Obkladové panely a desky do kuchyně

Klasické keramické obklady jsou dnes stále více nahrazovány obkladovými panely či deskami. Proč tomu tak je? V čem spočívají jejich výhody a jaká jsou jejich specifika? Tomu všemu se podíváme na zoubek.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/6z2nunec7miw­vva0yel5zac18a6mav­qru89kbrpg.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„6z2nunec7miw­vva0yel5zac18a6mav­qru89kbrpg“ /> Greytech.cz

Materiálové varianty

Na trhu existuje velká paleta možných vzorů obkladových panelů. Dekory imitují běžně používané materiály od dřeva, přes kamenné obklady, až po omítku či nejběžnější keramické obkladačky a mozaiky. Zároveň se také liší materiálové provedení samotných desek, které může být například na bázi dřeva, kovu či plastu. V současné době jsou vůbec nejoblíbenější variantou obkladových panelů/desek obklady skleněné. Jedná se o speciální typ obkladových desek, který postrádá výhodu v podobě snadné instalace, kterou je potřeba nechat v rukou odborníků. Přesto však v kuchyňských prostorách mají své nezastupitelné místo díky jejich výborné údržbě a vysokým estetickým kvalitám.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/w1uhy8ll8y­uttjjoj9ll2ny­rr4miid3zjxwjmkuh­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„w1uhy8ll8y­uttjjoj9ll2ny­rr4miid3zjxwjmkuh­“ />

Obkladové panely bývají často provedené v dekoru klasických keramických obkladů, takže na první pohled takřka nepoznáte rozdíl. Samozřejmě záleží na kvalitě provedeného dekoru, který se přirozeně odvíjí od ceny panelu.

Stavebni-prvky.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/7235oyd7a8bpl5zfn­9jlj5vpg3f0nz04wh4fwu­ii.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7235oyd7a8bpl5zfn­9jlj5vpg3f0nz04wh4fwu­ii“ />

Vedle skleněných obkladů se na trhu také objevily obkladové akrylátové panely. Jejich vlastnosti jsou velmi podobné a na první pohled jsou od skleněných obkladů prakticky k nerozeznání. Jejich výrobce uvádí, že mají vyšší pevnost a snadnější zpracovatelnost, na druhé straně k dostání zatím malý výběr jejich barevného provedení.

Grena.cz

Dalším oblíbeným typem jsou obkladové panely na bázi dřeva. Obvykle se jedná o dřevovláknité desky, které jsou laminované či potažené fólií. Jak už bylo zmíněno, jejich povrch je k dostání v mnoha rozličných dekorech od dřeva až po imitaci keramických obkladů. Výhodou těchto panelů je především jejich pořizovací cena, která se obvykle pohybuje v rozmezí 200 – 1000 Kč/m2. Je však třeba mít na paměti, že ty nejlevnější varianty nemusí mít vždy dokonalou barevnou stálost a časem vám mohou vyblednout.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/wwm61×2fh9vts3pxib­kbvfhas8bi9e9ctfx24kab­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„wwm61×2­fh9vts3pxibkbvfhas8bi9e­9ctfx24kab“ />

Skvělá ukázka toho, že plastové panely mohou působit velmi elegantně.

Obchod.prostav­bu.cz

Obkladové panely mohou být také provedené na bázi plastu, konkrétně se obvykle jedná o panely z tvrdého PVC. Stejně jako dřevěné panely disponují širokou škálou různých dekorů od keramických obkladaček až po motivy dřeva. V drtivé většině jsou tyto panely vytvořeny se systémem pero – drážka, který vám zajistí minimální spáry a tím snadno udržovatelný povrch. Jejich výrobci také uvádí, že jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného PVC, které neobsahuje žádné škodlivé látky a navíc jsou recyklovatelné. Jejich největší výhodou je příjemná pořizovací cena, která se pohybuje kolem 250 Kč/m2.

Tip:

Zatím málo známe jsou samolepící obkladové panely z hliníku. Jejich funkce je především ochrana jiných obkladů před negativními účinky při vaření. Jejich výrobce deklaruje, že se dají použít i v kombinaci s plynovým sporákem.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/awrjo2e815hl49­×jrr8qenp39h2i57g9jl­z69hyl.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„awrjo2e815hl49­×jrr8qenp39h2i57g9jl­z69hyl“ />

Takto vypadají obkladové panely s dekorem keramických obkladaček. Majitel šikovně zvolil světlý odstín obkladu, který napomáhá eliminovat riziko vyblednutí obkladu. Konkrétně se jedná o výrobek z řady nejrozšířenějších obkladových panelů typu ABITIBI.

Novex.cz
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/eqrgpwg2g04qe­kiuezemy37rug­z5j4qw6o5hf1tf­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„eqrgpwg2g04qe­kiuezemy37rug­z5j4qw6o5hf1tf“ />

Pokud nejste příznivcem imitací, sáhněte raději po jednoduché a elegantní variantě v podobě jednobarevné laminované desky. Budete mít na výběr z nepřeberného množství barev, které jistě skvěle doplní vaši kuchyňskou linku. Zde byla například velmi vhodně zvolená výrazná tmavší barva, která se výborně hodí k jednoduché světlé kuchyňské lince.

Drevoplan.cz

Specifika obkladových panelů/desek

Hlavním rysem panelových/des­kových typů obkladů je jsou jejich rozměry. Obvykle se totiž vyrábějí jako velkoformátové panely s délkou stran od jednoho metru výše. Nezřídka dosahují rozměrů přes dva metry a jeden kus tak může najednou pokrýt celou výšku místnosti.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/m3bap2×aj­plkhjh5unf2ti­ir0ttkoa8og969l0a­o.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„m3bap2×­ajplkhjh5unf2ti­ir0ttkoa8og969l0a­o“ />

Skvělá ukázka toho, že plastové panely mohou působit velmi elegantně.

E-color.cz

Z této vlastnosti v podstatě vyplývá jejich největší výhoda, a totiž snadná instalace, která je často ještě podpořena profilováním jednotlivých panelů tak, že do sebe přesně zapadají (jejich boky jsou provedeny systémem pero – drážka). Pokud tedy plánujete montáž obkladu vlastními silami, nevyžadují od vás obkladové panely takovou zručnost, jako klasická pokládka obkladů keramických. Kromě toho se dají obvykle lepit na starý obklad, takže vám ušetří spoustu práce s jeho odstraněním.

Zkušenosti čtenářů

Uživatel monika215 na portálu emimino.cz: My máme v kuchyni obkladový panel ABITIBI, dají se koupit ve všech hobbymarketech jako je OBI, Bauhaus, Baumax.. Jsem s nima moc spokojená, snadno se udržují – mám je v kuchyni už 5 let a jsou stále jako nové.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/j8c9mlg6b09lhbpbxbzs­eqfqzs0o4chhjz­berel3.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„j8c9mlg­6b09lhbpbxbzseq­fqzs0o4chhjzbe­rel3“ />

Velmi efektní dojem bude mít kombinace dekoru obkladového panelu s vaší pracovní deskou. Je ovšem třeba myslet na to, že tato varianta je vodná pro světlejší kuchyně. V případě tmavé kuchyňské linky je to vhodné spíše při použití světlé pracovní desky.

Drevoplan.cz

Uživatel matka představená na portálu emimino.cz: Kvůli spárám a čistotě jsme za linku nechtěli obkladačky, máme tam lamino desku z jednoho velkého kusu, krásně to setřu a vypadá to dobře. Na peníze to vyšlo určitě levněji než obkladačky + materiál + práce obkladače.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/xz9pknfglo­okhdt25k8bxobe1m67k4ed­wr5abw28.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„xz9pknf­glookhdt25k8bxo­be1m67k4edwr5ab­w28“ />

Další ukázka použití pracovní desky v podobě obkladu. V této kuchyni je však kombinace jednotlivých materiálů a barev na hranici překombinování. Celek by působil více odlehčeně s bílou výmalbou a s kuchyňskými dvířky ve světlejší barvě bez dekoru dřeva.

Drevoplan.cz

Tyto zkušenosti dokazují, že není třeba se bát životnosti a údržby panelových/des­kových obkladů. Jediné riziko hrozí prostorám, které jsou v kontaktu s varnou plochou. Stejně jako u skleněných obkladů totiž není vhodné panely kombinovat s plynovým sporákem, který by mohl poškodit jejich povrch (více informací o kombinaci různých typů obkladů s varnou plochou se dočtete v našem článku Jaký obklad vybrat k jakému stylu vaření.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/3yklgs94×q3yj­q2ffpbweuefm065dmdj1h51­owz2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3yklgs94×q3yj­q2ffpbweuefm065dmdj1h51­owz2“ />

Obkladové desky dokážou uspokojit i milovníky designu. Zde je například efektně použita pracovní deska a obklad s dekorem imitujícím povrch betonu.

Drevoplan.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také