Neutrální barvy v interiéru

Neutrální barvy v interiéru mají za úkol vytvořit adekvátní pozadí pro výraznější barevné prvky či dekorace. Mohou však také sami vytvořit kompletní zařízení interiéru, který pak bude působit komplexně, velmi klidně a relaxačně.

fourwallsandaroof

Psychologie neutrálních barev

Můžeme je rozdělit do několika částí. Je to bílá a černá, které nejsou považovány za barvy, protože se neobjevují v barevném světelném spektru. Jejich kombinací získáme šedou barvu. Dále je to barva béžová, která je světlým odstínem hnědé barvy. Mezi tuto část můžeme zařadit i tmavé odstíny hnědé barvy, které také mohou být použity jako neutrální. Neutrální barvy získáme i téměř ze všech barev ve spektru, když do nich přimícháme šedou či hnědou. Jejich působení na nás pak vychází z vlastností jednotlivých barev.

Prostor tvořen pouze neutrálními barvami nás zklidní.

Bílá barva je lehká, nevinná, jasná a jednoduchá. Symbolizuje čistotu, sterilitu a celkově hygienu. Bílá, na rozdíl od černé, dopadající světelné paprsky od sebe plně odráží a díky této vlastnosti dokáže opticky prostor zvětšit. Může být použita v každé místnosti, protože v naší psychice nevyvolá žádný vjem, je plně neutrální. Můžeme ji nalézt ve studené i teplé podobě, která se nazývá například slonová kost.

skroutzondeck

Černá barva je těžká a strohá. Nemusí být negativní, jak ji většina z nás vnímá. Symbolizuje sofistikovanost a eleganci. Na naši psychiku dokáže působit velmi silně. Vytváří v nás ochranné bariéry. Protože tak, jak pohlcuje veškeré světelné paprsky dopadající na její povrch, tak pohltí také všechnu energii. Stejně působí na prostor, ve kterém ji použijeme. Celý ho pohltí a prostor se bude zdát menší. Použít ji můžeme v prostoru, kde máme v úmyslu vytvořit velmi silný účinek a v prostorech, kde díky svým vlastnostem bude žádoucí.

homedecorinte­rioridea

Šedá je pasivní. Působí vyrovnaně a nevtíravě. Psychologicky je neutrální, nemá žádné přímé účinky. Má ale schopnost potlačit účinek barev, které s ní použijeme.

homedesignlover

Hnědá barva a její odstíny jsou zemité a přirozené. Vyzařují spolehlivost a stabilitu, vřelost a vážnost. Je obdobně vážná jako černá, je však vřelejší a není tak silná.

archinspire

Neutrální barvy v interiéru

Neutrální barvy v interiéru mají za úkol vytvořit adekvátní pozadí pro výraznější barevné prvky či dekorace. Mohou však také sami vytvořit kompletní zařízení interiéru, který pak bude působit komplexně, velmi klidně a relaxačně.

Mezi neutrální barvy můžeme řadit odstíny bílé, béžové, která je nejsvětlejším odstínem hnědé barvy, šedé odstíny, šedohnědé. Neutrálně působí nejen světlé odstíny barev, ale také jejich velmi tmavé varianty jako tmavě hnědá čokoládová či kávová, ale také odstíny černé.

Tip:

Hnědé odstíny prostor uzemní, dodají mu stabilitu a uvedou ho do rovnováhy.

Bílá barva je zase barvou absolutní čistoty a pořádku. Když se řeší prostor, bílá a její odstíny většinou hrají hlavní roli. Odděluje ostatní barevné plochy, oživuje a zesvětluje. Bílá barva může být hlavní barvou prostoru v některých designových stylech. Jste-li vyznavači barevných prostor, použijte ji do skladovacích prostor a šaten, kde vám svou povahou pomůže udržet pořádek.

Měli bychom však vědět, že stejným způsobem, jakým pracujeme s těmito neutrálními barvami, můžeme pracovat také s dalšími barvy, které se díky správnému odstínu a použití mohou chovat jako neutrální. Jde většinou o odstíny velmi světlé či s tónováním do hnědé či šedé škály. Například v dětských pokojích můžeme jako s neutrální barvou pracovat se světle růžovou či světle modrou, neutrální je také tmavá hnědozelená barva a tak dále.

Neutrální barvu lze vytvořit téměř z každé barvy v základním barevném kruhu.

Všechny neutrální barvy mají studenou i teplou podobou. Teplé odstíny nám zprostředkují pocit luxusu a stylovosti, eleganci a také klasiku. Takto můžeme použít například smetanovou, béžovou, espresso či čokoládovou. Důležitou roli mezi luxusními barvami hraje barva v odstínu plážového písku, perel, z povrchových úprav je to satén. Tyto barvy v kombinaci s šedými tóny vám zaručí zmíněný dojem.

Tip:

Výborně vypadají v kombinaci se dřevem, kovem, sklem i kamenem.

Díky neutrálním barvám můžeme vytvořit dokonale klidné a příjemné prostředí, které bude působit minimalistickým dojmem, ale přesto luxusně. Výborně vypadají v kombinaci se dřevem, kovem, sklem i kamenem.

Interiér v neutrálních barvách nenápadně vede k přemýšlení a meditaci.

Jaké barvy k neutrální vybrat? Snad všechny vypadají skvěle. Jemné neutrální barvy tvoří krásné kombinace s pastelovými tóny, vanilkovou, tyrkysovou či světle fialovou. Krémové odstíny laďme s okrovou či cihlovou. Zkuste také tyrkys nebo švestkovou. A rozhodně se nevyhýbete kombinacím s výraznými a živými barvami zelené či růžové.

Tip:

Jemná šedá se výborně hodí k modré, růžové, hnědé a černé.

Bílá barva

Ledově bílá. Křupavá a čerstvá jako sněhová vločka. Některé odstíny jsou trochu do modra, některé jsou zase šedivější nebo žlutší. Tón bílé barvy volíme podle orientace prostoru, kam ji chceme použít. Zářivě bílou je nejlepší použít na jižní stěnu, kam dopadá příjemně teplé světlo. Na severní stranu, kam dopadá pouze rozptýlené chladné světlo je lépe použít krémový odstín.

Bílá se dřevem

Dřevo zmírní sterilní povahu bílé barvy a vytvoří dokonalou čistou krásu, kde vyniknou tvary nábytku i samotný materiál dřeva s jeho nádhernou strukturou.

Houzz

Bílá s výraznými barvami

Zářivě bílá je výbornou volbou pro eklekticky laděný interiér. Tvoří pozadí pro výrazné barvy, které díky bílé září a jsou jedinými akcenty v prostoru, které přitahují naše oko. Jakákoli jiná barva by celý dojem znehodnotila.

Houzz

Bílá všude dokola

Houzz

Na stěnách, stropě, nábytku. Bílý prostor je jako malířské plátno, které čeká na vás. Toto řešení můžete použít v moderním interiéru, ale také například chcete-li vytvořit interiér v tzv. skandinávském stylu. Čistota bílého prostoru působí jednoduše a minimalisticky. Toto řešení vždy bude působit elegantně, nikdy ne příliš luxusně. Avšak takový prostor bude bohatý na jas a světlo.

Jaký vybrat odstín?

Studená bílá

Výborná volba do moderních interiérů, působí čistě a nově. Chladný odstín bílé je však lepší použít do jižně orientovaných, sluncem přehřátých prostor, které tak mírně pocitově ochladíte.

Houzz

Slonová kost či krémová bílá

Houzz

Jde o teplé varianty bílé barvy, které prostor příjemně zútulní a proteplí dokonce i méně prosluněné severní prostory. Můžete v prostoru použít více odstínů bílé, tím vytvořit hloubku prostoru a přidat na atraktivitě.

Černá barva

Černá barva dodá prostoru sofistikovanou a elegantní povahu. Společně s výraznými barvami vytvoří dramatickou kombinaci. Dramatičtější než bílá se sytými barvami, která působí jemně a svěže. Jestli chcete vytvořit tzv. „wow“ efekt, rozhodně zvolte černo barvu! Jde s ní pracovat různými způsoby. Můžete ji použít na stěny, strop, podlahu, nábytek, doplňky. Meze vaší fantazii rozhodně neklaďte.

Máte-li strach z drsné povahy černé barvy, použijte tapetu, která je zpestřena lesklými černými plochami vzoru nebo je v ní zakomponován vzor v jiné barvě. Zde vidíte velmi jemné, elegantní a hravé řešení černé stěny.

Houzz

Černá a námořnická modř

Houzz

Kombinací těchto dvou barev docílíte intenzivního dojmu luxusu. Doplněné šedé tóny ještě umocní extrovertní bohatý styl.

Černá a žlutá

digsdigs

V přírodě i v městském prostředí nás tato kombinaci udržuje v pozoru a varuje před možným nebezpečím. V interiéru jde však o velmi dynamickou, atraktivní a stylovou kombinaci. Vyzařuje eleganci, která je na míle vzdálená nějakému nebezpečí.

Černá a oranžová

jaipupdate

Přírodní a velmi přátelská kombinace, která nám může evokovat podzim, budeme se v takovém prostoru však cítit skvěle po celý rok. Tlumený odstín oranžové dokáže utlumit také dramatičnost černé barvy a jejich kombinací docílíme klidného stylového prostředí.

Černá a zelená

Houzz

V kombinaci se zelenou barvou v odstínu jablka bude výsledný efekt velmi organický a příroda nás jemně obklopí. Použijete-li tuto kombinaci v jídelně, volte méně výrazný zelený odstín a neumisťujte ho příliš blízko jídelního stolu, ať se neprojeví na vašem jídle. To by se mohlo zdát mírně zelené a tak ne příliš chutné.

Černá a růžová

freshome

Jde o barevný pár výborný pro ladění do glamour stylu. Interiér v této kombinaci působí mladistvě a hravě. Skvělá volba pro pokoje mladých.

Černá a červená

Velmi moderní, temperamentní a stylová kombinace. Toto duo je velmi dráždivé a extrovertně volá okolo sebe. Pokud tuto kombinaci milujete, směle se pusťte do jejího použití! Jak vidíte, i z koupelny dokáže vykouzlit luxusní prostor. Tato kombinace není příliš vhodná do ložnic, protože se nejedná o variantu vhodnou k relaxaci a odpočinku. Tam ji použijte v menší míře.

truthestate

Černá a fialová

Tato kombinace skvěle jde ruku v ruce s moderním interiérem. S tmavou fialovou toto duo vytvoří elegantní a možná trochu tajemné prostředí.

guidinghome

Černá a tyrkysová

Černá výborně ladí s jakoukoli barvou, avšak pokud se jedná o tyrkysovou, něco na té kombinaci je… Teplé odstíny modré dokáží prostor projasnit a prohřát, působí velmi uklidňujícím a přátelským dojmem. Prostor působí jemně a něžně.

decoracion2014

Šedá barva

Neutrální šedá je směsicí černé a bílé. Málokdy ale vidíme opravdu skutečnou neutrální šedou barvu. To, s čím se setkáváme, jsou nekonečné odstíny teplých a studených šedých barev. Teplé mají podtóny do žluta či hněda a studené zase mají namodralou povahu.

Chladné odstíny mívají až téměř ledový nádech. Působí formálně, avšak úchvatně společně s bílou, béžovou a modrými odstíny. Někdy se mohou velmi blížit až světle modré.

Teplé odstíny šedé jsou vytvořeny díky přimíchání krémově bílé barvy do černé. Doplňte je krémovou nebo také žlutou, růžovou a přírodním dřevem.

houzz

Studený odstín světle šedé tvoří akcentní plochu v jinak hřejivě působícím moderním interiéru. Za toto chladná šedá vděčí teplému odstínu použitého dřeva, které v prostoru nad ní převažuje.

Šedá se objevuje v přírodě, proto dobře funguje s přírodními materiály, jako je dřevo, mramor a se zelení.

Narůžovělý odstín šedé působí moderně, ale i tak kuchyni zútulní.

houzz
houzz

Světle šedou barvu můžete použít k dekorování či na povrch nábytku před o stupeň světlejší šedé stěny. Tento odstín dodá interiéru sofistikovaný a jemný dojem.

houzz

Světle šedou kombinujte s výraznými sytými barvami. V kombinaci s bílou dostanete luxusní dojem, který vás pohladí.

Některé dřevěné plochy mohou mít šedý nádech. Je to velmi moderně vzhlížející varianta, která je vhodná jak do moderních interiérů, tak do venkovských, mořsky laděných i do skandinávského stylu. Skvělá volba jak v interiéru použít šedou a zároveň dodat přírodní strukturu a materiál.

houzz

Teplý tmavý odstín šedé dodá trochu dramatického efektu do prostoru, ale zároveň není příliš výrazný a křiklavý. Ve velkých tmavých plochách bývá ve většině případů lepší, když použijete takovýto teplý odstín šedé barvy, který prostor zútulní a prohřeje. Chladná tmavě šedá barva by působila příliš pochmurně.

houzz

Tmavě šedá barva může být neutrální, ale také nemusí. Je odvážnější než neutrální béžová a méně dramatická než černá.

Studená tmavě šedá. Tuto barvu je vhodné použít ke světle šedým stěnám pro vytvoření kontrastní plochy, která k sobě přitáhne pozornost. Světle šedé stěny působí vzdušně a křehce, tmavě šedý chladný akcent prostor zútulní a dodá mu smyslnost.

houzz

Nábytek. Tmavě šedý odstín je vhodné použít také na nábytku, dokonce i v kuchyni. Vysoký lesk studené šedé barvy dodá velmi moderní vzhled a dřevěný dekor v šedém odstínu s lehkým nažloutlým podtónem zase trochu přírodního elementu.

houzz
houzz

Jaký vybrat odstín šedé?

Šedá barva vůbec není tou nudnou, za jakou ji většina lidí považuje. Má spoustu odstínů, která dokáží vhodně reagovat na potřeby každého prostoru. Rozhodně neplatí sousloví „nudná šeď“. Šedá je synonymem pro styl, sofistikovanost a kouzlo. No posuďte sami.

Stříbrná

Velmi světlý odstín šedé působí až stříbrným dojmem. V dobře osvětleném prostoru budou působit až luminiscentní. V kombinaci s bílou vytvoří oslňující prostor, který je zároveň ale klidným místem. Rozhodně světlounce šedá v interiéru není za šedou myšku, ale za zdroj jasu a nositele pozitivní energie.

houzz

Středně šedá

houzz

Chladně vzhlížející odstín, který doplníte žlutou hřejivou barvou, se okamžitě probudí a vytvoří veselý prostor. Mnoho lidí má obavy z použití žluté barvy, ale pokud ji dáme do páru s šedou… Vidíte sami.

Šedobéžová

Samotná šedá barva může působit neinspirativně svou neutralitou. Přimícháme-li do ní béžovou, získáme příjemně teplý a útulně působící odstín, který vůbec nepůsobí fádně. Působí velmi elegantně, proto je vhodná jak do obývacích pokojů, tak do pracoven.

houzz

Přírodní šedá

houzz

Přírodní, protože ji v přírodě najdete v mnoha provedeních. Mnoho ptáků má peří v této teplé šedé barvě. I neživá příroda ji zahrnuje. Podívejte se na skály nebo oblázky v potoce. Všude uvidíte teplý odstín šedé barvy. Proč ji potom nevyužít i do našeho bytu? Zkombinujeme-li ji s přírodním dřevem, výsledný přírodní efekt je zaručen. Přidáme-li ještě nějaké syté barvy formou doplňků, budeme mít útulný a svěží domov.

Cínová

Šedá s příměsí malého množství bronzové barvy. Díky barvě příměsi bronzu působí tato barva útulně a hřejivě. Zkombinujte ji s několika výraznými barvami na doplňcích a získáte úchvatný výsledek plný hravosti a života.

houzz

Šedomodrá

houzz

Velmi chladná varianta šedé barvy. Má skoro až ocelovou povahu. Skvěle s těmito odstíny pocitově zchladíte přehřáté jižní prostory, kam slunce svítí po celý den.

Šedofialová

houzz

Skvělá volba pro neformální prostory. Takže při zařizování bytu, oproti formální šedomodré či šedočerné je vhodným útulně působícím akcentem.

Černošedá

Tmavá, uhlově šedá či kouřová šedá je velmi uklidňující. Je proto skvělou volbou do ložnice. Její nejhlubší tón vyzařuje eleganci. V kombinaci s bílou či krémovou a výraznými doplňky vytvoří velmi atraktivní celkový dojem. Ostatně stejně jako černá barva, ke které má hodně blízko.

houzz

Břidlicová

Někdy může působit nevhodně kombinování výrazných neutrálních barev. Pokud však použijete různé řešení povrchů a materiálů, budou spolu perfektně fungovat. Na tomto příkladu je kombinovaná barevná plocha se dřevem. Barva stěny se promítla do barvy pracovní desky, která je součástí dřevěného nábytku.

houzz

Decentní šedá

Výborná alternativa bílé barvy. Stejně jako ona tato šedá dokáže prostor opticky zvětšit.

houzz

Béžová

Béžová barva je považována za obyčejnou, poslušnou a klidnou barvu. Je však velmi podhodnocena. Působí na nás tak z důvodu, že ji často používáme jen jako výchozí neutrální barvu bez jakékoli další myšlenky o nějaký přesný odstín či tón. Ostatní barvy s ní mohou vypadat úžasně. Bývá bezmyšlenkovitě použitá do jakýchkoli prostor či bytů.

Béžová nemusí být tak nudnou barvou, jako z ní většina lidí dělá.

Odstín béžové nám dokáže totálně změnit náladu v místnosti. Pohybuje se v odstínech od krémové, přes odstíny s tóny do šeda a žluta či růžova, může být také v odstínu khaki i tmavší.

Teplé nažloutlé béžová vypadají skvěle s tyrkysovou, také v jejím odstínu „teal“ a s dalšími žlutomodrými odstíny. Čistá červená vypadá přímo úchvatně vedle béžové. Velmi elegantní a šik kombinace. Zkusit můžete také růžovou, nezáleží ani tak na jejím odstínu. Rozhodně chybu neuděláte.

Béžová je velmi oblíbená u tradičních stylů, ale i u moderně laděných interiérů. Využijete ji také u eklektického a bohémského stylu. V každém případě oceníte její krásu.

Teplý odstín béžové společně s výraznou červenou je úchvatná kombinace!

houzz

Béžovošedý odstín dodá chodbě na eleganci. Má velmi tradiční nádech.

houzz
houzz

Na této ukázce je krásně vidět, jak lze odstíny béžové vrstvit. Od hodně světlých béžových stěn po tmavou béžovou na doplňcích. Výsledkem je vzdušný a klidný interiér.

Velmi často se béžová barva používá jako neutrální. Můžeme ji však použít pro vytvoření akcentu. V tomto případě zdůrazňuje atypicky řešený tvar prostoru a jeho vzniklé šikminy. Dodá prostoru také hloubku.

houzz
houzz

Tento jemný a elegantní odstín béžové tvoří společně s krémovou barvou pruhy, které jsou nádhernou alternativou růžové či modré v dětském pokoji. Výsledek je velmi uklidňující a něžný.

houzz

Béžovorůžová dodá do prostoru chodby svěžest víc, než by to dokázal studený odstín šedé či její tmavší varianta.

Béžová všude dokola. Stěny a strop jsou světlejší než nábytek a obložení v dolní části stěn. Je to opačné řešení, než by to asi většina z nás udělala. Výsledek je však velmi svěží a moderní.

houzz

Světlé béžovou doplňte dalšími barvami a texturami v jemnějších i sytých barvách. Konečný výsledek bude mít blízko k tradičnímu i eklektickému interiéru.

houzz
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také