Musí být trouba ve výšce očí, jak velí současný tr

Názory na to se rozcházejí. Jsou skupiny lidí, kteří by nedali dopustit na klasické uspořádání s troubou pod linkou, jiní oponují, že kdo to zkusil moderněji, ten už nebude chtít jinak.

Nábytek Hanák

Je fakt, že na způsob “po staru” je drtivá většina z nás zvyklých. Je to dáno řešením, které mělo svou logiku už od dob samostatných sporáků, kde to jinak ani nešlo uspořádat. Logicky potom, když přišel vynález vestavného spotřebiče, uspořádání kopírovalo starý styl.

Kdo má doma 15–20 let starou troubu, bude mít ovládání varné deky na čílku trouby, tedy společné ovládání desky a trouby. To už dnes už téměř nelze koupit, i když podle mnohých to mělo neocenitelné výhody.

Museli jste se sice k troubě ohýbat, ale zato jste dostali varnou desku bez ovládacích prvků. Což je výhodné, protože to usnadňuje údržbu, máte více místa na samotné vaření. A navíc, drtivá většina lidí používá varnou desku podstatně více než troubu.

Trouba ve spodní skřínce se umisťuje tam, kde to místo nedovolí jinak

Ikea.com

Klasické řešení je také výhodné, pokud musíte šetřit místem. V půdorysu spodních skříněk se najde na troubu přece jen více prostoru a horní pozice můžete využít pro uložení porcelánu či pochutin.

Jinak je ale pravda, že umístění trouby “ve výšce očí” má hodně výhod. Pokud máte malé děti, nehrozí popálení. Ne proto, že by se spálily o dvířka, protože slušná trouba už zvenčí nepřipomíná kamínka, ale děti v náhlém vyšinutí mysli jsou schopné troubu za provozu otevřít a popálit se.

U minikuchyňky to ani nelze jinak, pokud už na troubě budete trvat

Ikea.com

Jen pozor, až vám budou v kuchyňském studiu vyrábět návrh rozmístění spotřebičů. Trouba by měla být tak vysoko, abyste se nemuseli shýbat, ale jen tak vysoko, aby bezpečně dosáhli členové rodiny nízkého vzrůstu.

Hodně se osvědčilo troubu zvednout jen spodní hranou na úroveň pracovní desky. Tak do trouby dobře uvidíte, lehce můžete manipulovat s obsahem, dobře do ní uvidí malí i velcí.

Marek Burza

Další podobné články

Přečtěte si také