Nábytek určený pro učení a hru dětí

Mnohdy si rodiče myslí, že učení a hra se navzájem vyrušují a nejsou efektivní. U menších dětí jde o přesný opak, hra je zde nejlepším způsobem učení a proto je nábytek pro nejmenší často určený k oběma činnostem zaráz.

Shutterstock.com

U dětí školního a vyššího věku je však nutné tyto 2 činnosti prostorově oddělit a umožnit dítěti co největší klid a pohodu pro soustředěné učení či plnění školních povinností.

V každém věku k těmto dvěma činnostem neodmyslitelně patří dětské židle a stoly mnoha typů, právě tyto skupiny nábytku bývají často zanedbávány a nepřikládá se jim taková důležitost v českých domácnostech, jako lůžkovému nábytku nebo doplňkům pokoje. Jak by tedy měl správně vypadat funkční a zdravotně nezávadný pracovní prostor pro děti?

Stolový nábytek

Foorni.pl

Dělíme jej především dle věku dětí tak, aby pro ně byl ergonomicky vhodný. Děti si své návyky často tvoří již od útlého věku a není lehké je později přeučovat a měnit. Nevhodně zvolený stůl s židlí mohou zapříčinit hrbení se u práce či hry, špatné prokrvování dolních končetin a celkovou únavu z nepohodlného poposedávání či obtížného soustředění na danou činnost. S tímto typem nábytku je pevně spjata také problematika dostatečného osvětlení pracovní plochy.

Hrací stůl pro děti předškolního věku

U tohoto typu stolku hlídáme pouze, aby výška odpovídala pohodlnému sezení dítěte. Slouží k občasnému malování, tvoření nebo ke hře více dětí. Měl by být přístupný minimálně ze dvou stran pro dostatek prostoru. Musí odpovídat všem bezpečnostním pravidlům a zásadám dětského nábytku.

Shutterstock.com
Tip:

Různobarevné židličky stejného tvaru budou pro dítě zábavné a celkově zpestří celý prostor pokoje.

Stůl pro děti školního věku

V této kategorii hrají největší roli výškové parametry stolu, které musí odpovídat výšce a věku dítěte. V ideálním stavu má dítě pohodlně opřené lokty v přímém sedu tak, aby obě nohy ze židle dosáhly na podlahu. Poloha loktů na pracovní ploše je velmi důležitá pro uvolnění zápěstí a celé paže při kreslení či psaní.

Kettler.cz
Tip:

Skvělým řešením jsou stoly ze skupiny tzv. rostoucího nábytku. Je zde velmi snadné změnit výšku celého stolu i polohu stolové desky pro pohodlnější a zdravější vykonávání činností spjatých s učením. (viz. článek Rostoucí nábytek)

Výběr stolu není příliš efektivní, pokud k němu nemáme vhodnou pracovní židli a dostatek úložných prostor v bezprostřední blízkosti.

Stůl pro studenta

Zde má dítě výšku téměř jako dospělý člověk a drobné odchylky nám pomůže vyřešit kvalitní polohovatelná pracovní židle. Správná pracovní plocha studentského stolu by měla být minimálně 50 × 80 cm. Musíme zde počítat s umístěním stolního počítače nebo notebooku a jiných elektronických přístrojů (tiskárna, kopírka, hudební souprava atd.). Přibývá zde mnoho dalších činností, které člověk u stolu vykonává a proto je potřeba také navýšit kapacitu úložných prostor navazujících na pracovní plochu.

Zakazkoveinte­riery.cz
Hitmeister.de

Hlavním faktorem výběru je zde kvalitní konstrukce, materiál a design stolu. Pak záleží jen na prostorových možnostech uživatele, aby si zvolil správný typ stolu (samostatně stojící v prostoru pokoje, rohový stůl, běžný stůl ke stěně, stůl se zaobleným tvarem atd.).

Huisenthuis.nl

Sedací nábytek

Do vybavení dětského pokoje nesmí chybět pracovní židle. Pokud máme dostatek prostoru, můžeme sem zařadit i různý doplňkový sedací nábytek určený spíše pro zábavu. Jsou to například sedací pytle, křesílka, malé sedačky nebo velké polštáře určené k sezení a hraní si na zemi.

Pracovní židle

Moll.sg

Kvalitní pracovní židle je u dětí velice důležitý prvek především pro správný vývoj páteře. Nepohodlná, nebo ergonomicky nevyhovující pracovní židle dítě nutí do kulatého sedu nebo naopak do prohnutí páteře při práci a má na vývoj špatný vliv. Opravdu kvalitní pracovní židle nejsou levnou záležitostí, proto málokdy patří do vybavení dětského pokoje běžné české domácnosti.

Stejně jako u stolů, je zde nejlepším řešení tzv. rostoucí nábytek. V tomto případě je možné pohodlně na židli měnit výšku sedáku i opěrky přesně na potřeby malého uživatele.

Co je důležité dodržet pro zdravé sezení?

Detsky-pokoj.bydleni­prokazdeho.cz

Chodidla musí být při sezení celá na podlaze, koleno s lýtkem svírá úhel 90°. V opačném případě dochází ke špatnému prokrvování dolních končetin.

Záda jsou opřená o opěradlo židle od beder až po krční páteř, jde o mnohem pohodlnější sezení a zamezuje dítěti v hrbení se nebo v jiných nestandardních polohách sezení.

Lokty jsou opřené pohodlně o pracovní plochu stolu, svírají úhel 90°. Opět to nutí tělo k přímému sedu a odlehčuje se zápěstí pro snadnější psaní a kreslení.

Opěrky hlavy a předloktí nejsou nutnou součástí kvalitní pracovní židle, ale jsou velmi praktické pro starší děti, které tráví u pracovního stolu většinu dne. Zmenšují zatížení páteře a umožňují krátký odpočinek při delší práci.

Tip:

Pokud dítěti chybí pár centimetrů mezi chodidly a podlahou při nejnižší nastavitelné poloze židle, pomůže nám podložka pod nohy.

Nabytek-dekorace.bydle­niprokazdeho.cz

Neobvyklé typy sezení u psacího stolu

Sears.com

Klekačka je neobvyklým řešením zdravého sezení při práci. Je zde omezená možnost pohybu a páteř je v naprosto přirozeném tvaru, jde o aktivní sezení, při kterém je zapojeno mnohem více zádových svalů. Pro delší sezení může být ale nepohodlná.

Modernibyt.du­mabyt.cz

Sezení na gymnastickém míči už není novinkou, ale stále zůstává zdravou variantou sezení. Pro děti není příliš vhodná kvůli nestabilitě míče. Je zde ale poměrně nová úprava tohoto sezení, která se díky své konstrukci stává stabilnější a proto i bezpečnější.

Doplňkové sezení

U dětí jsou nejoblíbenějším typem sedací pytle všemožných barev, tvarů a materiálů. Jde o příjemný doplněk dětského pokoje, vhodný ke hře dětí.

Pekny-nabytek.cz
Sakypaky.cz
Michaela Kubátová

Další podobné články

Přečtěte si také