Chytrá řešení odpadkových košů

Odpadkový koš je nutností každé jedné domácnosti. Představuje nepostrádatelného pomocníka především v kuchyni. Užíváme ho neustále. Během vaření a přípravy pokrmů se musíme zbavit především organických zbytků. Mimo kuchyň najde své uplatnění také v pracovně nebo dětském pokoji, kde se plní převážně papírovým odpadem. V koupelně zase každý ocení koš na prádlo nebo příruční kosmetický koš.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0002/71/­730/05run2wfcfjzzdgdil­vlevju68aazon0zn32fvv1­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„05run2w­fcfjzzdgdilvlev­ju68aazon0zn32fvv1­“ />

Originální ztvárnění odpadkového koše.

Výběru odpadkového koše nevěnujeme zdaleka tolik pozornosti, jak nábytku a zařizovacím předmětům. Většinou ho umístíme někam pod stůl, vedle kuchyňské linky nebo ho zavřeme do skříně. Moderní odpadkové koše již nejsou pouhou neforemnou nádobou, kterou funkcí je pouze vyhazování odpadu. Můžou se stát designovým doplňkem, který netřeba schovávat. Právě naopak. Postavte ho na obdiv!

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0002/71/­730/ez26jp5g46u­jawu0nnqc63kfl­6pmt0kil4vplou­0.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ez26jp5­g46ujawu0nnqc63kfl­6pmt0kil4vplou­0“ />

Volné stojící koš vedle kuchyňské linky a vestavný model.

Ve všeobecnosti rozlišujeme koše samostatně stojící a vestavné. Ty se pak diferencují na základě vnitřního vybavení, počtu nádob nebo způsobu otvírání. Jaký materiál zvolit? Kvalitní, lehce umyvatelný, který se dobře udržuje! Kromě klasiky, kterou zastupuje plast, si můžete udělat radost i nerezovým nebo ocelovým provedením. Vsázet na bílou již taky není nutnost! Sáhněte po červené, černé nebo moderních pastelových barvách!

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0002/71/­730/zyw7u4un0tfrda­a0bjfos0y7cbvnu­o2thsqjivgk.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„zyw7u4u­n0tfrdaa0bjfos0y7cb­vnuo2thsqjivgk“ />

Barevný plast, nerezové ocel, nebo co takhle lepenka?

Víte co by nemělo chybět koši, především v kuchyni? Je to jednoznačně víko. Funkce je jasná – zabránit tomu, aby do místnosti proniknul zápach z rozkládajícího odpadu. Nejprimitivnější je varianta s ručně otvíravým víkem. Hygienicky přijatelnější formu představuje nášlapný mechanizmus, bez nutnosti přímého kontaktu s rukama. A co je ideál? Jednoznačně bezdotykový koš. Jeho obsluha ušetří nejen čas, ale také není nutné jeho časté čistění.

Volně stojící koše

Samostatné stojící koše se většinou umísťují vedle kuchyňské linky. Výhodou je maximální hygiena, kterou zajišťuje větší vzdálenost koše od pracovní plochy. Zároveň je to také mínus, hlavně když potřebujete vyhazovat odpad hodně často. V tom případě musíte používat podložku, nebo nádobu, kterou máte pořád po ruce na pracovní desce a když se zbytky nashromáždí, vyhodíte je najednou.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0002/71/­730/x58vd4ptpge9dbgs63j3­0ahleoxv9s12650ij­k27.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„x58vd4p­tpge9dbgs63j30ah­leoxv9s12650ij­k27“ />

Barevný plast, nerezové ocel, nebo co takhle lepenka?

Jelikož je koš na očích, soustřeďte se na jeho design. Výrazné barvy dodají na zajímavosti, taktéž tvarové ztvárnění nemusí byt fádní. Kromě klasicky oválných modelů dostanete také hranaté, šikmé nebo rohové, které prakticky šetří místo.

Vestavné koše

Vestavné koše Výhodou vestavby je především šetření místa. Pokud požadujete kompaktní kuchyň a solitér v podobě odpadkového koše není pro vás to pravé ořechové, z vestavného modelu budete nadšení. Koš se umísťuje většinou do dřezové skříně, která je beztak ´´znehodnocena´´ sifonem. Výrobci se drží typizovaných rozměrů nábytku, není problém koupit koš do skříňky šířky, 450 mm, 600 mm nebo taky 900 mm. Vestavný model o jedné nádobě se připevňuje na dvířka skříně a vyjede vzápětí po jejich otevření.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0002/71/­730/xsh47y41fjh5yb­gjeqyhlr89633f47ou­5rvmqvy3.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„xsh47y4­1fjh5ybgjeqyh­lr89633f47ou5rvmqvy3“ />

Výsuvný sorter od firmy Blanco.

Nejpopulárnější jsou však tzv. sortery, o dvou, třech nebo více nádobách. Jsou umístěné na plnovýsuvném nebo samonosném mechanizmu, který automaticky vyjíždí ven při přitáhnutí dvířek k sobě. Luxus představuje připojení na elektriku, kdy stačí narazit do dvířka kolenem a koš se vysune do prostoru. Rohový nábytek je předurčen k použití speciálních rohových mechanizmů na umístění nádob, na které můžete zároveň pověsit čumené rukavice nebo třeba odpadkové sáčky.

Speciální případy

Pokud máte pracovní desku z jiného materiálu než lamino, můžete osadit koš přímo pod pracovní desku. Zvednete poklop a odpadky shrnete přímo dovnitř.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0002/71/­730/kk757u0dgjht5022cfmn­fmbq5ajri5er0575tp7­n.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„kk757u0­dgjht5022cfmnfmbq5aj­ri5er0575tp7n“ />

Odpadkový koš pod pracovní deskou.

Čistění a zabránění zápachu

Pravidelná údržba odpadkového koše jednou za 14 dní spočívá v jeho rozebraní, umytí horkou vodou, použití dezinfekce a následnému vysušení. Vyhnete se zbytečnému množení bakterií. Na zbavení se organického odpadu je ideální instalovat drtič odpadu. Upevňuje se nad odtok dřezu a shrnete do něj veškeré zbytky jídla, které odcházejí do kanalizace. Po vypnutí užíváte dřez jako za normálních okolností. Jednodušší varianta je, přimáčknou držák se speciální vůní na spodní stranu víka. Vyberete si aroma, která je Vám příjemná a vydržet by měla 4 – 7 týdnů. V domácích potřebách narazíte také na parfemované sáčky do koše.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0002/71/­730/hrwjftu1jt9uc6bsw20f­xulofi5kzcfv7rfv­dw45.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„hrwjftu­1jt9uc6bsw20fxu­lofi5kzcfv7rfv­dw45“ />

Odpadkové koše vhodné pro vícečlennou rodinu a pro jednočlennou domácnost.

Jak velký má být odpadkový koš?

Zkuste se zamyslet, kolik osob žije ve vaší domácnosti, kolik času doma trávíte a jak velký byt máte. Texty uvádějí, že pro početnou rodinu o čtyřech a více členech je ideální objem 45 – 60 litrů. Středně velká domácnost si poradí s velikostí 25 –40 litrů. Žijete v domácnosti sám? V tom případě jsou 3 – 10 litrů dostačujících.

Zvažujete koupi nového koše? Podívejte se na značku Brabantia, která kromě lichotivého vzhledu garantuje prodloužení záruky na 10 let. Nic nepokazíte taký výběrem modelu od Franke nebo třeba Blanco.

Vendula Dvořáková

Přečtěte si také