Mikrovlnky

Než koupíte mikrovlnku, ujistěte se, zda ji opravdu potřebujete. Jsou lidé, kteří rozdělují život na čas před mikrovlnkou a po ní. Neumějí si život bez ní představit. A pak lidé, kteří ocenili i tu jednodušší mikrovlnku, která umí jen ohřívat a rozmrazovat. A nakonec je tu menšina, která se naučila v ní i vařit a péct.

Pokud nejste technický inovátor, klidně si pořiďte tu nejlacinější mikrovlnku. Poslouží jako němý sluha. Zapomněli jste včas vytáhnout rohlík na svačinu do školy z mrazáku? Tak ho zavlňte na 15 vteřin na plný výkon a můžete mazat. Potřebujete rozehřát máslo na polití brambor? Necelá minutka v troubě to udělá za vás. Nemusíte ohřívat celý hrnec polévky, když přijdete po odpolední směně domů, stačí ohřát jen jednu naběračku přímo v talíři.

Opravdu můžete mít mikrovlnku s tím nejjednodušším mechanickým ovládáním za tisícovku. Problém je v tom, že u trouby musíte stát a počítat vteřiny a minuty, protože vestavěná minutka je jen velmi orientační. A kouzlo práce s mikrovlnkou spočívá v úspoře času a automatizaci potřebných technologických postupů.

Dnes už i levné trouby v cenách kolem dvou tisíc korun mívají předprogramované programy pro snažší vaření (Amica)

Několik důležitých tlačítek

Zkuste najít model, který bude mít displej a nabídne základní „vyšší“ funkce. Například něco jako Quick Start pro maximální ohřev po dobu minuty. Nebo možnost rozmrazení podle váhy. Pak už lehce naučíte členy rodiny, že například čtvrtku chleba rozmrazíte tak, že ji ohřejete jako 200gramovou surovinu. Anebo že dvě kuřecí prsa můžete rozmrazit třeba na 400 gramů a potom je nechat v pokojové teplotě, aby „došla“. Naučíte se rozmrazováním surovinu nepoškodit.

Záleží už jen na vás, jakému designu dáte přednost a zda půjdete po zavedených značkách (AEG)

Tato doporučení berte s rezervou, všichni víme, že rozmrazení masa je ideální v lednici, kdy dochází k velmi pozvolnému procesu. Jenže život přináší momenty, kdy se ne všechno daří jen podle toho nejlepšího vzorce.

Kombinace

Zatímco základní mikrovlnky koupíte od jednoho do tří tisíc korun, ve vyšších cenových relacích najdete kombinované přístroje. Většinou se nabízí kombinace ohřevu mikrovlny + gril + horký vzduch, případně jen mikrovlny s grilem.

Mechanické ovládání: to nejjednodušší a nejlevnější, co můžete mít. Ale na chalupě i tak poslouží (Zelmer)

Nedělejte si však iluze o tom, že grilem vykouzlíte na jídle kůrku. Je možná tak dobrý jen na trošku zabarvení povrchu vařené potraviny. Více využijete spíš horký vzduch, kdy vlastně pečete přirozeně a občas potravinu „pošťouchnete“ mikrovlnou. Takto lze s úspěchem upéct třeba bochníček sekané.

Když vařit, tak jedině s crispem

Mikrovlnky s funkcí crisp lze jako jediné označit pojmem multifunkce. Když už někdo touží po skutečně multifunkčním přístroji, ale nestojí o klasickou troubu, tady má prostor se realizovat. Crispový talíř totiž umožňuje surovinu péct i ze spodní části – to jiné mikrovlnky neumějí. Takže tady uděláte dobře klasické kuře, ale i vanilkové rohlíčky nebo štrúdl.

Princip mikrovlnné trouby

Záleží na tom, jaký model si vyberete, cena se pohybuje zhruba mezi pěti a deseti tisíci korunami, ty nejpokročilejší mají dokonce možnost vařit i s párou.

Jakou velikost

Za standardní velikost pro čtyřčlennou rodinu se považuje objem dvaadvacet litrů a průměr talíře dvacet osm centimetrů. Menší a levnější přístroje mají objem osmnáct litrů a talíř o centimetr až dva menší. U rozměrných multifunkčních trub však velikost otočného talíře dosahuje až čtyřiceti centimetrů. Sami víte, jak rozměrné nádobí používejte, takže si nezapomeňte vzít do obchodu metr.

A ještě drobnost na závěr: některé trouby jsou tak lehké, že se při pokusu stlačit knoflík otevírání celé posouvají po stole. Takové modely neberte. Místo toho zvolte raději ty, u nichž se dvířka do trouby otevírají pomocí madla.

Marek Burza

Další podobné články

Přečtěte si také