Obývací pokoj v podkroví

Obývací pokoj je nejdůležitější část společenské zóny našeho bytu, neboť sem si obvykle vodíme všechny návštěvy. Specifika podkrovních prostor nekladou na tento pokoj nijak velké nároky a naopak obvykle umocňují jeho reprezentativ­ní dojem.

Velké okno

Zatímco ostatní místnosti v bytě si postačí s jedním až dvěma střešními okny, obývacímu pokoji bude velmi slušet větší zastoupení okenních otvorů. Pokud střechu více otevřete, může vám to přinést příjemný pocit bydlení přímo pod širým nebem. Střešní okna můžete navíc sdružovat do větších celků, což vytváří velmi efektní dojem. Další informace o střešních oknech se můžete dočíst v článku Podkrovní okna.

Pořádné okno a pár kvalitních kusů nábytku, i to může stačit na vytvoření příjemné obývací zóny.

Strechy.chodska­.cz

Nápadité osvětlení

Kromě denního světla je velmi důležité také umělé osvětlení, které vedle své primární funkce ještě navozuje atmosféru ve večerních hodinách. Pokud vám to podkrovní prostor umožní, nebojte se v obývacích pokojích používat výrazná a originální svítidla, především v mezonetových (= dvou a více patrových) bytech, kde je obývací pokoj často vyšší, je škoda nevyužít dostatku prostoru.

I když není váš obývací pokoj nadstandardně vysoký, přesto můžete navrhnout nápadité osvětlení. Zajímavý efekt například vytvoří použití jednodušších svítidel ve větším množství či kombinace různých druhů osvětlení – závěsné, přisazené, zapuštěné. Je totiž velmi vhodné nasvítit interiér světlem přímým (např. pro čtení a další zrakově náročné činnosti) a zároveň světlem nepřímým, které může vytvořit příjemné přítmí pro sledování filmu.

Několik stejných svítidel nahodile zavěšených mezi prvky střešní konstrukce působí příjemným hravým dojmem.

Designatak.cz

Klasické zastínění pomocí závěsů však není tak efektivní z hlediska zamezení přehřívání podkroví od slunečního záření.

Shutterstock.com

Pořádná knihovna

Obývací pokoj bude působit útulným a často zajímavým dojmem, pokud ho vybavíte knihovnou, která by měla být jako většina podkrovního nábytku zhotovená na míru. Knihovna pak neplní jen svou praktickou funkci, ale může se stát také designovým doplňkem vašeho interiéru. Pokud nemáte dostatek prostoru pro zbudování knihovny a současně také televizní stěny, zkuste tyto dvě funkce propojit a televizor nainstalujte přímo do knihovny.

Tip:

Obývací pokoj si spoustu lidí nedokáže představit bez výrazného zastoupení textilií,především okenních závěsů, pokud mezi ně patříte i vy, nebojte, ani v podkrovním bytě se jich nemusíte vzdát, stačí jen vymyslet chytré řešení.

Během života se téměř každému člověku zvyšuje množství nasbíraných knih a je vhodné jim dopřát úctyhodný prostor.

Living.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také