Nejčastější chyby při zařizování koupelny

Obrázky z časopisů, katalogů a webů vypadají často velmi lákavě a moderně. Ve většině případů mají ale za úkol především propagovat daný produkt či jeho výrobce.

Hotelová koupelna v Berlíně z pera designéra Karima Rashida. Pokud si nejste jisti, že vás koupelna časem neomrzí, nebo ji neplánujete za pár let vyměnit, vyhněte se raději extravagantním kouskům. Například těm co vidíte na obrázku. Patří spíše do hotelových pokojů. Tam je návštěvníci ocení a uvítají příjemné zpestření.

Maxidesign.cz

Při zařizování vaší koupelny se jimi můžete klidně inspirovat. Vězte však, že ne vše co se vám líbí v časopise oceníte také v každodenním životě. Nová koupelna nám bude sloužit desítky let a tak při jejím plánování dejte přednost funkčním řešením, praktičnosti a nadčasovosti. Extravagantní a barevně či graficky výrazná řešení patří spíše na toalety restaurací, hotelů a barů. Jednoduchou koupelnu můžete snadněji měnit a podle nálady doplnit barevnými ručníky, závěsem, obrázky, květinami či dalšími doplňky.

Zvládne to sami?

Decoesfera.com

Nevíte si rady ani po prolistování několika katalogů a časopisů? Pozvěte si na pomoc architekta a využijte jeho zkušeností. Na základě vašich požadavků (co by měla koupelna splňovat, kdo a jak ji bude využívat…) vám dokáže poradit a navrhnout možná řešení. Špatně a bez rozmyslu navržená koupelna může ve výsledku stát víc peněz než co byste investovali do jejího projektu. Architekt vám také pomůže sestavit, ujasnit a případně snížit celkový rozpočet. V našem článku JAK LEVNĚ ZAŘÍDIT KOUPELNU, nastiňujeme jak velké mohou být cenové rozdíly. Proč tedy část z ušetřených financí neinvestovat do kvalitního návrhu?

Skica koupelny architekta Martina Čeňka.

Martincenek.com

Pomoci vám může i zkušená prováděcí firma nebo interiérové studio. Jednoduchý návrh ze základní vizualizací zpracovávají také různá koupelnová studia. U nich si ale dejte pozor na odbornost a nestrannost. Často se v nich setkáte s lidmi, jejichž jedinou kvalifikací je, že umí ovládat daný software a znají sortiment prodejny. I přesto, že si říkají designér, od nich nečekejte víc než pěkný barevný obrázek.

Mýty o barvách

Domiwnetrze.pl

Mezi nejčastější omyly patří domněnka, že výrazná sytá barva celý prostor rozjasní a prozáří. Chyba. Syté barvy ve velkých plochách (je jedno jestli teple žluté, modré nebo zelené) světlo především ubírají. Vyvarujte se jich hlavně v malých koupelnách bez denního osvětlení.

Koupelna ve světlých barvách nemusí znamenat jen bílý obklad a dlažbu. V tomto rodinném domě jsou stěny obloženy skleněnými deskami a na podlahu je použitá dřevěná průmyslová mozaika. V kombinaci s velkým oknem směrem do zahrady působí interiér velmi čistě a svěže.

Archiweb.cz

Obklady ve světlých barvách lépe odráží světlo a vytváří dojem denního osvětlení. Prospějí především malým koupelnám.

Architekt-sladecek.cz

Zpestřit je můžete například barevnými ručníky, sprchovým závěsem nebo doplňky.

Architekt-sladecek.cz

Chcete-li koupelnu „rozsvítit“ použijte barvy světlé (bílá, krémová) nebo jemné pastelové odstíny. Pomoci vám také mohou lesklé plochy nábytku a zrcadla, která prostor opticky násobí a zvětšují. Bílá barva v kombinaci s leskem dokáže odrazit až 90% dopadnutého světla. Tmavá barva naopak světlo pohlcuje. Pokud vám bílá koupelna připadá příliš sterilní, není nic jednoduššího, než ji doplnit barevnými doplňky nebo menší částí barevného obkladu.

Syté a výrazné barvy sluší koupelnám s dostatkem denního osvětlení.

Insidecor.cz

Osvětlení a ventilace až jako poslední

Dombkova.cz

Většina naší pozornosti je zaměřena na výběr obkladů a sanity. Přitom volba správného osvětlení a odvětrání je základním kritériem pro příjemný pobyt v koupelně a její správnou funkci. Při podcenění nebo úplném zanedbání těchto spíše technických parametrů dostaneme tmavou, vlhkou místnost a v zrcadle uvidíme pomuchlanou tvář plnou stínů v podivných barvách namísto té naší skutečné. U světla není rozhodující pouze jeho dostatek (viz. článek OSVĚTLENÍ V KOUPELNĚ) ale také jeho barva. Především svítidla u zrcadla by měla mít zdroj simulující denní světlo tedy barvu teplotu bílou popř. studenou bílou. Rozhodně se ale vyvarujte zářivkám s namodralým podtónem (levným LED diodám). Make-up nanesený pod nevhodným světlem vypadá po opuštění koupelny nepřirozeně a přehnaně.

Tmavá koupelna nabízí intimnější relaxační atmosféru. Ta je v tomto případě podpořena několika druhy tlumeného osvětlení. Počítejte ale s tím, že v denním světle bude vaše líčení a barevné kombinace vypadat jinak. Řešením může být umístění toaletního stolku a velkého zrcadla do ložnice nebo šatny s dostatkem denního světla.

Dombkova.cz

Stejně je třeba rozlišovat a správně zvolit i mezi dvěma druhy ventilátorů. Axiálním a radiálním. I při stejném výkonu se každý hodí někam jinam. Radiální použijeme, potřebujeme-li vyvést vzduch do větší vzdálenosti. Hodí se např. u panelových domů, kde se vzduch odvádí stupačkou až nad střechu. Axiální spolehlivě poslouží tam, kde nemusíme vzduch odvádět příliš daleko. Využijeme je pro odvětrání rodinných domů a bytových domů s nižším počtem pater.

Tato koupelna nabízí oproti předchozí více světla. A to jak toho denního (prosklení směrem do ložnice), tak i umělého. Tohoto dojmu je také dosaženo také díky světlé podlaze.

Dombkova.cz

Velikost koupelny a rohová vana

Newwork.cz

Při návrhu vycházejte z velikosti koupelny. Do malé koupelny se nesnažte nacpat vše, co jste viděli v posledním katalogu. Raději si stanovte priority. Sprcha nebo vana? Toaleta nebo pračka? U velkých koupelen naopak využijte celý prostor a neskládejte zařizovací předměty jen podél stěn. Do prostoru umístěná vana nebo sprchový kout jsou ideálním a zajímavým řešením právě pro velké prostory. Zbavte se také mýtu, že rohová vana zabírá méně místa. Oproti klasické vaně je na délku kratší. Opačný rozměr má ale zase širší. Vždy záleží na konkrétní situaci. Podívejte se na příklady a posuďte sami.

Rohová vana většinou není vhodným řešením pro malé koupelny.

Lucie Surá

Nepraktická sanita

Vyvarujte se nepraktickým tvarům sanitární keramiky. Dnes trendová umyvadla na desku jsou pěkným a zajímavým řešením. Volte ale takové tvary, pod kterými se nebude držet voda a špína a jejich okolí se bude dobře čistit. Také příliš hranatý tvar toalety není příjemný k delšímu sezení. Pěkně bude vypadat, zvolíte-li do jedné místnosti zařizovací předměty z jedné série.

Architonic.com
Architonic.com

Prostor kolem umyvadel dosedajících na desku zaobleně se vám bude daleko hůře čistit než u umyvadel dosedajících kolmo .

Architonic.com

Pozor si dávejte na dimenzi odtoku u bezbariérových sprch a hlavic s tropickým deštěm. Bezbariérová sprcha je sprcha bez vaničky. Voda je odváděná vpustí zabudovanou přímo v podlaze. Pokud je vpust poddimenzovaná, nestíhá odvádět veškerou vodu a ta se pak dostává i na tu část podlahy, kde by už být neměla. Hlavice s tropickým deštěm vyžadují zase větší průtok vody, kterému by měla opět odpovídat dimenze odtoku.

K velkým hlavovým a stropním sprchám je nutné navrhnout také dostatečně velký odtokový žlab.

Wnetrzarium.pl
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také