Návrh koupelny

Chystáte se na renovaci nebo realizaci nové koupelny? Na následujících řádkách vás provedeme celým procesem návrhu, upozorníme na co si dát pozor a zhodnotíme varianty návrhu a realizace na klíč a svépomocí.

Lucie Surá

Jak postupovat při navrhování

Ať už budete celý problém řešit sami nebo si pozvete na pomoc odborníka, postup by měl být zhruba následující. Pro lepší představu si ho ukážeme také na konkrétním příkladu rekonstrukce koupelny ve zděném bytovém domě z 20. let.

Po návštěvě koupelnového studia ale padla volba na o něco dražší dlažbu fomátu 30×60 a zrcadla lepeného přímo na stěnu.

Lucie Surá
 1. Jako první budete potřebovat podklad dokumentující současný stav. Takovým podkladem je obvykle zaměření popř. projektová dokumentace bytu, kterou si ale ještě raději na místě s metrem v ruce ověřte. Pokud se pouštíte do celého projektu sami, zaměřte si rozměry místnosti, rozmístění oken a dveří, případné sešikmené části podkroví a hlavně umístění odpadů a rozvodů vody a elektřiny. V případě, že návrh bude zpracovávat architekt či projektant, zaměří si obvykle místo spolu s prohlídkou stávajícího stavu.
Lucie Surá
 1. Dalším důležitým krokem než začnete navrhovat je stanovení si vašich požadavků, představ a především priorit. Do koupelny 2×2 metry se vám určitě nepodaří umístit umyvadlo, vanu, sprchu, toaletu i pračku. Rozhodněte se dopředu čemu dáte přednost. Respektive co budete nevíce používat. Vanu využijí vodomilci a malé děti. Sprchový kout ocení především starší lidé a lidé se zdravotními potížemi. Toaleta v koupelně je vhodná nebydlí-li v bytě více než 2 osoby. V opačném případě potřebujete wc samostatné, nebo rovnou toalety dvě, více v článku Koupelna a toaleta dohromady. Další zařízením v koupelně pak může být např. bidet, pračka a kotel.
Lucie Surá
 1. Rozmístění předmětů je závislé od polohy hlavních stoupacích potrubí. Vodu, která je pod tlakem, můžeme dovést v podstatě kamkoliv. Horší je to s odpadem, který funguje na principu samospádu. Odpadní potrubí musí po celé své délce klesat k hlavnímu (stoupacímu) rozvodu a musí mít co nejméně odskoků a ohybů. Minimální spád připojovacího potrubí je 3%. Maximální doporučená délka je 4m (až 6m pokud je umožněno čištění a nejedná se o dopad wc). Potrubí od umyvadla, sprchy, a pračky má obvykle průměr DN 50mm. U záchodové mísy počítejte s odpadem průměru DN 100 až 150mm. Určující je umístění toalety co nejblíže stupačce. Nejčastěji se používá umyvadlo, které by mělo být nejlépe dostupné z celé koupelny. Připojovací potrubí můžete vést ve stěně nebo podlaze o dostatečné tloušťce. Ačkoliv se to může zdát jako zbytečná práce, nakreslete si (nechce zpracovat) několik variant a pak teprve posuzujte, která z nich bude ta nejlepší. Klidně i s odstupem času. Něco jiného je se bavit o hypotetických možnostech a nebo je vidět černé na bílém. Můžete zvolit třeba rychlou skicu na čtverečkovaný papír. Nezapomeňte také na správné osvětlení, více v článku Osvětlení v koupelně a dostatečné odvětrání. Až po vyřešení dispozice se pusťte do výběru konkrétních zařizovacích předmětů. Nemá cenu se dopředu zabývat tím jestli bude umyvadlo široké 50 nebo 55cm. Lepší je stanovit celkovou koncepci a pak hledat vhodné zařizovací předměty.
Lucie Surá
Lucie Surá
Lucie Surá
Lucie Surá
 1. Nyní je na řadě výběr povrchů, obkladů a grafického ztvárnění. K lepší představě vám mohou pomoci vizualizace nebo barevné pohledy zpracované projektantem. Případně můžete využít i některý z plánovacích programů, které na svých stránkách nabízí volně k užití jednotlivý výrobci. Ty jsou samozřejmě omezeny pouze na jejich sortiment. Ale i tak mohou pomoci.

Původním požadavkem byly také nízké náklady a nadčasová řešení, které se vyhne ostré barevnosti ale nebude jen černo-bílé.

Lucie Surá

První návrh tedy počítal s dlaždicemi běžného formátu (15×15, 20×20) v bílé a černé barvě, které bude doplňovat tyrkysově modrá.

Lucie Surá
 1. Důležitým bodem návrhu je také cenový rozpočet. Jen díky němu budete vědět na co stačíme a můžete si být jisti, že vám během rekonstrukce nedojdou finance.

Bude vás stát o něco více. Ušetří vám ale spoustu času a starostí. Dobrý architekt či projektant navíc dokáže díky své praxi poradit a navrhnout řešení, která by vás třeba ani nenapadla. A pokud to bude nutné dokáže i výrazně snížit rozpočet. Má zkrátka přehled a zkušenosti a je to na jeho práci znát.

Projektanta můžete využít pouze pro fázi návrhu a dál celou stavbu zadávat jednotlivým profesím sami nebo stavět svépomocí. Pokud ho ale navíc pověříte i dohledem nad prováděcí firmou (tzv. autorský dozor) nebo rovnou koordinací celé stavby, bude dohlížet nad prováděním na místě řešit vzniklé problémy.

Skříňka pod umyvadlo byla vyroben na míru. Celá koupelna čeká ještě na doplnění osvětlení. Skříňky do rohu vedle vany a skříně, která by zakryla kotel se zásobníkem. Pračka je umístěna v prostoru šatny.

Lucie Surá

Bílé plochy byly nakonec ještě ozvláštněny nepravidelným kladením dlaždic a doplněním menších čtverečků skleněné mozaiky ze stejné série.

Lucie Surá

Najmout si můžete také firmu, která zajistí vše od návrhu až po realizaci – tzv. na klíč. Vše bude probíhat v rámci jednoho smluvního vztahu, firma si bude sama řešit koordinaci stavby včetně veškerých profesí a subdodávek. Nebude tedy docházet ke zbytečným prodlevám a zpožděním. Ponese celou zodpovědnost, bude hlavním dodavatelem. Výhodou pro vás je jasný smluvní vztah a daná zodpovědnost. Nevýhodou může být chybějící nezávislý pohled. Takové firmy často pracují v zaběhnutých kolejích – materiálech, výrobcích a řešeních – na které jsou zvyklé. Ovšem neznamená to nutně, že špatných.

Při výběru firmy dodávající na klíč či architekta dejte na zkušenosti a doporučení známých a hlavně na své osobní sympatie při prvním setkání. Pár ušetřených tisícovek nestojí za to, abyste celý proces procházeli s někým, kdo vám není úplně sympatický. Vyžádejte si ukázky realizovaných projektů a dopředu chtějte vidět rozpočet a smlouvu se stanovenými termíny plnění. Solidní firma by také měla nabízet první konzultaci zdarma (nikoliv vyhotovení návrhů).

Rozhodli jste se zařídit vše sami. Poohlédněte se kolem sebe, poučte se u jiných a nasbírejte dostatek inspirace a hlavně informací (internet, knihkupectví, známí s podobnou zkušeností). Rekonstrukce koupelny není tak jednoduchá jak by se mohlo na první pohled zdát. K návrhu můžete využít již zmíněné programy a plánovače jednotlivých výrobců, nebo tzv. freewary (programy zdarma k užití – najdete např na slunečnice.cz)­.Chcete-li ušetřit peníze a máte dostatek času, můžete si celou přestavbu (stavbu) řídit a najímat jednotlivé profese a řemeslníky, či dokonce některé práce provádět sami. Předem se ujistěte zda nebudete potřebovat stavební povolení. Podívejte se na naše články o příčkách – Druhy příček dle materiálu. Stavební povolení ani ohlášení není nutné, pokud nezasahujete do nosných konstrukcí. Počítejte také s tím, že takovéto řešení bude časově daleko více náročnější.

Pokud patříte mezi zručné kutily, zvládnete jistě bourací práce, zdění nových příček, natažení omítky, obložení koupelny a výmalbu. Odborníků rozhodně přenechte rozvody vody, kanalizace a elektřiny, montáž sanity a osvětlení. K výpočtu topení přizvěte projektanta. Při stavbě svépomocí nezapomeňte také na hydroizolaci. Dnes se nejčastěji používají hydroizolační stěrky a nátěry.

Lucie Surá

Základní pravidla pro kvalitní návrh koupelny

 • Hlavním, nejpoužívanějším předmětem je v koupelně umyvadlo. Mělo by být lehce dostupné a mít kolem sebe dostatečný prostor. Min 55cm před umyvadlem a 45cm na každou stranu od osy umyvadla pro pohodlné pokrčení loktů.
 • Toaleta musí co nejtěsněji navazovat na svislé/hlavní kanalizační potrubí. Pro její umístění potřebujeme prostor min šířky 80cm (ideálně min 90) a před předním okrajem mísy nám musí zůstat prostor min 50cm. To samé platí pro bidet. Umisťujete-li oba předměty vedle sebe, postačí pro každý šířka 60cm.
 • Ve sprchovém koutě 80×80cm se rozhodně pohodlně neosprchujeme. Není vhodný ke každodennímu užití. Volte min rozměr 90×90cm a před ním pohnete manipulační prostor min 60cm. Minimální rozměry samostatných záchodů jsou 90×120cm při otevírání dveří ven a 90×150cm při otevírání dovnitř.
 • Samostatná toaleta potřebuje umývátko. Ideálním rozměrem je 100×150cm.
 • Rohová vana není prostorově úsporným řešením. Viz. článek Nejčastější chyby při zařizování koupelny.
 • Malý prostor opticky zvětšíte světlými povrchy, velkoformátovým zrcadlem nalepeným na stěně a kvalitním osvětlením.
 • Okno v koupelně zajistí nejen dostatek světla, ale i možnost přirozeného větrání.
 • Nezapomeňte na dostatečné a vhodné osvětlení a větrání. Viz. články Osvětlení v koupelně a Okna v koupelně.
 • Pračku můžete elegantně skrýt pod desku, ve které bude osazeno umyvadlo. Můžete ji také spolu s kotlem umístit do skříně, či výklenku.
 • Kotel (zvláště plynový) potřebuje přívod vzduchu. Výklenek by tedy měl být krytý perforovanými dvířky, dvířky s mřížkou nebo třeba žaluziemi. Popř. by dvířka nemusela sahat od podlahy až po strop.
 • Pozor na posuvné dveře. Obzvlášť na toaletě. Nejsou tak zvukově a pachově izolační jako ty se zárubněmi.
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také