Mramorová pracovní deska

Krása a originalita mramorové pracovní desky je vykoupena její náchylností. Mramor je porézní a nasákavý, proto je jeho použití v kuchyni diskutabilní. Čemu se vyhnout, aby nedošlo k nezvratnému poškození? Dejte si pozor !

Mramorová pracovní deska se zástěnou z mramoru

Sykora.eu

Mramor je přírodní ušlechtilý materiál s nezaměnitelnou strukturou a luxusním vzhledem. Má výsadní postavení v rámci kamenných desek. Kromě kuchyní se v největší míře používá v koupelnách.

Vlastnosti

  1. Odolnost vůči vysokým teplotám, až do 120 ˚C
  2. Široká škála druhů a barev
  3. Originalita a nezaměnitelnost
  4. Žáruvzdornost

Cena pracovní desky ze žuly: od 5.000 Kč za běžný metr

Při použití mramoru na kuchyňskou desku musíme počítat s faktem, že exkluzivní vzhled tohoto přírodního materiálu je vykoupen jeho vysokou choulostivostí. Jedná se především o kyseliny a agresivní látky, běžně používané v kuchyni, jako třeba citrón, ocet, víno, zeleninové či ovocné šťávy. V porovnání se žulou zaostává. Žula je tvrdší o několik tříd. U mramoru činí třída tvrdosti stupeň 3. chemikálie, hlavně ty, s kyselým základem způsobují nevratné naleptání leštěného povrchu. Při rozlití vína ho povrch mramoru absorbuje jak houbička a už se ho jen tak nezbavíme. Oprava je sice možná, ale hodně nákladná.

Nezaměnitelná kresba mramorové pracovní desky

Robindegroot.ca

Rozměr desek je různý, vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, pohybují se kolem rozměru 120 cm x 250cm. Nejčastější síla je 2 nebo 3 cm, ale je možná i větší.

Co se týče opracování hran, instalace dřezu či varné desky, mramorová pracovní deska vykazuje stejné možnosti jak žulová. Dřez může být montovaný zespodu, do roviny nebo shora. Hrany můžou být opracovány stejně u přírodního tak i u umělého kamene.

Nemusíte přemýšlet, kolik stupňů má rozpálený plech, protože deska to určitě zvládne. Při správném zacházení vydrží desítky let. Pro údržbu platí stejná pravidla jak pro žulovou desku.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také