného nebo mačkaného papíru, a to jednovrstvé (simplexní), či dvouvrstvé (duplexní). Výrobky z raženého duplexního papíru jsou z papírových tapet nejkvalitnější.

U papírových tapet musíme počítat s kratší životností.

U papírových tapet musíme počítat s kratší životností. Je proto dobré je použít do místností, kde plánujeme častější obměnu, jako například v dětském pokoji.

Do dětských pokojů je ideální použít papírové tapety, které jsou z tapet finančně nejvýhodnější. Jejich vzory tak můžete často obměňovat a přizpůsobovat je dětským představám, které jsou díky jejich rychlému vývoji každý rok jiné. A vůbec vám nebude vadit, když dítě místo papíru na stole vytvoří své vlastní dílo na stěně. Naopak! Častá změna vzorů a možnost se do vzoru zapojit určitě dítě ocení a jeho fantazie se bude rozvíjet.

Shopify.com

Papírové tapety nejsou vhodné do vlhkého prostředí.

Díky papírovým tapetám můžete vytvořit různé vzory přesně podle vaší fantazie. A nebude vůbec těžké je změnit, až vás omrzí.

Houzz.com

Výhody

  • cena
  • výborné pro dětskou fantazii
  • možnost časté změny designu stěn
  • možnost natírat omyvatelnou barvou

Nevýhody

  • neomyvatelné
  • nevhodné do vlhkých prostor
  • bez lesklých prvků v motivu
  • při lepení tvarově nestálé
  • lepidlo se nanáší na tapetu
  • hůře se odstraňují

Tapety můžeme občas přetřít navlhčeným hadříkem. Musíme ale myslet na to, že jejich otěruvzdornost je výrazně nižší než u ostatních druhů tapet, proto je nesmíme omývat, proto tento druh tapet není vhodný do vlhkého prostředí.

Papírové tapety mají však i své výhody! Můžeme s nimi pracovat zcela libovolně. Můžeme díky nim na stěně vytvořit zajímavou a díky naší fantazii jedinečnou strukturu.

Je možné je natírat omyvatelnou barvou, čímž dovršíme náš kreativní záměr. Ať už popustíte uzdu své fantazii nebo využijete strukturu samotné tapety v ploše. Díky této povrchové úpravě a dodání omyvatelnosti tapeta vydrží dokonce mnohem déle než obyčejná výmalba a její údržba může být opravdu snadná.

Při lepení mějte na paměti, že tapeta po natření lepidlem může mírně změnit svůj rozměr. V případě papírových tapet se lepidlo nanáší na tapetu. Po pár minutách, až se papír dostatečně naseje a zvlhne, se teprve tapeta přikládá na stěnu. Povrch stěny nesmí mít žádné praskliny a musí být dokonale rovný. V opačném případě by mohlo dojít k brzkému protrhnutí.

Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také