Orientace ložnice

Pokud žijeme ve starším městském bytě, je jeho orientace ke světovým stranám dána umístěním bytu v domě. Někdy můžeme mít byt otočený do ulice jindy do vnitrobloku. Ve starších domech se často můžeme setkat s orientací bytu tak, že do ulice je orientována jedna ložnice a obývací pokoj a to bez ohledu na světové strany a koupelna, balkon a kuchyň do vnitrobloku. Stává se tedy, že některé byty mají orientaci ložnice na sever, jiné na jih, další na východ a na západ a to podle toho, v jakém domě se byt nachází. Bloky domů tvoří jakési čtverce a tím vytvářejí síť ulic, pak jsou byty orientovány různě bez ohledu na světové strany.

pinterest

Pokud jsme povahou ranní ptáčata, jistě nám nebude vadit, že nás z postele tahá sluníčko hned v brzkých hodinách a pokud máme ložnici otočenou na východ, můžeme si celé dopoledne užívat slunečních paprsků. Bohužel odpoledne si je zde už neužijeme. Naopak ložnice umístěná k západnímu průčelí nám umožní pohled na západ slunce a odpolední sluníčko nám prohřeje příjemně místnost a poskytne dostatek světla v hodinách, kdy jsme nejčastěji doma. Jižní orientace je asi velmi příjemná v zimních měsících, kdy je světla méně kvůli „krátkým“ dnům, ale v létě nám z místnosti může udělat výheň, kde nebudeme stíhat větrat. Severní orientace ložnic je nejenže nejčastější, ale také i nejvýhodnější. Byt dispozičně rozprostřený tak, že na jižní stranu má umístěny denní místnosti, tedy obývací pokoj s kuchyní a na severu pak ložnice je opravdu nejpoužívanější a pokud je mírně natočený, tak že obývací pokoj má orientaci spíše jihozápadní a ložnice severovýchodní, pak nám i ráno do ložnice dopadají ranní paprsky a vítá nás sluneční svit.

pinterest

Pokud však máme možnost mít z ložnice krásný výhled, např. na starobylé centrum města, na jezero, les či nějakou pamětihodnost, jistě nám ani nebude vadit, pokud bude ložnice natočená svou orientací pro nás méně vhodně.

Pokud se náš byt nachází v novostavbě bytového domu, bude mít pravděpodobně nejvýhodnější zmíněnou orientaci a tedy ložnice s okny na severovýchod.

Co se týče rodinných domů, může být jejich dispoziční řešení velmi rozmanité. Zde záleží především na tvaru pozemku, na kterém dům stojí a další a další faktory, které ovlivňují tvar a rozložení dispozic rodinného domu. Ovšem zpravidla budeme chtít mít opět na jihozápad orientovánu část denní, tedy obývací pokoj, kuchyň s jídelnou a rovnou přístup na terasu a do zahrady tak, abychom si mohli užít odpoledního slunce hezky v soukromí vlastní terasy obklopeni zahradou. Ložnicím pravděpodobně ponecháme orientaci opačnou tedy opět na severovýchod. Pokud by však dům umožnil i ložnice umístit na jihozápad, zůstane nám severní průčelí pro všechny technické místnosti , koupelny, šatny a komory. Bohužel ne vždy se na severu pozemku nachází i vstup do domu a na pozemek a ulice . Pokud je přístup na pozemek z jižní strany, je dům otočený obývacím pokojem nejen na jih, ale také do ulice, což není pak ideální pro vytvoření soukromí.

pinterest

Tyto faktory je nutné zvážit ještě před koupí pozemku, protože ne vždy se nad tímto dokážeme sami takto zamyslet, abychom nekoupili pozemek pro jeho výhodnou cenu, ale nevhodně orientovaný ke světovým stranám.

Lucie Vlachová

Další podobné články

Přečtěte si také