Mozaika v kuchyni

Žádný jiný obklad se netěší takové oblíbenosti napříč staletími jako právě mozaika. Používá se již od dob starověku, přesto je i dnes velmi oblíbený a zároveň moderní. Jaké jsou v současné době dostupné druhy mozaiky a hodí se pro použití v kuchyni?

Shutterstock.com

Oživí interiér

Obklad z mozaiky obvykle patří mezi výrazné prvky v interiéru, které ho velmi zpestří a oživí. Nejinak tomu bývá i v kuchyních. Je proto důležité ho rozumně sladit se stylem vaší kuchyně, především pokud máte kuchyňskou linku zhotovenou ve výrazných barvách.

Zde je například velmi dobře zkombinovaná barva mozaiky s barvou kuchyňského nábytku, což působí velmi efektně. Zároveň je mozaika zhotovená se zajímavým přechodem a stává se tak opravdu zajímavým designovým prvkem interiéru.

Shutterstock.com

Jak správně kombinovat

Elegantně sladěná mozaika s barvou kuchyňské linky, výsledek působí velmi příjemně.

Shutterstock.com

Obecně platí, že výrazná kuchyňská linka si zaslouží mozaiku umírněnější v jemných odstínech, zatímco linky v tlumených či přírodních barvách si mohou dovolit výrazné až pestrobarevné mozaiky. Můžete ovšem zkombinovat také nenápadnou kuchyňskou linku s jednoduchým vzorem mozaiky v jemných barvách a výsledek bude působit velmi elegantně. V opačném případě, kdy byste rádi měli jak linku, tak mozaiku v pestrých barvách, sáhněte raději po spolupráci s odborníkem.

Opět jemná kombinace ve světlých odstínech, celá kuchyň působí velmi svěžím dojmem.

Shutterstock.com

Zde byl k výrazné lince vhodně zvolen obklad v černobílých barvách, přesto by měl být o trochu méně „strakatý“ a výsledek by působil lépe.

Kuchynejinak.cz

A co údržba?

Mozaikový obklad je přirozeně trochu náročnější na údržbu než běžné obklady. Je to dáno větším množství spár, ve kterých mohou ulpívat nečistoty. Je proto třeba zvolit kvalitní materiál spárovací hmoty, aby se dal snadněji omývat. Některé mozaiky mají také hrubší povrch, který se může hůře čistit,na druhé straně bývají mozaiky často pestré a vznikající nečistoty na nich nemusí být tolik vidět (oproti velkoformátovým hladkým obkladům). Rozdíly v náročnosti čištění se tedy odvíjí od konkrétního provedení mozaiky a nejsou natolik hrozivé, abyste se kvůli nim museli nechat odradit od jejího použití.

Z hlediska údržby bohužel není příliš vhodné obložit mozaikou pracovní desku, neboť je mnohem více namáhána kuchyňskými pracemi.

Fingres.cz

Materiálové varianty

Někteří výrobci nabízejí mozaiky, které kombinují několik druhů materiálů. Zde je například kombinace skla, dřeva a kovu. Takové mozaiky se však bez speciální úpravy hodí spíše do méně náročných provozů z hlediska vzniku nečistot a míry působící vlhkosti, neboť jsou rozdílně odolné.

Maag-czech.cz

Mozaiku si můžete vybrat v několika různých materiálech, musíte však myslet na to, že mají různé vlastnosti. Liší se především z hlediska provedení a údržby. Klasické mozaiky z keramiky, skla či kamene jsou dnes doplněny o dřevěné a kovové provedení.

Mezi nejběžněji používané mozaiky patří mozaiky keramické. Jsou velmi dobré z hlediska údržby a jsou k dostání v mnoha barevných kombinacích. Svými vlastnostmi se podobají klasickým obkladům.

Keramická mozaika bude působit velmi zajímavě, pokud zhotovená z dílků s různými povrchovými strukturami.

Asso.cz

Keramická mozaika nemusí být nutně tvořena čtvercovými či obdélníkovými díl­ky.

Hgtv.com

Dalším nejčastěji používaným druhem jsou mozaiky skleněné. Jsou prakticky nenasákavé a tudíž velmi vhodné pro použití v kuchyňských prostorách. Pokud jsou tvořeny z průhledného skla, působí velmi zajímavým dojmem díky své „hloubce“ a pokud jsou v lesklém provedení tak opticky zvětšují prostor kuchyně.

Typická průhledná skleněná mozaika vytvářející zajímavý dojem „hloubky“, navíc je obohacena perleťovým nádechem.

Mojdom.zoznam.sk

Ani skleněná mozaika nemusí být tvořena jen pravoúhlými dílky. Zde jsou navíc efektně zkombinovány různé povrchové úpravy skla.

Porcelanosagru­po.cz

Kamenné mozaiky vynikají svým přírodním dojmem. V kuchyňských prostorách však jejich použití není tak běžné, což je způsobeno tím, že kámen je jako materiál velmi nasákavý a hůře tak odolává působení vlhkosti vznikající během vaření. Lze však tuto jeho vlastnost eliminovat nanesením kvalitní impregnace.

Kamenná mozaika bude velmi dobře ladit s přírodní kuchyňskou linkou v dekoru dřeva.

Stylainterier.cz

Kamenná mozaika také dobře vynikne v kombinaci se světlou kuchyňskou linkou.

Kamenneobklady­adlazby.cz

Další přírodní variantou mozaiky je mozaika dřevěná. Pro použití v kuchyni je potřeba ji stejně jako kamennou mozaiku kvalitně naimpregnovat. Bude jistě zajímavým oživením vaší kuchyně, je však třeba ji vhodně sladit s materiálem linky, který by spíše neměl být v dekoru dřeva, aby vám nehrozilo překombinování.

Dřevěná mozaika může být ve stejném rastru jako keramická či skleněná.

Mozaiky.eu

Relativní novinkou a zároveň velmi moderním řešením je mozaika kovová. V použití v kuchyňských prostorách je nejvhodnější nerezové provedení, které odolává zvýšené vlhkosti. Tato mozaika vyžaduje zvýšenou opatrnost při jejím čištění, neboť můžete mechanicky narušit její povrch.

Kovové mozaiky se vyrábí ve stejném rastru jako běžné keramické či skleněné.

Studiobyvania.sk

Kovové mozaiky mohou také tvořit velmi netradiční vzory. Takové extravagantní provedení jistě ocení skuteční milovníci designu.

Siko.cz

Ceny jednotlivých typů mozaiky

Keramické a skleněné mozaiky se pohybují v podobných cenových relacích. Nejnižší ceny začínají kolem 300 Kč/m2, je však třeba počítat s tím, že to jsou mozaiky jednoduché, často jednobarevné a bez zajímavých povrchových úprav. Chcete-li mozaiky nápaditější a více designové, budete si muset připlatit, průměrné ceny takové mozaiky se pohybují mezi 1000 – 2000 Kč/m2, ale mohou vystoupat až k 7000 Kč/m2 a někdy i výše, pokud se jedná o opravdu unikátní mozaiky (z netradičních tvarů se speciálními úpravami povrchu).

Mozaiky kamenné, dřevěné a kovové se pak také pohybují v podobných úrovních a jsou obecně dražší. Nejnižší ceny za tyto mozaiky začínají kolem 2000 Kč/m2 a nezřídka se mohou vyšplhat až k 10 000 Kč/m2. Nezapomeňte, že se liší ceny u různých výrobců a dodavatelů, takže si před pořízením mozaiky důkladně zkontrolujte, zda jste si vybrali tu nejlepší cenu. Někteří výrobci také vyhlašují různé akce na určité druhy mozaiky, které pak můžete pořídit za velmi přijatelné ceny.

Tip:

Pokud vás zajímá, jak si mozaika stojí v porovnání s ostatními obklady, přečtěte si článek Cena obkladů do kuchyně.

Zkušenosti čtenářů

Uživatel bbn na portálu modrastrecha.cz: Měla jsem v předcházející kuchyni bílou mozaiku za celou kuchyní, při spárování jsme si vybrali speciální spárovačku, která je extra odolná. S dvěma dětmi vařím každý den, takže jsem mozaiku nijak nešetřila, ale stačilo jednou za týden vzít houbičkou se saponátem a bylo vyřešeno.

Uživatel Jarkab1 na portálu baby-cafe.cz: Problém při údržbě se objeví, pokud ti – stejně jako mě – obkladač nepoužije speciální spárovačku pro kuchyně a nebo se to musí nějak přelakovat, prostě mi ta mastnota, co odlétne z pánve rozleptává spáry, takže jsou tím tukem nasáklé,normálně bych je prstem vyškrábla.

Tyto zkušenosti jasně deklarují nutnost věnovat opravdu zvýšenou pozornost výběru spárovací hmoty. Pokud vaši mozaiku svěříte do rukou odborníkovi, nezdráhejte si také překontrolovat, že používá vhodnou spárovací hmotu a nesnaží se na pracech ušetřit.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také