Matrace z bio pěny

Matrace z takzvané bio pěny výrobci i obchodníci nazývají bio matrace. Vyrábějí se tak, že se do základního materiálu pěny (ropného derivátu) přidá moderně zpracovaný přírodní produkt. Matrace je potom ekologická, šetřící životní prostředí a má mnoho pozitivních vlastností: elasticitu nebo odolnost proti deformaci.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/vx627558yp68zrko­ic5t8kawxwjmnam­gtbpwkie0.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„vx62755­8yp68zrkoic5t8kaw­xwjmnamgtbpwki­e0“ /> Centrumzdrave­hospanku.cz

Na trhu je hodně produktů označených jako „bio“ – při výběru byste si proto měli vždycky zjistit, jaký přírodní materiál v matraci je a jak vylepšuje její vlastnosti, jaký bonus bude pro vás mít její zakoupení.

Bio pěna je základní polyuretanová pěna, do které jsou přidány různé přírodní látky. Vznikne tedy tak, že se část výchozího ropného produktu pěny vymění za nějakou přírodninu – většinou minerální olej nebo sójový extrakt.

Jak vylepší přírodní materiály kvalitu matrace

Při výrobě moderních matrací se hledají takové přírodní látky, které základní pěně dodají nějaký bonus. Převážně jsou to dva produkty:

  1. olej z prastaré kulturní rostliny skočce obecného (verendy)
  2. nebo olej ze sójového extraktu. Tyto přidané přírodní oleje dodávají pěně vyšší elasticitu (někde se setkáte také s termínem „tažnost“), lepší provzdušňování, vynikající tvarovou stálost (snižuje se možné deformování tlakem těla) a pružnost. Bio matrace potom mají výborné ortopedické vlastnosti: dobře se na nich leží, svaly relaxují, klouby a páteř se šetří.

Výborný bonus je už ale přírodní materiál, který šetří životní prostředí. Bio matrace tudíž také vyhledávají lidé, kterým není lhostejný právě tento aspekt, záleží jim na ekologické stránce věci a preferují přírodní materiály.

Tip:

Pozor – Pod názvem BIO najdeme na trhu různé produkty: buď matrace vyrobené s přidáním přírodních olejů (ze skočce obecného tedy ricinového oleje) nebo pěny s přidáním sojového extraktu, ale také pěny obsahující aloe vera, mořské řasy, bio bavlnu, eukalyptus, anebo třeba bambusová či kokosová vlákna. Vždycky je tedy potřeba zjistit proč je daná matrace označená jako bio a jaké daná přírodnina přináší matraci vylepšení.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/oo8dm4mvo8×v1­gelm55t3cvnfq09­id62t6mm0prw.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„oo8dm4mvo8×v1­gelm55t3cvnfq09­id62t6mm0prw“ />

Matrace Duo BioGreenfirst s bioaktivní protiroztočovou úpravou esencemi z eukalyptu, citronu a levandule.

Matracepurtex.cz

Proč právě sójový extrakt

Sójový extrakt, ze kterého se vyrábějí bio matrace, šetří životní prostředí: tím že se využívá, tím méně ropy se na matrace spotřebuje. Na jednu matraci zanedbatelné množství, celosvětově už je to poznat. Kromě toho působí bio matrace kladně přímo i na nás. Tradiční tisíce let pěstovaná sója obsahuje lecitin. To je fosfolipid vyskytující se mimo jiné v semenech rostlin, v jejich buněčné membráně. Lecitin doprovází mastné kyseliny a je to důležitý emulgátor; podporuje také dýchání kůže a zlepšuje její pružnost, pomáhá proti negativním vlivům okolí. Materiál matrace se sójovým extraktem pak má vynikající pružnost a odolnost (její tvar se mnohem pomaleji v průběhu let deformuje).

Pěna s olejem ze skočce obecného

Jindy se přidává do základního materiálu extrakt z rostliny skočec obecný (Ricinus communis) lidově zvaný ricin, verenda nebo ricinovník. Protože Také matrace s ricinovým olejem jsou označovány jako s příznivým efektem na organismus. To dělá samotný ricinový olej tím, že opravdu výrazně vylepšuje parametry matrace: má vliv na pružnost výsledného materiálu, umožňuje jeho vyšší elasticitu, působením oleje se studená pěna stává pružnější. Olej dále působí antimikrobiálně, takže v pěně z něj vyrobené se neusazují roztoči, ale také není náchylná na výskyt mikroskopických plísní a hub.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ta5t14cp9jmej4lzf44g­03p32wbcsccw64h28zd7­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ta5t14c­p9jmej4lzf44g03p32wbcscc­w64h28zd7“ />

Matrace SALOME z pěny Nawapur s vysokým podílem extraktu ze skočce obecného.

Ortopedicka-matrace.cz

Protože přírodní oleje nebo jiné extrakty se mohou přidávat do různých druhů pěn a každá bio pěna může být tedy různě zpracovaná, proto bio pěnu můžeme najít třeba jako bio studenou pěnu nebo jako bio línou (viskoelastic­kou) pěnu.

Různé obchodní názvy matrací s ricinovým olejem

  • Je to třeba matrace HYPNOS z líné pěny na jedné straně a studenou bio pěnou s ricinovým olejem (obchodní jméno olej Verenda) na straně druhé.
  • Matrace SALOME je vyrobena z přírodní pěny Nawapur, která má zásadní podíl výtažku ze skočce obecného.

Příkladem bio pěny je také „sójová“ matrace GENESI. Její jádro má dvouvrstvé, skládá se ze 7 centimetrů bio sójové líné pěny (ta má mimo jiné nejvyšší objemovou hustotou materiálu, která je k dostání: 95 kg/m3) a dále ze 14 centimetrů bio sójové studené pěny (objemová hustota 43 kg/m3). Perdormire….

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také