Montáž dřezů

Kuchyňské dřezy je možné montovat několika způsoby, záleží především na materiálu pracovní desky. Obyčejně je dřez určen pro jeden typ montáže, ale existují i modely, které lze instalovat více způsoby.

Drezy-kuchynske.info

Horní montáž

Jedná se o tradiční a nejčastěji používaný typ montáže. Je vhodný pro všechny druhy pracovních desek, obnáší nejjednodušší a rychlou instalaci. Dřez se vkládá shora do výřezu v pracovní desce. Uživatelům může vadit fakt, že nečistoty, které se zachytávají za okraj dřezu, se nečistí snadno.

Drezyonline.sk

Spodní montáž

Spodní montáž je obyčejně volbou náročných zákazníků, se smyslem pro praktičnost a design. Je možné ji realizovat do všech typů pracovních desek kromě klasické dřevotřískové (4 cm vysoké). Hodí se především ke kamenným, keramickým či skleněným deskám. Dřez se připevňuje pomocí speciálních úchytů zespodu, zapečetí a vyspáruje se těsnícím materiálem. Lem dřezu je tvořený pracovní deskou. Výhodou je fakt, že uživatel nemusí pracně mít nečistoty kolem vany a cokoliv z pracovního prostoru kolem lehce shrne do prostoru dřezu.

Drezyonline.sk

Montáž do roviny – integrovaný dřez

V tomto případě jde o poměrně náročný způsob zabudování. Lem dřezu se zapustí shora do drážky vyfrézované v pracovní desce a spájí se pomocí mechanických úchytů těsnícím silikonem. Montáž je určena pro speciálně upravené typy dřezů. Instalace do roviny je vhodná pro pracovní desky z kamene, kompozitních materiálů, také v některých případech u keramiky (záleží od výrobců, existují firmy, které montáž do roviny u keramiky zásadně neprovádějí, hlavně u minimální tloušťky pracovní desky).

Drezyonline.sk

Plusem je hladký design, protože deska a dřez jsou v jedné rovině, bez jakýchkoliv rušivých hran. Pamatujte ale na to, že nikdy nelze udělat 100% rovinu mezi oběma materiály. Nevýhodou je drobný spoj mezi něma.

Přesahovaný

Instalace je vhodná pro všechny typy pracovních desek. Jde o naložení dřezu shora, kdy horní lem dřezu vytvoří na desce pouze nepatrný přesah (vysoký jen tloušťkou plechu). Dalo by se říct, že jde o levnější a nenáročnou alternativu integrovaného dřezu. Dřezy mají speciální plochý okraj, aby rozdíl mezi lemem a deskou byl co nejméně patrný.

Drezyonline.sk

Celoplošný

Jedná se sice o tradiční, ale dnes poměrně zastaralý typ montáže. Dřez nahrazuje pracovní plochu v celé své šířce a ploše nad skříní. Obyčejně má šířku 60 cm.

Drezyonline.sk

Modulový

Dřez se orientuje zády ke stěně, nebo jiné přepážce a montáž probíhá bezprostředně na spodní skříň. Pracovní deska musí příléhat k okrajům dřezu, který se nijak neupevňuje. Je fixovaný svou větší tíhou a přiléhavostí desky. Tento typ instalace je vhodný pro kameninové desky, u volby dřevěné je nutná precizní izolace okrajů.

Kuchynsky-drez.cz
Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také