Matrace ze studené pěny

Je to dnes asi nejobvyklejší pěna, se kterou se můžeme v matracích setkat. Říká se jí pěna studená neboli HR a je vyrobená speciálním procesem zpěněním polyuretanu. Má větší póry (někdy se její struktura podobá mořské houbě). Silnější buněčné stěny propůjčují této pěně na jedné straně velkou odolnost vůči tlaku a na druhé straně vysokou pružnost.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/62e2ud17ve­urisnaedk5×an­j48bdjosdl8ax­nix8.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„62e2ud1­7veurisnaedk5×an­j48bdjosdl8ax­nix8“ /> Loznice.cz

Takzvaná studená pěna je výrobek vzniklý napěněním polyuretanu. Vyrábí se proti základní tradiční letité PUR pěně nejmodernější technologií. Konkrétně se to děje studeným procesem, kdy zpěnění probíhá za studena (odtud pak název této pěny) a také s přidáním vody. Je to tedy moderní a kvalitní varianta tradiční polyuretanové pěny. A je také ekologická: vyrábí se totiž bez dodávání formaldehydů a jiných nezdravých přídavků. Oblibu si získala právě z tohoto důvodu a samozřejmě také pro své vlastnosti – vysokou pružnost, stabilnost tvarů, vzdušnost a výborné termoregulační schopnosti, umí vyrovnávat teplotní rozdíly. Její parametry se blíží dražším latexovým pěnám.

Vlastnosti studené pěny

 1. Ekologičnost (výroba bez aldehydů, za studena za přidání vody)
 2. Vyrovnává teplotní rozdíly, dobré termoregulační vlastnosti
 3. Pevnost
 4. Prodyšnost (nedaří se v ní roztočům, plísním či mikroskopickým houbám)
 5. Výborná elasticita
 6. Rychle schne a odvádí vlhkost (díky velkým pórům pěny)
 7. Její rovný povrch se dobře profiluje (tím je povrch vzdušnější)
 8. Tvarová stálost a dlouhá životnost
 9. Dobře se kombinuje s jinými typy pěn
 10. Vhodná pro střední zátěž, ne pro extrémně těžké osoby

Pod jakými názvy jí hledat

Najdete ji v obchodech pod různými názvy jako HR pěna, elastická pěna, studená elastická pěna. HR vůbec neznamená – jak by někoho v první chvíli mohlo napadnout – Human Resources. Ale je to High Resilience, tedy v překladu Vysoká pružnost, Vysoká odolnost. Obojí je pravda. Pěna je tvarově stálá: nesléhá se a nedeformuje. Přitom je ale pružná a dobře se přizpůsobuje zatížení lidského těla.

Pěna s velkými póry

Studená pěna má větší póry a proto dobře větrá. To zaručuje její prodyšnost a to, že jejím vnitřkem dobře prostupuje vzduch. A průstupnost vzduchu zase znamená dobré odvádění tepla z nitra matrace, které se tak nepřehřívá. A současně je důležité, že dobré ventilování znamená snižování výskytu roztočů, kteří vzdušné prostředí nemají rádi – preferují teplo, málo vzduchu a vlhko.

Tip:

Důležitou vlastností je dobré odvětrávání. To se ještě zvyšuje, když je matrace z HR pěny kombinovaná se vzdušným pracím potahem.

Různá hustota

Studená pěna se vyrábí v různých hustotách materiálu (objemová hmotnost). Také její varianty s velmi vysokou hustotou, kde by člověk očekávat velkou tuhost a tvrdost, mají dobrou elastičnost. Koupit bychom si měli matraci ze studené pěny, jejíž jádro je vyšší než 14–15 centimetrů. Až při této výšce matrace a vyšší se naplno mohou projevit její pozitivní vlastnosti.

Objemová hmotnost HR studené pěny (tuhost) se většinou pohybuje mezi 30 a 45 kg/m3.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/rec6ozq6g9dtgu3gor­xn8y0qtf3d5z9p6gsj­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„rec6ozq6g9dtgu3×0g­orxn8y0qtfx03d­5z9p6gsj“ />

Ukázka možností různého profilování povrchu: matrace Serena s ložnou plochou z různě hluboko profilované studené pěny.

Slumberland.cz

Pěna není jednolitá: perforace a profilování

Aby matrace byla vzdušnější, studená pěna se různým způsobem perforuje a její další výhodou je, že se povrch pěny dá lehce narušovat, řezat, dávat mu žádaný profil. Povrch se tak například nopkuje nebo se v něm vytvářejí podélné rýhy a vyvýšené vlny. Studenou pěnu najdeme v matracích samostatně jako monoblok, ale stále více v kombinaci s línou pěnou. Vznikají tak sendvičové matrace.

Matrace ze studené pěny potřebují stejně jako matrace z jiných typů pěn zespodu větrat a vyžadují tedy prodyšný podklad. Je vhodné je proto položit na:

 1. Nejlépe: rošt z předpjatých lamel
 2. Pevný laťkový rošt
 3. Polohovatelný lamelový rošt

Zajímavosti

 • Údržba se provádí vždycky podle pokynů prodejce. Studená pěna se dá čistit chemickou cestou nebo párou.
 • Matrace ze studené pěny může být kvalitní nebo méně kvalitní. Ptejte se raději vždy na značku pěny, i studená pěna bývá značková (například Celtex)
 • Studená pěna je pružná ale pevná, takže správným způsobem podporuje tělo na zádech i na boku, pomáhá uvolnění i regenerování zádových svalů, plotének i kloubů.
Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také