Obkladové panely do koupelny

Obkladové panely nabízí rychlé a levné řešení především při rekonstrukci staré koupelny. Umožní vám vyhnout se stavebním pracem a stará koupelna dostane v krátké čase nový kabát. Zdají se být ideální variantou pro staré umakartové panelákové koupelny. Jako každé řešení však mají své klady i zápory.

Grena.cz

Obkladové panely jsou desky velkých formátů cca 2,5 × 1,2m jejichž tloušťka se pohybuje okolo 5mm. Panely mohou být vyrobeny z plastových polymerů nebo na dřevěné bází s vrchní vrstvou voděodolné „glazury“. Desky většinou imitují dřevěný, keramický kamenný nebo cihelný obklad. Mohou být ale také jednobarevné nebo s vrchní vrstvou, která se dá natírat běžnými malířskými barvami. Povrchy desek jsou stálobarevné, odolné proti plísním a snadno se čistí. Cena se pohybuje od 800 (cca 300 Kč/m2) do 10000 Kč (cca 3300 Kč/m2) za panel. Ty levnější ne moc přesvědčivě imitují obklady, které byly modní někdy v 90. letech. Ty dražší svým vzhledem připomínají velkoformátové skleněné desky a řadí se spíše k luxusním povrchům.

Montáž

Montáž panelů je jednoduchá a rychlá. Je možné je lepit na jakýkoli soudržný a suchý podklad a to včetně umakartu, omítky, obkladu, betonu a dalších. Plastové panely lze také montovat na připravený dřevěný nebo hliníkový (sádrokartonářský) rošt. Tato varianta je ale do koupelny (např. v místě sprchy) méně vhodná. Některé panely se spojují systémem pero a drážka, jiné se lištují a nebo tmelí. Panely lze jednoduše zkracovat pomocí ruční i elektrické pilky. Pozor si dejte především na to, abyste do koupelny vybrali ten správný, voděodolný typ.

Jednotlivé spáry mezi panely, stropem a podlahou se lištují. Vybírat můžete z několika druhů imitace obkladu. Cena za panel o velikosti 2,4 × 1,2 m je cca 1400 Kč.

Novex.cz

Tímto způsobem je možné obložit např. panelákovou koupelnu za méně než 3 dny. A to samozřejmě bez stavebního povolení, zbytečného prachu, špíny, hluku a stavebního odpadu (suti při bourání). Toto řešení je tedy vhodné tam, kde nechcete žádné velké změny a kde upřednostníte cenu a rychlost montáže před vzhledem. Tvrzení že panely jsou k nerozeznání od klasického obkladu je rozhodně dost nadnesenou větou z katalogu jejich výrobců. Počítejte také s tím, že rohy a styky dvou panelů je většinou nutné proti zatékání ještě přelištovat.

Obkladové panely Abitibi jsou vyrobeny z materiálu na bázi dřeva s voděodolnou povrchovou úpravou.

Novex.cz

Výhody

  • jednoduchá montáž (bez bourání, hluku a špíny)
  • rychlost provedení (běžná koupelna do 3 dnů)
  • snadná údržba (při volbě voděodolného panelu lze omývat mýdlem a teplou vodou)
  • nízká cena (od 300 Kč/m2)

Plastové obkladové panely Ottopan se systémem pero a drážka tvoří po spojení ucelenou hladkou plochu. Lištami a profily se řeší pouze rohy a ukončení.

Stavebni-prvky.cz

Ačkoliv jsou panely snadným a rychlým řešením, nenahradí komfort nového zděného jádra a kvalitního obkladu. Před instalací panelů si tedy pečlivě promyslete, jestli se vám tato investice opravdu vyplatí. A to nejen finančně. Nutné je vzít v potaz stavební stav a kondici celé místnosti. Zakrytí starých problémů novým pláštěm nemusí být vždy ideální. Panely rozhodně nepoužívejte tam, kde je do jádra zatečená voda a tvoří se plísně!

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také