Osvětlení v koupelně

Kvalitní osvětlení je jedním ze základních předpokladů toho, aby koupelna dobře sloužila a každodenní pobyt v ní byl příjemný. Dostatek světla potřebujeme k osobní hygieně a péči o pleť. Intimní osvětlení dokáže zase vytvořit příjemnou relaxační atmosféru. Jak tedy obojí skloubit?

Rako.cz

Ideální je zvolit kombinace několika zdrojů světla. Pokud navíc můžete využít přirozeného denního osvětlení, neváhejte. Přinese vaší koupelně další rozměr navíc. Více v článku Okna v koupelně

Homepix.cz

Hlavní osvětlení

Podsvícení spodní hrany skříněk led pásky a osvětlení zrcadla zabudované v podhledu vytváří pocit jako by se zařizují předměty vznášely.

Architekt-sladecek.cz

Hlavním a největším zdrojem světla by měla být svítidla stropní. Ty mohou být ke stropu přisazená nebo ve stropě či podhledu zapuštěná. U koupelen s větší světlou výškou se nemusíte bát ani svítidel zavěšených. V malých koupelnách vám bude stačit jedno světlo centrální. U větších nebo členitých koupelen musíte uvažovat z více stropními zdroji tak, aby celá koupelna byla osvětlena rovnoměrně. U opravdu malinkých prostor si můžete vystačit pouze s osvětlením u zrcadla.

Osvětlení bude působit přirozeně bude-li směřovat shora dolů a bude rovnoměrně rozptýlené po celé ploše. Volte tedy světla s opálovými stínidly nebo difuzory. U hlavního zdroje světla se také vyvarujete silným směrovaným bodovkám, které mohou nepříjemně oslňovat (zvláště při odrazu v zrcadle) a tvořit výrazné a ostré stíny (nevhodné například při líčení).
Nezapomeňte, že celkovou hladinu osvětlení vaší koupelny ovlivňuje také barva použitých obkladů. Světlé povrchy světlo odrážejí. Tmavé spíše tlumí. K dostatečnému osvětlení tmavé koupelny tedy budete potřebovat více světelných zdrojů, nebo zdroje o větším výkonu.

Série svítidel zapuštěných v podhledu je hlavním zdrojem světla v této koupelně.

Bydleni-iq.cz

Zavěšené svítidlo dodá koupelně honosnější a nevšední charakter.

Insidecor.cz

Osvětlení zrcadla

Osvětlení zrcadla je třeba věnovat velkou pozornost. K dokonalému nalíčení i oholení potřebujete kromě zručnosti také správné osvětlení. Takové, které neoslňuje, nestíní a svou teplotou (rozuměj barvou světla) odpovídá co nejvíce světlu dennímu. Vhodné světlo s teplotou chromatičnosti okolo 2700 K, tedy teple bílé. Ideálním řešením jsou dva zdroje. Každý z jedné strany zrcadla. Při tomto osvětlení dosáhnete minima stínů. Vhodné (i když o trošku méně) je také osvětlení umístěné nad zrcadlem. Ideální pro oba druhy osvětlení je krytí zdroje stínidlem z opálového skla, či použití difuzoru. To zajistí rovnoměrný rozptyl světla a zabrání oslnění. Pokud světlo nad zrcadlem zcela chybí a hlavní světlo se nachází za našimi zády, budeme si pravděpodobně při pohledu do zrcadla stínit svým vlastním tělem.

Podsvícení spodní hrany skříněk led pásky a osvětlení zrcadla zabudované v podhledu vytváří pocit jako by se zařizují předměty vznášely.

Architekt-sladecek.cz

Doplňkové osvětlení

Zde můžete pustit uzdu své fantazie. Doplňkové osvětlení slouží především k vytvoření určité atmosféry. Ve chvíli, kdy ležíte ve vaně a relaxujeme, můžete vypnout světla hlavní a užívat si zšeřelou intimní atmosféru. Tu vytvoříte například několika světly nástěnnými, světelnou rampou s bodovkami nebo malými světýlky v blízkosti vany. Efektní může být také podsvícení podhledu nebo umyvadlové skříňky skrytým led páskem, či dominantně osvětlený sprchový kout. Jde spíše o menší světla, jejichž hlavním úkolem není dostatečné osvětlení celé místnosti.

Horní zářivkové osvětlení prostoru před zrcadlem.

Intimní osvětlení toalety dvěma zapuštěnými led pásky. U toalety je toto osvětlení dostačující a není třeba přidávat hlavní stropní svítidlo.

Idhea.cz

Množství, intenzita a barva světla

Osvětlení v koupelně by se mělo pohybovat od 200 do 300 luxů. Na toaletě si vystačíme se 100 až 200 luxy. Celkovou intenzitu světla volíme od 20 do 30 W na každý m2 plochy koupelny. U koupelny veliké 6 m2 tedy součet zdrojů jednotlivých světel vychází na 120 až 180 W (příkon). Dnes se u zdrojů udává intenzita světelného toku v lumenech (lm). Pro přehlednost uvádíme jednoduchou převodní tabulku, kterou obvykle najdete i na krabičce v obchodě.

Světlo může do prostoru přicházet i skrz celou podsvícenou stěnu.

Freshome.com

Další údaj, který se uvádí na obalu je barva světla neboli teplota chromatičnosti. Ta je dána v kelvinech (K). Klasická žárovka má teplotu chromatičnosti 2700 K. Teplé světlo má teplotu nižší než 3300 K a studené se pohybuje mezi od 3300 do 5000 K.

světelný tok v lumenech (lm) příkon klasické žárovky ve wattech (W)
230 25
420 40
750 60
950 75
1400 100

Všechna hlavní a zrcadlová světla v koupelnách by měla dosahovat vysoké barevné odezvy (index podání barev Ra 80) proto, aby co nejvíce odpovídala přirozenému dennímu osvětlení a nedocházelo ke zkreslení barev. Z toho důvodu volte žárovky nebo zářivky se světlem v teplé bílé barvě (cca 3000 K). U osvětlení atmosferického či relaxačního se pak můžete posunout k hodnotám nižším, tedy volit světlo teplejší barvy. Příklady teploty chromatičnosti:

• 1 200 K – svíčka,

• 2 700 K – teplota chromatičnosi žárovky, slunce při východu a západu,

• 3 000 K – teple bílá,

• 4 000 K – neutrálně bílá,

• 6 500 K – chladně bílá – standardizované denní světlo.

Neobvyklou atmosféru vytváří směrovatelné bodové světla, které se odráží na lesklé mozaice. Jen jednomu směru je nutné se vyhnout a to natočení světla za vašimi zády přímo na zrcadlo.

Bydleni-iq.cz

Bezpečnost

Vzhledem ke zvýšené možnosti zranění elektrickým proudem se při výběru správného svítidla se musíme řídit také předepsaným stupněm ochrany, tzv. krytím (označení IP). Krytí je konstrukčním opatřením, které poskytuje ochranu především před vniknutím vody ale také prachu, plynu atd. Stupeň ochrany je dán označením IP a dvěma následujícími číslicemi, např. IP44. První číslice udává stupeň ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím cizích pevných těles. Druhá označuje stupeň ochrany proti vniknutí vody. Platí že čím větší číslice, tím lépe jsme chráněni. Nejvíce chráněné světlo má parametry IP 68. Takové světlo může být ponořeno do vody (např. vnitřní osvětlení van a bazénů). Zjednodušeně lze říci, že do koupelny vybíráme světla s minimálním krytím IP44. Takové osvětlení musí být vzdáleno min 60 cm od vany či sprchového koutu ve výšce 225 cm nad podlahou. Pro přesné určení vhodnosti použití svítidel jsou v koupelnách určující zóny vnitřních prostorů koupelny stanoveny normovými hodnotami (ČSN 33 2000–7–701: Prostory s vanou nebo sprchou).

Lucie Surá

Zóna 0:

 • vnitřní prostor vany nebo sprchového prostoru
 • minimální krytí elektrických zařízení v zóně je IPx7
 • nedoporučuje se instalace svítidel

Zóna 1:

 • prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 225 cm nad podlahou nebo prostor ve vzdálenosti 120 cm od nesnímatelné hlavice sprchy
 • minimální krytí elektrických zařízení v zóně je IPx4
 • nedoporučuje se instalace svítidel

Zóna 2:

 • prostor kolem vany nebo sprchy do vzdálenosti 60 cm od zóny 1 až do výšky 225 cm
 • minimální krytí elektrických zařízení v zóně je IPx4

Zóna 3 a prostor mimo uvedené zóny podle dřívějších předpisů se již v tomto vydání neuvádí, lze se s nimi setkat v předchozích vydáních této normy.

Několik dalších poznámek

 • volte dobře omyvatelné materiály a kompaktní tvar svítidla. V koupelně jde především o praktičnost a jednoduchou údržbu.
 • u bodových svítidel (obvykle zabudovaných v podhledu) doporučujeme mléčná skla a dobře řešené difuzory. Předejdete tak nežádoucím odleskům od obkladů a zrcadel
 • použijete- li halogenová svítidla, měly by poskytovat široký paprsek světla, tzv. flood nebo downlights.
 • sviťte úsporně – úsporné žárovky (nebo také kompaktní a lineární zářivky) mají sice vyšší cenu ale také až o 80 procent nižší spotřebu a až patnáctkrát delší životnost oproti žárovkám klasickým.
 • využijte nové LED technologie – oproti klasickým i úsporným žárovkám mají extrémně dlouhou životnost a nízkou spotřebu. Téměř beze zbytku využijí dodanou energii ke svícení, nikoliv k produkování tepla. Výhodou je také okamžitý start při plném výkonu. Nevýhodou pak nutnost malého trafa a vyšší cena, která se ale vzhledem k životnosti a spotřebě energie vyplatí.
Tip:

Nejdůležitější parametry světelných zdrojů:

Index podání barev Ra – (CRI – color rendering index) je hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z určitého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle referenčního ideálního zdroje. Hodnota Ra může být od 0 do 100. Hodnota Ra= 0 znamená, že při tomto osvětlení není možné rozeznat barvy. Naproti tomu Ra= 100 znamená, že je to světelný zdroj, který umožňuje přirozené podání barev.

Teplota chromatičnosti – (též teplota barvy neboli barevný dojem) charakterizuje spektrum bílého světla. Světlo určité teploty chromatičnosti má barvu tepelného záření vydávaného černým tělesem zahřátým na tuto teplotu. Teplota chromatičnosti se měří v Kelvinech (K).

Světelný tok – vyjadřuje množství světelné energie, kterou přenese záření nebo zdroj vyzáří za časovou jednotku s přihlédnutím k citlivosti průměrného lidského oka na různé vlnové délky světla. Světelný tok je tedy fotometrická veličina charakterizující světelný výkon záření či jeho zdroje. Uvádí se v lumenech (lm).

Intenzita osvětlení (též osvětlenost, osvětlivost) – je veličina definovaná jako světelný tok dopadající na jednotku plochy. Je tedy podílem světelného toku (v lumenech) a plochy (v metrech čtverečních). Značí se E. Její jednotkou je lux (lx).

zdroj:

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také