Ortopedické matrace umí měnit svou měkkost

Zatímco u ostatních matrací si kupujeme skutečně jen matraci a tu pak položíme na nějaký podklad – pevný či polohovací rošt, u systémů ortopedických matrací si kupujeme matraci současně i s roštem. Ačkoliv ten není vidět – je vložený do společného potahu s matarcí.

Lamodula.cz

Ortopedické lamelové matrace zastupují například spací systémy SÁRA a ZORA společnosti Jelínek – matrace. Podstatou ortopedických lamelových matrací je položení pěny na přesně nastavený pružný lamelový rošt, který je její nedílnou součástí. Jinak by matrace nefungovala – tedy rozhodně by nefungovala coby ortopedická.

Kvalitní a citlivý rošt

Rošt má více než 40 lamel z bukového dřeva (je na ně doživotní záruka), které jsou nahuštěny vedle sebe s minimálními mezerami. Tím se dosahuje pružné, ale pevné plochy s reflexními vlastnostmi. Každá lamela reaguje přesně a samostatně na zatížení v daném místě. Výsledkem je to, že se celé tělo v každé poloze při spaní neustále detailně a pevně, přitom ale citlivě „kopíruje“ do roštu podle síly zatížení nebo odlehčení. A podle tohoto kopírování se každá část těla odlehčuje nebo zase podepírá a to s různou intenzitou, podle potřeby. Tím dochází k uvolnění svalstva, relaxaci páteře a celého těla a zaručeno nerušené spaní. Uvolněním páteře odpočívá i nervový systém a regenerují i naše vnitřní orgány.

Tip:

Ležíme-li na boku, zůstává osa páteře v naprosté rovině. Při ležení na zádech páteř zůstává ve své přirozené pozici.

V růžovém podélníku matrace SÁRA je vidět modré a zelené změkčení: je to ramenní a kyčelní kolébka.

Jelinek.eu

Tuhost matrace SÁRA je dána dlouhými pružícími nosníky (takzvanými podélníky), podle jejich výběru dostane matrace požadovanou nosnost pro danou hmotnost majitele. Při nákupu se proto zadá váhová kategorie a výrobce podle toho vyrobí (i do druhého dne) matraci na míru tím, že aplikuje do matrace nosníky dané tuhosti. V oblasti ramen a kyčlí je změkčení (ramenní a kyčelní kolébka) ale je ještě možné podélník změkčit či vyztužit výměnou podélného jádra. Pokud do jednoho roku od nákupu matrace přibereme na váze nebo zhubneme, zdarma nám nosníky vymění.

Systém Sára má změkčení pod rameny a bedry (ramenní a kyčelní kolébku). Systém Zora je zdokonalený v tom, že se u něho můžeme sami doma navolit různou tuhost po celé délce matrace. A to vkládáním pěnových jader různé tuhosti, které dostaneme při nákupu.

Zákazník si s váhovou kategorií zvolí i pěnu

V kombinaci s Durenem je možné si vybrat Embrace anebo také pěnu Termopur. Samostatně se (bez zpevnění pěnou Duren) si lze zvolit PUR pěnu, latex Talalay z kombinace přírodního a umělého latexu, anebo také extrémně prodyšnou pěnu Cellpur s vláknem Tencel. K mání je také pěna Nawapur (biopěna s příměsí oleje ze skočce obecného).

Páteř při ležení na ortopedické matraci Sara klasik zůstává správně rovná, nedochází k deformacím.

Jelinek.eu

Ale i ortopedická matrace se ještě musí položit na nějakou základnu, na nějaký rošt – přestože sama rošt obsahuje. Doporučuje se matraci uložit na pevný laťkový nebo polohovací laťkový rošt, ale je možný pevný podklad.

Důmyslnost konstrukce ZORA tkví v propojení a variabilitě podélných a příčných částí: ze strany je možné do bočního hranolu (takzvaného podélníku) zasunovat pěnové válečky (jádra), čímž se mění její tuhost. Pružné nosníky matrace – tedy pěnové válečky – si může zákazník zadarmo vyměnit do jednoho roku, dále za poplatek.

V dlouhém růžovém hranolu (podélníku) systému ZORA jsou vidět tři prázdné otvory a dále otvory zaplněné jádry různé tvrdosti. Kompletní sadu jader dostaneme s matrací.

Jelinek.eu
Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také