Matrace Tempur

V mnoha směrech vynikající materiál pochází z výzkumů NASA; původně jej vyvinuli k opoře těla kosmonautů, k pohlcení tlaků ve fázích kosmického letu s nejsilnějším přetížením, kdy je potřeba lidské tělo dokonale chránit. Materiál, který vznikl (tedy pěna Tempur), se později ocitla v průmyslové výrobě a ukázalo se, že je vynikající k výrobě matrací a polštářů.

Tempurpedic.ca

Speciální pěnu, která díky své hustotě a složení umí takřka eliminovat protitlak podložky, NASA vyvinula v 70. letech. Tento materiál zmírňoval účinky přetížení na kosmonauty během startu při vysokém přetížení. Od NASA se technologie pak během několika let dostala k praktickému využití na zemi. A k velmi potřebnému a všednímu. Tempur se totiž výborně hodí na podporu těla vleže – tedy k výrobě matrací. Ty se vytvarují dokonale přesně podle obrysu našeho těla.

Na konci 80. let pěnu začala využívat malá dánská firma dodávající pěny nábytkářským firmám. Matrace z pěny Tempur se začaly vyvíjet od roku 1989 a o dva roky později už se objevily v dánských obchodech. Matrace s názvem Tempur Original a charakterizované „pevným podpůrným pocitem“ byly něco nového. Zákazníky zaujala prezentace jako spaní podle „kosmické technologie“, zajímavý byl původ pěny vyvinutý Národní agenturou pro kosmický výzkum a to, že ji využívali kosmonauti. A konečně nový byl i pocit okamžité a důkladné relaxace – to když si na matrace první zájemci v obchodě lehli.

V polovině devadesátých let značka Tempur se úspěšně zabydlela nejen v Dánsku, ale boduje i v Evropě a celosvětově. Dnes se systémy Tempur prodávají už v 90 zemích světa. Spánkový systém Tempur (matrace, rošty, polštáře, potahy) po počátečním překvapení vzbudila pozornost a má úspěch.

Značku posílil i fakt, že Tempur roku 1996 Národní úřad pro letectví a kosmonautiku uvedl do své Síně slávy (stejného roku jako tam uvedl i GPS). NASA tak pravidelně oceňuje technologie, na počátku jejichž vývoje sama stála – jako agentura zabývající se kosmickým programem a všeobecným výzkumem v oblasti letectví. Matrace Tempur tím získaly ceněný certifikát technologie s nejvyšším přínosem pro lidstvo.

Pěny vznikly ve výzkumném středisku NASA, ale jejich další inovace už vznikaly a vznikají v laboratořích společnosti Tempur. Tajemství, jak vyrobit tuto hmotu, dodnes zná jen několik lidí na světě. Velké procento zisku společnosti putuje zpět do výzkumu a vývojového centra firmy. Protože nikdo asi v budoucnu nebude mít finance jako NASA v rámci kosmického výzkumu, asi v příštích letech tato pěna nebude překonaná.

Co všechno Tempur umí

Pěna dokonale vyhodnotí hmotnost a tvar těla a tak zajistí klidný spánek a důkladnou relaxaci. Tempur je pěna s otevřenou buněčnou strukturou, to znamená, že v průběhu její výroby byly její buňky specifickým způsobem narušené: Tím materiál dostal nové vlastnosti. A velmi žádané. Reaguje velmi citlivě a okamžitě na teplotu (a tedy teplotu našeho těla). Stejně rychle reaguje na zatížení, když si lehneme – tedy na tlak. Materiál tedy pohlcuje energii a vyrovnává dokonale protitlak.

Tip:

TEMPUR je jedinou značkou vyrábějící matrace a polštáře, která získala od Vesmírné nadace Spojených států oprávnění k používání pečetě Certifikovaná technologie.

Schlafwohl.ch

Nepředstavujte si matraci ale jen jako jednolitou čtvrt metru vysokou vrstvu. Skládá se z několika odlišných typů pěn. Protože se matrace v průběhu let neotáčí, vrstvy zůstávají v pořád stejném pořadí. U matrací Sensastion Breeze je nejblíže k tělu takzvaná TCM Tempur vrstva, úplně dole je profilovaná pružná základna z HR pěny. Nově vyvinutá vrstva Tempur HM (High Mobility) zaručuje správnou pružnost a snadný pohyb na matraci.

V jádru matrace Breeze se nachází Tempur Climate Material neboli TCM, který během spánku pomáhá zlepšit mikroklima lůžka. Materiál TCM má doširoka otevřené buněčné stěny, což je výhodné pro rychlý přesun vlhkosti ven z matrace a má to také vliv na větší prodyšnost samotného materiálu. Vrstvě TCM navíc vydatně pomáhá ještě speciální 3D potah, kterým vychází přebytečná vlhkost ven. Matrace stojí něco přes 41 000 korun – a vydrží 15 let, alespoň taková je garance.

Matrace z pěny Tempur se nikdy neotáčejí

Na rozdíl téměř od všech ostatních pěnových matrací se na Tempur matracích spí celé roky na jedné straně – a to na té z pěny Tempur. Neboli vrstvy materiálu Tempur jsou všecky nahoře a dole je podpírá HR pěna, ať už v jedné nebo dvou vrstvách.

Co je co u Tempuru

HM (High mobility) – Vrstva optimalizuje pružnost matrace a umožňuje na ní snadný pohyb těla.

TCM Tempur Climate materiál – Zajišťuje vydatnější proudění vzduchu v matraci.

ES – extra soft (velmi měkká vrstva)

Pěna Tempur nepotřebuje zónování matrace

Výhodou pěny Tempur je, že matrace z něho vyrobené se úplně obejdou bez obvyklého zónování, které mají jiné matrace. Tedy bez změkčení některých oblastí pod rameny atd). Tato pěna je totiž tak dokonalá, že si tělo ležící osoby „okopíruje“ a vyhodnotí a podle toho se promáčkne kde je potřeba – a jinde zůstane napjatější – podle zatížení a tepla těla.

Tempur Cloud s extra měkkou (Extra Soft) pěnou

Například matrace Cloud 27 má v sobě i vrstvu pěny Tempur ES (extra soft). Ta vyvolává okamžitou relaxaci. Matrace Tempur Cloud Breeze má celkem celých 14 centimetrů Tempur pěny rozdělených na 7 cm vysokou vrstvu TCM (Tempur Climate Material) a 7 cm extra měkké Tempur pěny (ES). Pod nimi jsou dvě základny z HR pěny. Matrace stojí 46 500 korun.

Z pěny Tempur jsou vyrobené matrace i polštáře.

A. Gembalová

Potahy

Matrací Tempur mají antibakteriální úpravu, které zamezují zabydlení se různých mikroorganismů v nitru matrace nebo mezi ní a potahem.

Matrace z pěny Tempur se poznají už podle potahu.

A. Gembalová

V čem jsou rozdíly mezi typy matrací Tempur

Typ Breeze – pružnější varianta matrace. Je v ní vrstva HM (High mobility). Typ Cloud – zde je přidán inovativní materiál ES (Extra Soft).

O tom, že Tempur nadprůměrně pohlcuje energii, se přesvědčíme v prodejně tak, že zapíchneme prst do pěny a sledujeme, jak se i hluboký otisk v pěně zachovává a pomalu se vrací do původní polohy. Je to markantnější než u líné pěny. Můžeme také na pěnu Tempur hodit lehkou kovovou kuličku: ta se od podkladu vůbec neodrazí, ale ihned se do pěny zaboří, zůstane na místě.

Matrace jsou kvalitní, ale nákladné

Když jsme se seznámili s tím, co všechno Tempur dokáže, kolik za takovou matraci vlastně dáme peněz? Přes 20 centimetrů vysoké (ve výprodeji najdete ještě 18 centimetrové asi za poloviční ceny, tedy těsně pod 20 tisíc korun, 90×200 cm 19 cm vysoká matarce stojí 30 000 korun. Jinak jsou matrace vysoké 21, 22, 25 i 27 centimetrů a stojí podle výšky a typu od 41 tisíc do 47 tisíc korun. Nosnost bývá kolem 130 kg a záruka na matrace 15 let.

Zmírnění tlaku a terapeutická opora = pohodlný spánek

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také