Matrace z líné pěny

Líná pěna se stala hitem v minulých desetiletí. Kromě jejích vlastností zaujal hned i její český název – je vtipný, budil zvědavost a vlastně je geniální – přesně vystihuje hlavní vlastnost této polyuretanové pěny: když se na ní zatlačí, tak se velmi pomalu a líně vrátí do původního stavu. Nevrátí se tedy rychle, nevymrští se pružně jako původní PUR pěna, třeba známý molitan.

Montero.cz

Spaní na viskoelastické pěně je komfortní. Dnes už snad každý ví, že „líná“ pěna se správně jmenuje viskoelastická. Vznikla při výzkumu NASA už roku 1970, kdy se hledal materiál, který by snižoval tlak na tělo při dlouhém sezení, absorboval tlak v podmínkách silného přetížení. Termín viskoelastický je sice hodně opakuje, ale někdy se přesně neví, co vlastně znamená, víme jen, jak se projevuje. Viskoelastický materiál se například vyskytuje i u roztoků na kontaktní čočky.

Visko elasticita je vlastnost materiálů, které si ponechává své viskózní i elastické vlastnosti i když se deformuje. Takové materiály se nejprve deformují, ale pamatují si původní tvar, do něhož se potom různě rychle vracejí. Je to dáno procesy uvnitř jejich molekul. Viskoelastický je tedy nějaký předmět, který si pamatuje tvar, tlumí nárazy a vrací se do původního stavu.

A také viskoelastická pěna, která se obecně nazývá „líná pěna“, se vyznačuje tvarovou pamětí. Její základní vlastnost – nízká elasticita – způsobuje, že když na ni zatlačíme a pak ji odlehčíme, pomalu a líně vrací do původního stavu, otisk zmizí. Umí reagovat nejen na tlak, ale také na teplo. V případě matrace na teplo lidského těla. Při ležení na matraci z viskoelastické pěny se naše nejtěžší body (pánev) příliš nezatěžují, ale odlehčují. Matrace se přizpůsobuje tvaru těla, snižuje tlak na něj, kvalitně je podpírá a nám se spí velmi příjemně; přitom se uvolňují záda, krční páteř, nohy i ruce

Detail matrace Everest. Zřetelně je vidět rozdíl mezi modrou hladší a oranžovou pórovitější stranou. Tužší HARD modrá strana je z pěny Flexifoam.

Matracetropico.cz

Oranžový povrch tvoří měkčí SOFT stranu matrace, která je vyrobena z líné BIO pěny. Oba povrchy mají profilaci AirForce, která matraci vysoce provzdušňuje

Matracetropico.cz

Matrace z viskoelastické pěny tak vycházejí vstříc lidem, kteří si cení zdravého spaní a sledují trendy v nových materiálech a nejmodernějších matracích.

Když kvalitně spíme, méněkrát za noc se otáčíme (na nepohodlné matraci stále ve spaní hledáme lepší pozici a pokud matrace tlačí, zhoršuje se i krevní oběh. Líná pěna výborně rozkládá naši hmotnost, takže tlak podkladu na ramena a boky je minimální. Proto se zachovává krevní oběh, který umožňuje klidný spánek.

Vysoce komfortní matrace Valeria s povrchem tvořeným dvěma rozdílnými tvrdostmi líné pěny Celsio. Rastrování povrchu zelené části zvyšuje provzdušňování matrace.

Loznice.cz

Tak jako všechny materiály, i líné pěny se stále vylepšují. Obohacují se například o gely – výsledkem je takzvaná gelová paměťová pěna OptiCool. Ta lépe odvádí z matrace přebytečné teplo než to umí „normální“ líná pěna. Gelová paměťová pěna se například vyskytuje v tzv. hybridních matracích, které novým způsobem kombinují pružiny a pěnové materiály.

Tip:

Pro koho se líná pěna hodí

 • Pro všechny, kdo spí převážně naboku
 • Pro milovníky měkkých matrací „objímajících“ tělo
 • Pro lidi citlivé na otlačeniny, trpící tlakem tužších matrací
 • Pro všechny, kdo trpí bolestmi zad (beder, krční páteře)
 • Pro ty, kdo mají problémy s krevním oběhem

Matrace z líné pěny se dají dobře tvarovat: například do výstupků (masážních nopů), které zlepšují prokrvování kůže. Tím se zabraňuje tomu, aby vznikala přeležená a otlačená místa. Z líné pěny se také dají jednoduše dělat matrace na míru.

Líná pěna má své nadšené přívržence i odpůrce

Ramenní kolébka

Je to změkčená oblast matrace pod rameny obsahující ramenní klíny, které zvyšují paměťový efekt pěny. Vyrovnává se tak páteř, uvolňuje svaly, poskytuje pohodlný spánek na boku.

Jedni by na ničem jiném, jak říkají, už nespali. Mají rádi teplý pocit z pěny, to, jak tělo obejme a má relaxační účinky. Říkají, že je matrace s viskoelastickou pěnou zklidňuje a rychle na ní usínají.

Jiní lidé ale línou pěnu rádi nemají. Nejčastější námitky jsou přílišná měkkost nebo právě její „línost“, tedy při obracení se na lůžku pěně dlouho trvá, než se vyrovná to místo (prohlubeň v pěně), které opustili a vytvoří se obtisk těla nový na místě, kam se převalili. To dokonce některé lidi trochu budí nebo zkrátka vadí, mají pocit, že se nevyspali dobře.

Matrace z viskoelastické pěny Matrand v bělostném potahu ladí s bílým rámem postele.

Ikea.com

Kdo nemá tento vyhraněný problém, línou pěnu má rád, ale v létě je pro něj příliš teplá, pak je pro něj ideální matrace partnerská – oboustranná. Na zimu se spí na líné pěně, v létě na druhé straně se studenou pěnou. Tady se potvrzuje stará známá pravda, a to sice že matrace je věc vysoce individuální a protože všichni spíme trochu jinak, v jiné poloze, máme v jiném stavu plotýnky, jinak zdravé klouby, jinou hmotnost, jsme jiného stáří – takže logicky musíme spát také na rozdílných matracích.

Tip:

Také polštáře z líné pěny bodují I ti, kdo nemají rádi línou pěnu v matraci, pod celým tělem, ale často přijdou na chuť dobře ortopedicky vytvarovaným polštářům z líné pěny.

Celtex+Celsio=King

Líná pěna se využívá hlavně na takzvané sendvičové matrace: některé kombinují vrstvy pěny líné, studené, flexifoam, případně i pružin. Tím se dosahuje vyšších kvalit matrace, protože každá použitý materiál dodává to, co umí nejlépe, svůj bonus – jedna vzdušnost, druhá měkkost a další třeba oporu.…Příkladem je matrace Celtex King. Na jedné straně je viskoelastická pěna Celsio s nopky (měkká), na druhé značková studená pěna Celtex (vzdušná).

Celtex King matrace Victoria

Loznice.cz

Pod jakými názvy pěnu také u obchodníků najdeme

 • Viskoelastická pěna
 • Paměťová pěna
 • Visco pěna
 • Termo pěna
 • Pěna s pamětí
 • Líná pěna
 • Termoaktivní pěna

Matrace Everest je vysoká 27 cm a má 17 zón. Je rychle rozpoznatelná: má ložné plochy pravidelně rozčleněné tak, že se podobají tabulce čokolády. Výrobce:Tropico.

Matrace-matex.cz

Tvarová paměť pěny se využívá navíc i s moderními technologiemi, které její vlastnosti ještě zvýrazní. Jednou z nich je například Klima tex technologie. Materiál pak ještě lépe posoudí a vyhodnotí aktuální zátěž matrace – tlak a teplotu těla. Pěna pomáhá rozkládat na ploše matrace naši váhu a snižuje tím příliš silný tlak na jednotlivá místa (ramena, pánev). Komfortnímu odpočinku navíc pomáhá ještě zónování, tedy různá měkkost a tuhost pěny pod hlavou, rameny, bedry a nohami. Na povrch matrací z líné pěny se také přidávají vrstvy zpracované provzdušňovacím systémem AirForce.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také