Okna v koupelně

Ne vždy je možné situovat koupelnu na fasádu domu a mít tak možnost do ní umístit okno. Někdy holt musíme toto privilegium přenechat jiným pokojům. Pokud se nám ale taková možnost naskytne, byla by škoda jí nevyužít.

Designgate.org

Koupelna s oknem

Mezi velké výhody okna v koupelně patří přirozené denní osvětlení celé místnosti. To spolu s výhledem pozitivně ovlivní celou atmosféru. Z temné koupelny se pocitově stává místnost podobná běžnému pokoji. Obzvlášť pokud je okno situováno do zahrady či je možné přímé propojení balkonovými dveřmi. Další nespornou výhodou je pak přirozené větrání namísto hlučného a méně účinného ventilátoru. Pokud je to nutné dokážeme během několika minut koupelnu rychle a účinně vyvětrat oknem otevřeným dokořán.

Nepříjemný pocit ze ztráty soukromí lze eliminovat roletami.

Archiweb.cz

V případě, že se obáváme ztráty soukromí, použijeme mléčná či pískovaná skla. Pomoci nám mohou také žaluzie a rolety. Ve vlhkém prostředí na nich ale snadno ulpívá prach a ubírají i více světla. Jednoduchým řešením je také umístění parapetu okna do větší výšky než je výška očí (obvykle od 1500 mm nad podlahou). Otevírání takového okna pak řeší speciální kování umístěné na stěně v dosažitelné vzdálenosti. Pokud se koupelna nachází sice uprostřed dispozice, ale zato v posledním podlaží, můžeme využít světlíků (otevíravé i fixní) a střešních oken. Ty až na výhled poskytnou stejné výhody jako okna svislá a navíc můžeme plochu stěny využít k umístění zařizovacích předmětů, otopného žebříku nebo menších úložných prostor.

Archilovers.com
Oooox.com

Okno s výhledem do soukromého dvorku. Koupelna v bílé barvě s bohatým denním osvětlením působí velmi jemně a vzdušně.

Oooox.com

Pro koupelny neexistuje žádná ideální velikost ani materiál okna. Někdo dá přednost otvorům menším, které splní potřebu větrání a prosvětlení. Jiný zase rád využije okolí a zpříjemní si pobyt v koupelně výhledem z okna velkého. Materiál okna můžeme zvolit stejný jako u oken v ostatních místnostech. Pokud je okno kvalitní s dobrými tepelnými vlastnostmi (eurookno s dvojitým zasklením) a koupelna je dostatečně větraná (používáme i mikroventilaci) nemusíme se bát přílišného rosení ani ochlazování místnosti.

Archiweb.cz
Archiweb.cz
Baulinks.de

Parapet i ostění okna umístěného v blízkosti vany nebo umyvadla můžeme opatřit obkladem stejně jako přilehlé stěny. Pokud je ale okno od zařizovacích předmětů vzdálenější a stěny kolem jsou bez obkladu použijeme klasickou parapetní desku (dřevěnou, plastovou, kamennou, skleněnou).

Okna se nemusíme vzdát ani pokud je před ním umístěn sprchový kout. V takovém případě stačí před okno na panty umístit dostatečně velký kus kaleného skla po kterém bude voda při sprchování stékat a nedostane se tak přímo k oknu. Pozor ale na dostatek místa pro otevření obou křídel (jak okna, tak jehoskleněné zástěny).

Idhea.cz
Idhea.cz

Koupelna bez okna

V koupelně bez oken se musíme zaměřit hlavně na kvalitní umělé větrání a osvětlení. Dostatečné větrání zajistí elektrický ventilátor s odtahem (na střechu, na fasádu). Ten se může spínat samostatným tlačítkem nebo se automaticky spouští při rozsvícení světel a pak běží určitý předem zvolený čas, případně celou dobu po kterou se svítí. Ventilátory mohou být klasické s mřížkou či plnou deskou, ve formě úzké štěrbiny, nebo mohou být neviditelně schované v částečně ustupujícím podhledu. Ventilátor řeší pouze odtah vzduchu z místnosti. Přívod je dostatečně zajištěn z okolních místností. Především netěsností dveří.

Správná volba barev a především osvětlení vytvoří příjemnou atmosféru i v koupelně bez oken.

Shutterstock.com

Dostatek a správná barva a rozptyl světla je nutností, chceme-li se v koupelně správně nalíčit nebo oholit. Volíme vždy světlo centrální umístěné na stropě (jedno nebo více dle velikosti koupelny), které osvětlí celou koupelnu a pak doplňkové světlo nad zrcadlo, nebo po jeho stranách. Přidat můžeme i další světla pro vytvoření atmosféry, nebo osvětlení okrajových míst koupelny. Ideální barvou odpovídající světlu dennímu je teplá bílá. Více v článku Osvětlení v koupelně.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také