Matrace z pestrobarevné RE pěny

Tato recyklovaná drcená polyuretanová pěna se vyrábí pojením různých materiálů a to pod silným tlakem. Konkrétně se mísí několika typů studených pěn a flexifoam pěn. Někdy ale k tomu přistupuje také viskoelastická pě­na.

Loznice.cz

Výsledný materiál tohoto procesu pojení – tedy RE pěna – potom dodává matracím vyšší tuhost a tedy i nosnost. Tato pěna matraci nosnost výrazně zvyšuje a to aniž by se zhoršovaly ortopedické vlastnosti (ta tedy není pro tělo nevhodně příliš tvrdá). Po matraci s RE pěnou by se proto měli dívat lidé těžší.

Pěna z barevných kousků

„Pojená pěna (RE) vzniká spojením kousíčků pěny; takto se zpracovávají odřezky pěny z výroby matrací. Pojená pěna je spíše tužší materiál s menší elasticitou. Používá se například do jednodušších matrací jako její střed“, říká Martina Jelínková z JMP-Studia zdravého spaní.

RE pěnu poznáte na první pohled, pokud rozepnete zip potahu matrace a podíváte se dovnitř: není to jednolitá pěna, ale strakatá pestrobarevná hmota (většinou žluto-modro-červeno-bílá), poskládaná z malých kousků, tak jak jsou k sobě jednotlivé druhy (a barvy) pěn pod silným tlakem spojené.

Ozývají se občas ale také názory, že tato pěna k výrobě matrací není vhodná. Ani ne tak prý pro fakt recyklace, ale protože není jasné, co bylo přesně recyklováno. A také jakým způsobem a jak a čím to bylo spojeno – tedy slepeno. RE pěny prý obsahují mnoho lepidel.

RE pěna se ale vůbec nelepí, kousky výchozích materiálů se k sobě pouze přilisují pod velmi vysokým tlakem. Pak se surovina rozřeže na finální výrobky: matrace, polštáře a podobně. Dále – nerecyklují se nějaké neznámé zbytky, ale přímo zbylé odřezky vzniklé při výrobě pěnových matrací – matrací z flexifoam pěn, líných pěn, studených a PUR pěn všech hustot. Dále kritikové podotýkají, že je tato pěna není homogenní a že vzhledem k lepidlu méně dýchá. Lepidlo v pěně RE není, tedy nemůže bránit ani „dýchání“ matrace. Nakonec každá matrace jako každý podobný výrobek musí mít zdravotní atest.

RE pěna tedy není vlastně nic jiného, než pěna recyklovaná. Ale není to žádná odpadní látka nebo náhražka. Pěny jsou recyklované sofistikovaně tak, že nově vzniklá pěna má výborné typické vlastnosti. A její cena není vysoká, proto matrace s přídatky RE pěny se mohou pohybovat v cenových hladinách od 3000 korun.

Na průřezu sedmizónovou matrací Maximus je vidět vnitřní PR pěna a modrá strukturovaná a profilovaná ložná plocha z flexifoam pěny. Ta má na každé straně matrace jinou tvrdost, strany jsou opět pro lepší orientaci odlišeny jinou barvou. Potah Bamboo je praktický – dělí se na dvě části a je prací na 60°C.

Slumberland.cz

RE pěna může být v matraci uložena různým způsobem

Převážně se nepoužívá RE pěna samotná, ale v různých kombinacích v sendvičových matracích. Podle typu uložení RE pěny ve svém jádru dosahují matrace různé tuhosti a tedy vždy jiného pohodlí při spaní.

  1. RE pěna může vytvářet silné a pevné jádro matrace; k němu jsou po stranách přidány jiné pěny, třeba na jedné straně líná, na druhé HR pěna.
  2. Nebo může RE pěna z obou stran přiléhat k jádru z jiného materiálu a vytvářet tak jakési vnější jádro, v jehož středu je měkčí materiál. Povrch potom opět tvoří jiné pěny jako v prvním případě. Taková je například matrace Heuréka (Matex)
  3. Jiná možnost je a zase matrace jiných kvalit vzniká, pokud je PUR pěna položena na spodek matrace a od povrchu ji odděluje jen tenká vrstvička jiné pěny. Horní strana matrace pak tvoří studená či jiná pěna. Matrace dovoluje spát i na tužším povrchu – RE pěně. Taková je například matrace Relaxpur.
A. Gembalová
A. Gembalová

Velmi odolná RE pěna

RE drcená pěna má velmi velkou odolnost a tuhost, je velmi pevná. Je to proto, že se tímto způsobem jejich výroby kdy nový pěna vzniká pod tlakem – dosahuje velmi vysoké objemové hustoty až 80kg/m3. Pěna je tedy těžká a tato hodnota je nadprůměrný ukazatel; například objemová hmotnost studené pěny se většinou pohybuje mezi 30 a 45 kg/m3. Protože RE pěna je tedy hodně stabilní a pevná, hodí se tedy na výrobu matrací pro těžké osoby, které se někdy také označují jako XXL matrace.

Matrace Heuréka s dvěma oddělenými vrstvami RE pěny

I-matrace.cz

Matrace s RE pěnou vynikají vysokou nosností

Čím vyšší je vrstva RE pěny, tím mívá matrace vyšší nosnost. Například při srovnatelné výšce RE pěny může mít matrace s celkovou výškou 19 cm nosnost 145 kg, 21 cm silná matrace už 160 kg.

Matrace Hypnos Plus Comfort je silná 19 centimetrů a většinu z toho zabírá silná vnitřní vrstva RE pěny. To matraci dodává požadovanou tuhost a vyšší nosnost, nad 90 kg se chová jako středně tuhá, maximální zatížení je 145 kg. RE pěna je vytvořena z kousků studených, viskoelastických a flexifoam pěn. Žlutá vrstva je líná pěna, zelená vrstva je pružná biopěna tvořící při otočení matrace tvrdší lehací plochu.

Matrace-matex.cz

Například nosnost 160 kg má matrace MAXIMUS. Je 21 centimetrů silná a RE pěna se vyskytuje uvnitř. Na vnějších stranách je vždy jinak tuhá flexifoam pěna; matrace je tedy sendvičová a partnerská (otáčecí s volbou tuhosti). Je určena těm, kdo preferují spaní na tvrdší matraci a osobám s vysokou hmotností. Vnější ložné plochy matrace mají sedmizónový masážní profil. Záruka je 5 let.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také