Nábytek z palet: postřehy, tipy a rady

Mladí architekti – Ing. arch. Jan Fiedler a Ing. arch. Miroslava Padruňková, kteří se rozhodli zařídit si byt mimo jiné vlastnoručně vyrobeným nábytkem z palet, nám poslali své postřehy a tipy, jak na to jít: jak palety kupovat, upravovat a co se v praxi osvědčilo.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/27pew89ie­o4h46×nesd8gbhe­img8st0sa902u­clh.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„27pew89­ieo4h46×nesd8gbhe­img8st0sa902u­clh“ /> Jan Fiedler

Když jsme si zařizovali byt, nebyla možnost utrácet příliš mnoho peněz za nábytek a zároveň jsme chtěli mít doma něco originálního. Na internetu je k vidění mnoho příkladů, co všechno se dá z palet vytvořit. Nás lákalo především to, jak všechny kusy nábytku působí „provizorně“, ale zároveň velmi útulně. Díky paletovému nábytku se tak do bytu dostal i prvek masivního dřeva. Samozřejmě velkou motivací byl i dobrý pocit z něčeho, co si člověk – a architekt tím spíše, nejen sám navrhne, ale i vlastnoručně vyrobí.

  • Palety je nejlépe kupovat nové. Je k tomu několik dobrých důvodů – zkontrolujeme si, jestli nejsou napuštěny chemikáliemi, které by rozhodně nebylo dobré mít v bytě. Staré palety by mohly být kontaminované převáženým nákladem, dále bývají často rozlámané, špinavé či mokré.
  • U nových palet je nutné ověřit, zda jsou ošetřeny pouze tepelně, nikoliv chemicky. Většina prodávaných palet je ošetřená chemicky a výroben s vlastní sušárnou není mnoho. Palety tepelně ošetřené jsou označeny značkou HT (Heat Treatment). U europalety má tedy člověk díky normovému značení jistotu, jak je ošetřená. Pokud by se používaly jiné typy palet, je též vhodné zkontrolovat jejich označení/způsob ošetření dřeva.
  • Nosnost palet je mezi 1000 a 2000 kg, což je k danému účelu (výroba gauče nebo postele) více než dostačující.
  • Koupit nové palety v malém množství je velmi obtížné. Většina prodejců je ochotna jednat o objednávce pouze celých kamiónů. Navíc výrobny palet mají obvyklou otevírací domu do čtyř či pěti hodin odpoledne a pouze ve všední dny, což může působit při vyzvednutí palet problém. Doprava je možná obvykle taktéž až od objednávky většího množství. My jsme našli prodejnu v Lysé nad Labem, kde nám byli ochotni otevřít i v pátek v osm hodin večer při cestě na chalupu a byli schopni vyrobit na zakázku paletu jakéhokoliv rozměru. Palety měli čisté a rovné. Museli jsme jet nadvakrát, protože v Octavii kombi se dá uvézt maximálně tak šest palet naráz.
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/kj3llq8at­hk2v9renb9v7klmi­ybdtxs936jtbqr­0.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„kj3llq8­athk2v9renb9v7klmi­ybdtxs936jtbqr­0“ />

Z europalet vznikla i dvojpostel.

Jan Fiedler
  • Palety jsme pouze obrousili elektrickými bruskami (my jsme na to měli nástavce na vrtačky, ale lepší je např. vibrační bruska). Na jedné paletě mohou být i tři různé druhy dřeva, každý je jinak tvrdý a s jinou kresbou. Nejčastěji je používáno smrkové dřevo, v menší míře pak borovice, či jiné dřeviny (ovocné stromy, olše). My jsme to zbytečně přeháněli s pečlivým broušením spodních částí palet a vnitřků (brousili jsme celkem 8 velkých a 6 malých europalet), což zabralo dva celé víkendy. Ale podle mého názoru a zkušeností má opravdu smysl více brousit pouze ty části, které jsou viditelné, či by u nich hrozilo zadření třísky.
  • Někdo paletu rozebere a sešroubuje jí rovně – ale my jsme to nedělali. Připadalo nám, že když už jsme se rozhodli pro využití palet, tak součástí toho celého vtipu je i ta surovost a trocha nepřesnosti.
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/ln5aq3ih8×fdjq5zxhu­veed5bicyafge­ypne01c1.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ln5aq3i­h8×fdjq5zxhuve­ed5bicyafgeyp­ne01c1“ />

Autenticitu původu nábytku dotváří značení palet.

Jan Fiedler
  • Zespodu palet jsou nalepeny filcové čtverce (prodávají se v každém hobby marketu), aby se nepoškrábala podlaha. Nijak jsme palety dále neošetřovali. Doposud jejich dřevo nežloutne a až začne, tak možná použijeme jemnou bělicí lazuru pro zachování světlého odstínu.
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/04/­730/bmrsfstrbo­a71fini407r2e­rymwv5snvk5tox­dep.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bmrsfst­rboa71fini407r2e­rymwv5snvk5tox­dep“ />

Světlé dřevo palet, stříbřitě šedá na látce sedáků a množství polštářku s akcentem angreštové barvy. Dohromady velmi svižný, ale zároveň klidný a sjednocený vzhled podtržený kombinací zeleného koberce a podlahy ze světlého dřeva.

Jan Fiedler

Orientační náklady na gauč, taburet a stolek vychází kolem 8 tisíc Kč (práce a zděděné matrace na sedáky nejsou započítány).

  • Po více než roce užívání paletového nábytku jsme s ním celkově opravdu velmi spokojeni. Všechen nábytek, který jsme vyrobili, funguje skvěle, a když se sejdou větší návštěvy, je sezení na paletovém nábytku a na dalších dokoupených sedácích ideální.
  • Cena je proti kupovanému nábytku výrazně nižší, ale úplně zadarmo to není. Jedna paleta stojí kolem 250 Kč. K celkové ceně všech palet, které si koupíme, je pak potřeba připočítat ještě cenu skla na stolek, textilie, kterými jsme potahovali jednotlivé kusy třídílných matrací, ze kterých jsou vyrobeny sedáky na gauč a taburet, potom kolečka ke stolku a také cenu všech spotřebovaných brusných kotoučů a dalšího nářadí. A když bychom chtěli spočítat úplně všechno, musí se započíst i doprava za převážení palet. Protože většinou je neseženete přesně tam, kde je potřebujete mít.
Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také