Matrace z PUR pěny – základem je polyuretan

Matrace z PUR pěny všichni známe – jsou to například staré známé molitanové matrace. A také všechny pozdější matrace všech značek a vlastností, pokud je jejich základem pěnový polyuretan.

Ceske-matrace.cz

Pěnový polyuretan se prodává a vyrábí pod různými obchodními názvy, z nejznámější ochranná značka je molitan. Jiné nové pěny na této bázi se jmenují třeba Sleepfoam nebo Flexifoam.

Jak pěna k výrobě matrací vzniká

Polyuretanová pěna už při svém vzniku byla předurčena k výrobě věcí, které mají pružit, být měkké a lehce zahřívat – začaly se z ní vyrábět sedáky židlí, polštáře a polstrování sedadel, a třeba i výplně psích a kočičích pelíšků. Díky své pevnosti a pružnosti je vhodná i k použití na velkých plochách: na matracích všech velikostí a různé tloušťky. Najdeme je od tenkých třícentimetrových po více než 20 centimetrové.

Pěna k výrobě matrací vzniká zpěněním suroviny, v tomto případě ropného derivátu. Podle toho, jak se pěna „uvaří“ nebo co se do ní přidá, vznikne určitý, pokaždé jiný typ pěny s různými vlastnostmi – tvrdší, měkčí, s většími či menšími póry. Například studená pěna má velké póry.

Jednoduchá 10 cm silná molitanová matrace s objemovou hustotou 25 kg/m3 v pracím potahu.

Molitanovysvet.cz

Další vlastnosti pak pěna získá, podle toho co se do ropného základu přidá. Přidá-li se přírodní latex (kaučuk), vznikne matrace tzv. latexová. Přidává se většinou 10–20% přírodního latexu, případně i více. Přidají-li se olejoviny, vznikne takzvaná líná pěna. Matrace přírodní má v sobě například sojový přídavek nebo ricinový olej.

I základnější PUR pěna (obecně se jí pořád říká „molitan“) má mezi matracemi pořád svoje místo, je oblíbená a cenově dostupná. Najdeme ji mezi matracemi od firem Gumotex a Dřevočar.

• Matrace z PUR pěn se dají ohýbat a stáčet, z obchodu domů se proto dopravují jednoduše. Některé se prodávají těsně slisované v obalu a tak si nesete jenom nevelký balík.

• Pokud se kupuje PUR matrace srolovaná, získá po rozložení a položení na plocho svůj definitivní tvar a výšku po 3 až čtyřech dnech, některé matrace už po 24 hodinách. Podrobnosti postupu při manipulaci s matrací doma vždycky sdělí prodejce.

Kvalita polyuretanové pěny – na čem záleží

Kvalitu pěny vždycky určuje především její objemová hustota. Tedy jednoduše řečeno – kolik materiálu v matraci vlastně je. Určuje se to v kilogramech na metr krychlový (kg/m3). Při výběru matraci proto sledujte tuto položku, chtějte vědět, jestli má pěna matrace, o kterou máte zájem, například 35kg/m3 nebo méně či více. Nespokojte se s přečtením na popisce, že je to PUR pěna, ani se stručným konstatováním prodavače, že je to kvalitní pěna. Důležité jsou tyto parametry pěny proto, že mají zásadní vliv na životnost matrace a samozřejmě to určuje také její cenu.

Matrace Genesi s jádrem z nejhustší pěny.

Centrumzdrave­hospanku.cz

Jaký vliv na cenu má objemová hustota? IKEA prodává matraci z polyuretanové pěny hodnoty 28 kg/m3, o rozměrech 140×200×10 cm za 1900 korun. Stejná 16 centimetrová přijde na 2900 Kč a 21 cm silná je za 3900 korun. Nejhustší materiál má zřejmě jádro ze sojové líné pěny matrace Genesi (PerDormire) s hodnotou 95kg/m3. Stojí podle typu kolem 22 000 korun.

Matrace jsou z jednoho i několika druhů PUR pěny

PUR matrace mohou být jednolité, homogenní, tedy vyrobené z jediné vrstvy polyuretanové pěny jako monoblok. Ta je ve všech směrech stejná, jen se uřízne v požadovaném rozměru. Jiné matrace z PUR pěny mají několik různých vrstev, protože jsou z PUR pěny různé objemové hustoty (ne tedy z různých pěn, například líné a studené).

Rozdílné strany jsou spojeny přilisováním a vyznačují se různou tvrdostí. Jejich rozdílnost je zase dána počtem kilogramů na metr krychlový. Příklad je opět z IKEA – matrace z polyuretanové pěny dvou hodnot: 35 kg/m3 a druhá strana je z pěny 28 kg/m3.

• PUR pěna poskytuje vysokou elasticitu, pevnost, výdrž – a tedy dlouhou životnost.

• Cena matrace se zvyšuje s její tloušťkou a s objemovou hustotu PUR pěny; cenu ovšem určují i další parametry.

• Matrace z PUR pěny původně bývaly na povrchu výhradně hladké, dnes už je to výjimka. Většinou je povrch různě perforovaný a zvlněný.

Matrace ze základní PUR pěny jsou vhodné pro děti

Kvalitní matrace ze základní PUR pěny dětem stačí, protože děti nepotřebují línou pěnu ani matraci se zónováním. Jsou buď ještě malé, nebo lehké anebo se po matraci během noci posouvají – a zóny tím ztrácejí význam. U matrace je důležitá jen prodyšnost, pružnost a pevnost materiálu.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také