Paneláková koupelna

Nevyhovují dnešním nárokům na bydlení a to jak prostorovým, tak především co do kvality instalací, povrchů a zařizovacích předmětů. Budeme-li se bavit o panelákové koupelně, budeme se tedy bavit o její rekonstrukci.

Kouba interiér

Rekonstrukce panelákové koupelny má svá specifika. Při bourání příček nebo řezání nových otvorů je především třeba ověřit, zda se nejedná o stěnu nosnou. Pokud ano, budete potřebovat posudek statika a povolení stavebního úřadu. V opačném případě (umakartová jádra či příčky z lehčených betonů tzv. siporex) můžete příčku bez obav odstranit.

Při stavbě příček nových je nutné dbát na tom aby byly z lehkým materiálů, které nebudou zbytečně přitěžovat stávající konstrukce. Běžně se používají příčky sádrokartonové, nebo příčky z porobetonových tvárnic (Ytong, Hebel, atd.). Pokud byste chtěli využít materiál méně tradiční (např. skleněná luxferová stěna většího rozsahu), doporučujeme opět vše projednat se statikem. Předejdete tak případným změnám nebo dokonce poruchám stávajících nosných konstrukcí a to nejen ve vašem bytě. Více o této problematice se můžete dočíst v našich článcích Bourání příček a stavba příček nových a Nosná zeď vs. nenosná příčka – Jak je poznám.

Zajímavé řešení, kdy jádro není uzavřenou šachtou. Stoupací potrubí volně prochází interiérem a je natřeno základními barvami odpovídajícími jednotlivým médiím.

Masparti.com

Žlutá – plyn, modrá – studená voda, červená teplá voda, černá – kanalizace.

Masparti.com

Dalším významným omezením je instalační jádro. Jde v podstatě o šachtu, která prochází všemi podlažími nad sebou a skrývá hlavní rozvod vody, plynu a kanalizace. Se všemi zařizovacími předměty se na ni musíte napojit a v rámci dispozice s ní není možno hýbat. Nejblíže jádru by měla být toaleta, která má největší průměr odpadu (10cm). Menší problém je u vany a sprchové zástěny (průměr odpadu 5 cm). Bez problému bývá odkanalizování umyvadla a pračky (průměr odpadu 5cm) a to proto, že je sifon dostatečně vysoko a odpad můžeme pohodlně vést ve stěně. Min spád připojovacího potrubí je 3% a jeho délka by neměla překročit 3m. Z toho vyplývá, že sklon odpadu vedeného v podlaze se musí vejít do celkové tloušťky podlahy. V panelovém domě ale není možné zasekávat odpad do stropních panelů. Pokud tedy není možné vést odpad v příčce, může být řešením zvýšení podlahy koupelny oproti ostatním místnostem (ne vždy praktické) nebo jednoduše přizpůsobení celé koupelny danému jádru.

Varianty řešení rekonstrukce jedné z typických panelákových koupelen

Původní dispozice s průchozí koupelnou, kde dveře mezi koupelnou a wc zabírají zbytečné místo. Chybí místo na pračku a nepraktický je také přístup do koupelny přes kuchyni.

Lucie Surá

Jednoduchá rekonstrukce, kde koupelna zůstává v původním půdorysném rozměru. Umakartové jádro je vyzděno a vana nahrazena pohodlnějším sprchovým koutem. Díky propojení s toaletou odpadají dvoje dveře a koupelna se stává pohodlnější. Pračka je v tomto případě umístěna v přilehlé kuchyňské lince.

Lucie Surá

Další variantní řešení počítá s větším zásahem do dispozice. Byt získal navíc jednu ložnici a koupelna byla rozšířena na úkor původní kuchyně. Vzhledem ke zvýšení počtu obyvatel zůstala zachována samostatná toaleta. Do koupelny se navíc pohodlně vejde i pračka s dalším úložným prostorem.

Lucie Surá

Dispoziční řešení

Neplánujete-li větší zásahy do dispozice celého bytu, budete muset pracovat se stávající velikostí koupelny. Rozhodně vyměňte staré umakartové jádro a příčky, které mají svou životnost ve většině případů již dávno za sebou. Mohou skrývat vlhkost a plísně. Hlavně vás ale i v případě nového opláštění a obložení stárnutí materiálu časem dožene a staré skryté problémy se stejně objeví. Pokud ovšem hledáte řešení opravdu jen na pár let, je možné i stávající jádro natřít, otapetovat nebo obložit. Počítat můžete s nízkou cenou nikoliv však s dlouhou životností. Toto jednoduché řešení se vyplatí pouze v případě, že nechcete posunovat se zařizovacími předměty. Tedy v případě, kdy se dá celá renovace zvládnout během víkendu. V případě odstavení koupelny z provozu na delší dobu (výměna a změna polohy rozvodů vody, kanalizace s elektřiny) raději proveďte rovnou i výměnu příček.

Jednoduchá rekonstrukce koupelny v malé garsonce se obešla bez výrazné změny dispozice.

Kouba interiér

Kouba interiér

Kouba interiér

Dále platí stejná pravidla jako v článku Malá koupelna. Rozmyslete se, zda spojit koupelnu s toaletou a celý prostor tak alespoň opticky zvětšit. Na samostatném WC by rozhodně nemělo chybět alespoň malé umyvátko. Přidat můžeme i bidetovou spršku. Další klady a zápory najdete v textu Koupelna a toaleta dohromady. Dilema také bývá, zda osadit vanu nebo sprchový kout. Optickému zvětšení prospěje volba světlých a zrcadlových povrchů a kvalitního, dostatečného osvětlení nebo případného denního prosvětlení (např. skrz okno pod stropem, nebo skleněnou část stěny).

Koupelna zvětšená na úkor původní kuchyně získala více prostoru a navíc i své vlastní okno.

Kouba interiér

Nyní se do ní pohodlně vejde pračka, dostatečné množství úložných prostor a zajímavým bonusem je také akvárium ve stěně mezi koupelnou a obývacím pokojem.

Kouba interiér

Pokud se pouštíte do rekonstrukce celého bytu, nabízí se možnost zvětšit i prostor koupelny. Takové zvětšení je samozřejmě na úkor místnosti jiné. Nejčastěji to bývá chodba, kuchyně nebo samostatná šatna, či kumbál. Pozor koupelna musí být vždy umístěna v blízkosti bytového jádra a bourat stěny z panelů lze jen na základě posudku statika. Tyto řešení se nabízí především u větších bytů nebo v případě spojování několika bytů dohromady. Pokud takovou možnost máme, můžete i do panelákové koupelny dostat vanu a sprchový kout zároveň nebo může mít tato místnost dokonce své vlastní okno.

Kouba interiér

Kouba interiér

Kouba interiér

Kouba interiér
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také